پرش به محتوا

قبل از فروپاشی

قبل از فروپاشی

یمن: راه حل سیاسی در دوران آتش بس ارائه نشد. بحران گرسنگی با محاصره مداوم تشدید شده است.

توسط ویبکه دیل
یونگه ولت
ترجمه میر فخرایی

ائتلاف جنگی به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی (امارات) محاصره دریایی، زمینی و هوایی یمن را از سر گرفته است. این خبر را چند روز پیش سخنگویان انصارالله (حوثی ها) اعلام کردند. بر این اساس، نیروهای مسلح عربستان با حمایت ارتش آمریکا هفته گذشته چهار کشتی حامل کالاهای حامل نفت و گازوئیل را به مقصد مهم ترین بندر این کشور در حدیده متوقف کردند. همه کشتی ها قبلاً توسط مکانیسم بازرسی سازمان ملل در جیبوتی به عنوان «امن» طبقه بندی شده بودند. به گفته انصارالله، این «اقدام دزدی دریایی» است و بر رنج مردم یمن خواهد افزود.
انصارالله اعلام کردند که تسهیل واردات بخشی اساسی از توافقات آتش بس بوده است با وجود این ائتلاف جنگی تنها به ۳۳ کشتی از ۵۴ کشتی عازم حدیده در طول آتش بس شش ماهه که در ۲ اکتبر منقضی شد، اجازه عبور داد.
بر اساس بیانیه وزارت بهداشت دولت انصارالله «نجات ملی» در صنعا، اکنون به این دلیل یمن با خطر کمبود بی سابقه دارو مواجه است.
بسته شدن مجدد فرودگاه صنعا که بخشی از آن در جریان آتش بس باز شده بود، بحران در کشور را تشدید می کند، کشوری که حتی قبل از جنگ ۹۰ درصد به واردات غذا و دارو وابسته بود. به دلیل محاصره غیر انسانی کشور در آستانه فروپاشی اقتصادی است.
در ماه اکتبر نشانه ای از تشدید خشونت وجود نداشت.
اما به هر حال اسلحه ها هرگز هم کاملاً ساکت نبوده اند. انصارالله ائتلاف جنگی مخالف را به نقض آتش بس بار متهم میکند تنها در عرض چهار ماه اول ۲۵۵۷۸ مرتبه ائتلاف عربستان آتش بس را یکطرفه نقض کرده است.
با این حال، از آنجایی که – برخلاف آنچه توافق شد – هیچ راه حل سیاسی در طول آتش بس رسمی قابل اجرا مورد مذاکره قرار نگرفت، وضعیت می تواند در هر زمانی دوباره وخیم شود.
یکی از دلایلی که انصارالله با تمدید دیگر آتش بس موافقت نکرد این بود که تلاش جدی برای دستیابی به توافق صلح بلندمدت صورت نگرفت و در عوض حملات به مردم یمن ادامه یافت.
آنها همچنین از نبود تضمین برای پرداخت حقوق و مستمری به کارمندان دولتی در مناطق تحت کنترل خود انتقاد کردند. با این حال، علت اصلی، در بهترین حالت، رفع نسبی محاصره شمال یمن تحت کنترل انصارالله بود، جایی که ۷۰ درصد از جمعیت ۳۰ میلیونی آن زندگی می کنند.
محاصره ای که تا به امروز عامل اصلی قربانی شدن بیش از چهارصد هزار نفر در جنگ یمن است، اخیراً این محاصره توسط سازمان غیردولتی «سازمان جهانی علیه شکنجه» به عنوان جنایت جنگی و شکنجه توصیف شده است.
دو سوم جمعیت یمن اکنون در وضعیت «ناامنی غذایی» طبقه بندی شده‌اند و ۸۰ درصد آنها به کمک های بشردوستانه وابسته هستند.
چند هفته پیش، ده کودک مبتلا به سرطان خون در یک بیمارستان دولتی در صنعا جان خود را از دست دادند، زیرا داروهای شیمی درمانی قاچاق و آلوده به آنها تزریق شده بود.
خانواده ها خودشان داروها را از داروخانه خریداری کرده بودند، زیرا جای دیگری را برای تهیه دارو در دسترس نداشتند.
در یمن، حدود ۲.۲ میلیون کودک زیر پنج سال از گرسنگی رنج می برند و بیش از نیم میلیون نفر در وضعیت خطرناک سوء تغذیه قرار دارند.
همین وضعیت در مورد ۱.۳ میلیون زن باردار و یا مادرانی که نوزاد شیری دارند نیز صدق می کند. به دلیل کمبود غذا و مراقبت های پزشکی، هر دو ساعت یک زن یمنی هنگام زایمان جان خود را از دست می دهد.

در نتیجه افزایش قیمت گندم، روغن نباتی و کودهای شیمیایی در سراسر جهان و به دلیل جنگ اوکراین، و مهمتر از همه به دلیل تحریم‌ها علیه روسیه، اکنون سازمان‌های امدادی و سازمان ملل نسبت به تشدید بحران گرسنگی و خطر قحطی در سراسر جهان بویژه در مناطق بحرانی مانند یمن هشدار می‌دهند.

به دلیل کاهش عرضه غلات از سوی اوکراین که یمن ۴۰ درصد واردات خود را از آن تامین می کند و افزایش جهانی قیمت مواد غذایی و سوخت، بهای غذا در یمن امروز ۶۰ درصد گران تر از سال گذشته است. و کمک های اهدایی «جامعه بین المللی»، که سال هاست رو به کاستی نهاده است، بدلیل جنگ در اوکراین دوباره هم کاهش یافته است.
آماری که توسط انجمن نظارت بر صدور غلات دریای سیاه سازمان ملل متحد ارائه شده است، به ویژه دلخراش و نگران کننده است: بر این اساس، تنها بخشی از مواد غذایی یا از غلات صادراتی به دست کشورهای جنوب جهانی می رسد – اکثریت بسیار بالایی از آن به اروپا صادر میشود. به این ترتیب فقط چهار محموله به یمن ارسال شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: