ناتو همچنان به سوی شرق پیش می رود

پیمان جنگی ناتو می خواهد فعالیت هایش را در اروپای شرقی و قفقاز جنوبی گسترش دهد. ناتو بر هدفش برای مخالفت با چین تمرکز میکند.

نوشته یورگ کروناور
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

نشست دو روزه وزرای خارجه ناتو در بخارست روز چهارشنبه با اعلام تدابیر جدید علیه روسیه و تاکید مجدد بر همبستگی علیه چین به پایان رسید.
از جمله، وزیران خارجه تصمیم گرفتند فعالیت های ناتو را در شرق اروپا و قفقاز جنوبی گسترش دهند. به ویژه، همکاری نظامی با جمهوری مولداوی، گرجستان و بوسنی و هرزگوین باید تقویت شود.
این سه کشور برای اولین بار در نشست مولداوی شرکت کردند.
آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا روز چهارشنبه با توجه به بوسنی که جمعیت صرب آن نزدیک به مسکو است و به همین دلیل همکاری با ناتو را رد می‌کند، خواست: «ما باید جلوی روس‌ها در بالکان غربی را بگیریم».
وزرای خارجه همچنین به موضوع تشدید و دامن زدن به درگیری بین غرب و چین به تفصیل پرداختند.
آنها در این نشست به تلاش های ایالات متحده به ویژه برای پیشبرد سیاست جداسازی اقتصادی خود از جمهوری خلق چین به وضوح توجه کردند.
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، پس از نشست بخارست گفت که تلاش‌هایی برای کاهش «وابستگی» به چین و «آسیب‌پذیری‌ها» از آن در حال انجام است.
منظور استولتنبرگ، تلاش برای باز کردن منابع جدید مواد خام و دور کردن زنجیره های تامین از چین است.
بعلاوه، غرب باید “پیشگام تکنولوژیکی خود را حفظ کند” – تلاشی برای جلب حمایت از تحریم های ایالات متحده علیه جمهوری خلق، که تاکنون توسط اکثریت در اروپا رد شده است.
با این حال، استولتنبرگ همچنین اظهار داشت که جمهوری خلق “به عنوان یک حریف” دیده نمی شود و آنها می خواهند به تجارت با آن ادامه دهند – امتیازی نه چندان کم اهمیت بخصوص برای آلمان، که اقتصادس هنوز، و حتی شاید بیشتر از همیشه، به تجارت با چین وابسته است.
وزرای خارجه ناتو پیش از این روز سه شنبه اعلام کرده بودند که به تامین تسلیحات اوکراین ادامه خواهند داد و همچنین برای جلوگیری از بوجود آمدن موج جدید احتمالی پناهجویان به اوکراین کمک خواهند کرد تا این کشور بتواند زیرساخت های حیاتی خود، به ویژه تامین انرژی کشور را بازسازی کند.

آنالنا بئربوک، وزیر امور خارجه آلمان، با اشاره به بمباران زیرساخت های اوکراینی توسط روسیه، روسیه را به “نقض بی رحمانه تمدن” متهم کرد.

با بکا بردن این واژه ها، بئربوک شروع به از بین بردن موانع مفهومی می کند که دولت آلمان تاکنون از آن استفاده پرهیز کرده است: کلمه “شکست در تمدن” منحصراً برای هولوکاست و نابودی یهودیان توسط نازی ها، استفاده میشد.

با این حال، اختلافات درونی ناتو در بخارست نیز مشهود بود.
به عنوان مثال، دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، تنها اجازه داشت در یک شام غیررسمی با وزرای کشورهای ناتو شرکت کند، زیرا مجارستان همچنان مانع از همکاری رسمی اوکراین با ناتو میشود – زیرا، به گفته بوداپست، کیف از حقوق مجارستانی زبانان محافظت نمی کند و این اقلیت نادیده در اوکراین گرفته می‌شود.

ناظران گزارش دادند که این امر به وضوح قابل توجه است که پس از اصابت موشک اوکراینی به لهستان، رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی وقتی خواستار مداخله فوری ناتو در جنگ شد پایش را از گلیمش بیرون گذاشت..
این موضوع خود را در آنجا نشان داد که کشورهای عضو تمایلی آشکار به تامین تانک‌های اصلی جنگی ساخت غرب در کیف از خود نشان ندادند.
علیرغم فشارهای تندروهای مختلف بر جناح شرقی ناتو، ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو به صراحت اعلام کرد که اوکراین به هیچ وجه نمی تواند انتظار پیوستن به ائتلاف نظامی در آینده نزدیک را داشته باشد.