پرش به محتوا

اسد پیشنهاد پوتین برای مذاکره با اردوغان را رد کرد!

اسد پیشنهاد پوتین برای مذاکره با اردوغان را رد کرد!

در مواجهه با طرح های تهاجمی ترکیه: اسد در برابر تلاش ها برای نزدیک شدن به ترکیه مقاومت می کند

گزارش ها حاکی از آن است که رئیس جمهور اسد در برابر تلاش های روسیه برای میانجیگری در نشستی با رئیس جمهور ترکیه اردوغان در بحبوحه برنامه های ترکیه برای حمله به شمال سوریه مقاومت می کند. ترکیه یکی از کشورهایی است که اخیراً می خواست اسد را به هر قیمتی سرنگون کند.

رویترز روز جمعه به نقل از سه «منبع» گزارش داد که سوریه در حال حاضر از تلاش‌های روسیه برای میانجی‌گری در نشستی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه چشم پوشی می‌کند.
از آغاز بهار عربی در سال ۲۰۱۱، آنکارا به عنوان دشمن سرسخت سوریه در هر آنچه در توان داشته علیه دولت و نیروهای کرد سوری متحد آمریکا بکار برده است. ترکیه از جمله کشورهایی بود که به هر قیمتی می خواست اسد را سرنگون کند. در حالی که عربستان سعودی و قطر مدت‌هاست حمایت از گروه‌های اسلام‌گرای رادیکال را متوقف کرده‌اند، ترکیه تا امروز به حمایت از آنها ادامه می‌دهد.
رئیس جمهور اسد ترکیه را به حمایت از تروریسم از طریق پرورش تعدادی از شبه نظامیان از جمله گروه های اسلام گرا و انجام حملات نظامی مکرر در شمال سوریه متهم کرده است.
آنکارا در حال حاضر با مقصر دانستن شبه نظامیان کرد در شمال سوریه در بمب گذاری در استانبول، در حال آماده شدن برای حمله احتمالی دیگری به شمال سوریه است. اردوغان قبلاً آمادگی خود را برای نزدیکی با اسد اعلام کرده است.
بر اساس اطلاعات رویترز، اسد پیشنهاد دیدار اردوغان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در نشست سران را رد کرد.
دمشق بیم آن دارد که چنین دیداری به اردوغان پیش از انتخابات سال آینده ترکیه، به ویژه با توجه به هدف آنکارا برای بازگرداندن ۳.۶ میلیون پناهجوی سوری ترکیه به کشور، کمک کند تا در انتخابات آتی اردوغان تقویت شود.
یک منبع ناشناس به رویترز گفت: «چرا به اردوغان یک پیروزی هدیه می دهیم؟ قبل از انتخابات هیچ روابط نزدیکی بین دو کشور وجود نخواهد داشت.» و افزود که سوریه نیز قبلاً ایده برگزاری نشست وزرای خارجه را رد کرده است.
سوریه چنین نشستی را «بی فایده» می داند.دولت سوریه بارها خروج کامل نیروهای ترکیه از سوریه را پیش نیاز مذاکرات اعلام کرده است.
مقامات ترکیه این هفته گفتند که ارتش فقط در چند روز میتواند برای حمله زمینی در شمال سوریه آماده شود.
حملات توپخانه ای و هوایی علیه مواضع کردها در گذشته نیز در این منطقه انجام شده است. دولت همچنین گفته است در صورتی که دمشق بر امنیت مرزها تمرکز کند، آماده مذاکره با دمشق است.
هدف ظاهری و ادعایی آنکارا بیرون راندن جنگجویان کرد سوری متحد نیروهای اشغالگر آمریکایی YPG از مرز ترکیه و بازگرداندن پناهجویان به «مناطق امن» در سوریه است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: