پرش به محتوا

حقوق بشر در مرزهای اروپا پشیزی ارزش ندارد.

مرگ در مرز اتحادیه اروپا

اسپانیا: گزارش های رسانه ها اقدامات غیرقانونی در ملیلا را مستند می کنند. وزیر کشور آن را تکان می دهد

نوشته کارملا نگرته
یونگه ولت
ترجمه میرفخراییاتهامات جدی اسپانیا را دچار لرزه کرده است – وزیر کشور اسپانیا فرناندو گرانده مارلاسکا تحت فشار قرار دارد.
گفته می شود در پایان ژوئن، چندین نفر در تلاش برای فرار به مرز ملیلا در سمت اسپانیایی حصار در شمال آفریقا جان خود را از دست دادند.
با این حال، طبق گزارش‌هایی که روز چهارشنبه توسط روزنامه اسپانیایی الپایز مجله اشپیگل، روزنامه فرانسوی لوموند و گروه تحقیقاتی لایتهاوس رپرتز منتشر شد، اجساد نه معاینه شدند و نه در اسپانیا دفن شدند، بلکه به مراکش بازگردانده شدند. این به منزله آشکار نقض و هر چه بیشتر قوانین اسپانیا و بین المللی است.
در ۲۴ ژوئن، چند صد نفر، اکثرا اهل سودان جنگ زده، سعی کردند از حصار مرزی بین مراکش و ملیلا عبور کنند. حصار فرو ریخت و ده ها نفر مجروح شدند.
تعداد تلفات حتی پس از ماه ها هنوز مشخص نیست: ۳۷ نفر رسما به عنوان قربانی این حادثه اعلام شدند، بیش از ۷۰ نفر دیگر هنوز مفقود هستند. (مفقود در یک منطقه چند صد متری مفهومی ندارد یعنی واقعا بیش از یکصد نفر یکجا کشته شده‌اند اما کسی گردن نمی‌کیرد – مترجم)

رسانه های مذکور نیروهای مسلح مراکش را متهم کرده اند که به مهاجرانی که در جنگل های مجاور خوابیده بودند حمله کرده و آنها را مجبور به ادامه سفر کرده اند که منجر به ازدحام جمعیت شده است. با این حال، توجه ویژه ای به نقش پلیس مرزی اسپانیا می شود.

زیرا وزارت کشور تاکنون به صراحت اعلام کرده است که هیچ گونه نقض حقوق بشر در طرف اسپانیایی صورت نگرفته است و این کشته شدن پناهجویان در سمت مراکشی حصار رخ داده است.
ویدئوهایی که اکنون منتشر شده است نشان می دهد که مقامات مراکشی بدن‌های بیهوش را از روی زمین به سمت مراکشی حصار می کشند.
با این حال، چندین شاهد و یک بازسازی بصری از آنچه اتفاق افتاده، با ادعای مادرید در تضاد است.
یک فیلمبرداری مهم و تعیین‌کننده توسط پلیس اسپانیا منتشر نشده و مخفی نگه داشته میشود.
یکی از شاهدان اظهار داشت که دوستش توسط یک پلیس مراکشی در خاک اسپانیا کشته شده است. آنها در میان جمعیت بودند، تعدادی از پناهجویان روی زمین دراز کشیده بودند، اما پلیس همچنان گاز اشک آور را به سمت جمعیت شلیک کرد.
گفته می شود دوست او توسط افسری که با چوب به پشت سر دوستش ضربه را وارد آورد کشته شده است. تصاویری از خشونت پلیس قبلا در ماه ژوئن منتشر شده بود.
گفته می شود که مردم، که بسیاری از آنها مجروح شده اند، تا چهار ساعت در زیر نور آفتاب شدید مانده اند.
همانطور که در فیلم ها نیز دیده می شود، پلیس مراکش حمله را آغاز کرد. از آمبولانس‌ها در طرف اسپانیایی استفاده نشد. از سوی دیگر گفته می شود که ساعت ها هیچ کمک پزشکی ارائه نشده است.
گرانده مارلاسکا، وزیر کشور اسپانیا، روز پنجشنبه بر ادعاهای خود تاکید کرد: هیچ کسی در طرف اسپانیایی کشته نشده است. او حتی پا را فراتر گذاشته و با توهین به قربانیان تکرار کرد که پاسخ ماموران پلیس «بجا» بوده است.

از طرف دیگر آنخل گابیلوندو، بازرس اسپانیایی، بار دیگر از دولت خواست تا به حقوق بشر در مرز احترام بگذارد.
در سندی که روز پنجشنبه توسط خبرگزاری اسپانیایی اروپاپرس منتشر شد، گابیلوندو توضیح داد که زمان بین ورود به اسپانیا و «بازگشت» تنها دو دقیقه است. غیرممکن بود که این حادثه تحت «شرایط قانونی» اتفاق بی‌افتد.
بنابراین، «برگرداندن»های تایید شده پناهجویان نیز کاملا غیرقانونی بودند. (طبق قوانین بین المللی که اروپا نیز امضا کرده است اگر پناهنده ی وارد خاک یک کشور اروپایی شود می بایست به تقاضای پناهندگی او رسیدگی شده و پس از تصمیم گیری از سوی یک مرجع قانونی در صورت رد شدن پناهندگی بازپس داده شود و این اتفاق در عرض دو دقیقه نمی تواند بیفتد – مترجم)
بازپرس همچنین به دولت یادآور شد که باید تضمین کند که ماموران پلیس مرزی دارای هویتی قابل شناسایی باشند.
پس از بررسی دلایل درخواست پناهندگی، اخراج باید به صورت انفرادی انجام شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: