پرش به محتوا

آیا ایران «گشت ارشاد» را منحل کرده است؟

آیا ایران «گشت ارشاد» را منحل کرده است؟

ایالات متحده ظاهراً در حال برنامه ریزی برای دور جدیدی از ناآرامی ها است


برای غرب، «تبعیض علیه زنان» در ایران بهانه‌ای برای ایجاد ناآرامی است.
به نظر می رسد ایران در تلاش است تا شانس استفاده از موضوع «زنان» را به عنوان اهرمی در چارچوب تنش های ژئوپلیتیکی از غرب سلب کند.

از سید علیرضا موسوی
روسیه امروز
ترجمه سیما صابری

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اخیراً برای جلوگیری از ادامه برنامه هسته ای ایران پیشنهاد انجام عملیات نظامی را مطرح کرد.
وی اعلام کرد که اگر تحریم ها و دیپلماسی نتیجه مطلوب را نداشته باشد، آمریکا آماده حمله نظامی است. این چیزی است که رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در مصاحبه با فارین پالیسی در اواخر نوامبر اعلام کرد.
ایالات متحده در واقع اخیراً علاقه چندانی به راه اندازی مجدد توافق هسته ای ایران نشان نداده است – به ویژه پس از آن که ایران توسط موجی از ناآرامی ها از اواسط سپتامبر دچار آشوب شد.
رابرت مالی روز شنبه بر تنش افزود و گفت ایالات متحده اکنون به جای متوقف کردن مذاکرات هسته ای و رسیدن به توافق هسته‌ای برای احیای صلح بین المللی، که دچار اشکال شده است، ترجیح می دهد بر «فروش تسلیحات ایران به روسیه» و «حمایت از معترضان ایرانی» تمرکز کند.
به نظر می رسد که پس از شکست مرحله اول کمپین سازماندهی شده و رسانه ای اعتراضات در ایران، ایالات متحده در حال سرمایه گذاری برای دور جدیدی از ناآرامی ها است. پس از آنکه یک زن ۲۲ ساله ایرانی – که گفته می‌شود دربازداشت پلیس – در تهران درگذشته، غرب از اواسط سپتامبر یک کمپین رسانه‌ای بی‌سابقه راه‌اندازی کرده بود، از جمله استفاده از ربات‌ها و حساب‌های جعلی رسانه‌های اجتماعی و اخبار جعلی، برای ارائه نادرست دامنه و ماهیت اعتراض‌ها در ایران.
رسانه های غربی که از آن زمان این حادثه را «جنایت» توصیف کرده بودند، روز یکشنبه کمپین مشترک جدیدی را علیه ایران آغاز کردند و آن را «انحلال گشت ارشاد» نامیدند.
رسانه های غربی در آخر هفته به اتفاق آرا گزارش دادند که پلیس گشت ارشاد در ایران منحل شده است. در غرب، این گزارش توسط رسانه های اصلی دستکاری شد و به عنوان «پیروزی مرحله ای جنبش اعتراضی» در ایران جشن گرفته شد.
گشت ارشاد به عنوان عامل و راه اندازی ناآرامی‌های ذکر شده در ایران در کانون گزارش های رسانه ای قرار دارد.
جو سازان اقدام قوه قضاییه برای انحلال گشت ارشاد را نشانه ضعف دولت تفسیر کنند:
«این اقدام به تنهایی نشان می دهد که رژیم دیگر کنترل اوضاع را در دست ندارد. جنبش اعتراضی علیه رژیم با این جان تازه‌ای گرفته است.»
بر اساس گزارش روزنامه زود دویچه دولت رئیسی با دادن این امتیاز می خواهد اعتراضات سراسری را که برای روز دوشنبه اعلام شده است را تضعیف کند.
اما در واقع در ایران چه تصمیمی گرفته شده است؟
محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، شنبه در همایشی در پاسخ به سوالی درباره تعلیق «گشت ارشاد» در تهران گفت که «گشت ارشاد» ربطی به قوه قضاییه ندارد و توسط همان مرجعی که در گذشته راه اندازی شده بود از آن استفاده کرده است منحل شده.
گشت ارشاد عملاً زیرمجموعه پلیس ایران است و در سال های اخیر اهمیت و عملکرد این نهاد محل مناقشه در دولت ایران بوده است.
در ابتدا در زمان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران بنیان نهاده شد.
ایران پیش از این از تشکیل کمیته تحقیق برای روشن شدن دلایل ناآرامی های اخیر در کشور خبر داده است.
اما بر خلاف ادعاهای اخیر رسانه های غربی، ایران در مورد «هسته اصلی ایدئولوژیک» خود هیچ امتیازی نداده است. از مدت ها قبل نهاد منفور گشت ارشاد به یک نقطه ضعف تبدیل شده بود و اینگونه بنظر میرسد ایران از این فرصت استفاده میکند تا قوانین مربوط به وظایف ارشاد را سازماندهی جید کند.
برای غرب، «تبعیض علیه زنان» فقط بهانه ای برای تحریک ناآرامی در ایران است، درست مانند «اقدامات سختگیرانه کرونا» در چین. چرا که شاهدیم برای رسانه های غربی وضعیت زنان در عربستان سعودی و یا اقدامات و مقررات واکسیناسیون کرونا در کانادا اصلا اهمیتی ندارد.
به نظر می رسد ایران در تلاش است تا با این راهکار فرصت استفاده از موضوع زنان را به عنوان اهرمی در چارچوب ایجاد تنش های ژئوپلیتیکی از غرب خارج کند.
بازگشت به موضوع مذاکرات هسته ای:
ایالات متحده در حال حاضر چندان علاقه‌ای به احیای توافق هسته‌ای برجام از خود نشان نمی دهد این می تواند به این دلیل باشد که ایران در برنامه هسته‌ای خود به نقطه حساسی رسیده است که بازگشت از آن تقریباً غیر ممکن می باشد و یا اینکه ایالات متحده به طور کامل از توافق هسته‌ای دست کشیده است.
یک راهکار دیگر آنها می‌تواند این باشد که پس از شکست سیاست «فشار حداکثری» دوران ترامپ بر ایران حالا این کشور سعی دارد با ایجاد ناآرامی ها و اجرای سناریوی «سوریه سازی» از ایران دست بالا را در مذاکرات هسته‌ای داشته باشد و بتواند خواسته های خود را بر ایران دیکته کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: