پرش به محتوا

دریای چین جنوبی کمی زیادی آرام است!

توافقنامه تجارت «آزاد و منصفانه».

نشست اقتصادی آسیا و اقیانوسیه پایان یافت آمریکا بر حضور «دهه‌ها ساله» در منطقه تاکید کرد

نوشته یورگ کروناور
یونگه ولت
ترجمه حمید علوینشست امسال APEC روز شنبه با توافق بر سر طرحی برای اقتصاد دایره ای سبز («اهداف بانکوک») به پایان رسید.

۲۱ کشور عضو همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه نیز به نفع حفظ تجارت «آزاد و منصفانه» در منطقه اقیانوس آرام صحبت کردند.

تصمیم شرکت کنندگان در اجلاس برای گنجاندن فرمول اجلاس سران G20 درباره جنگ اوکراین در بیانیه پایانی خود مورد توجه ویژه غرب قرار گرفت. بنابراین، اکثریت اعضای APEC جنگ را محکوم می کنند، اما همچنین اذعان دارند که «دیدگاه های مختلف و ارزیابی متفاوتی از وضعیت» و «تحریم‌های» غرب وجود دارد.

معاون نخست وزیر آندری بلوسف به نمایندگی از روسیه در این اجلاس شرکت کرد.
کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور ایالات متحده، بار دیگر بر نیات ایالات متحده برای حضور در اقیانوس‌های هند و اقیانوس آرام «نه برای سال‌ها، بلکه برای دهه‌ها و نسل‌ها» تاکید کرد.

در حاشیه این اجلاس، او با رئیس جمهور چین، شی جین پینگ، گفت و گو کرد که با توجه به گسترش مداوم تحریم های آمریکا علیه جمهوری خلق و روسیه، گفت: «هرگونه تلاش برای سیاسی کردن روابط اقتصادی و تجاری و اراده برای استفاده از آنها به عنوان یک سلاح از دید ما رد می شوند و»باید «ممنوع» شود». »

شی در صحبت با هریس، از قرار دادن روابط ایالات متحده و چین «در مسیری سالم و باثبات» حمایت کرد. اما این دقیقا خواسته ای است که واشنگتن هیچ علاقه ای به آن ندارد.

هریس روز یکشنبه در بازگشت از بانکوک وارد فیلیپین شد او در آنجا به دنبال هر چه نزدیک‌تر کردن رئیس جمهور فردیناند مارکوس به سیاست های طرف آمریکایی است. رودریگو دوترته سلف او از پیوستن به این اتحاد با واشنگتن خودداری کرده بود.
هریس قصد دارد روز سه شنبه با مقامات گارد ساحلی در جزیره پالاوان فیلیپین دیدار کند.
در نزدیکی پالاوان یازده جزیره اسپراتلی یا صخره‌هایی هستند که فیلیپین آنها را کنترل می‌کنند، اما ویتنام، چین و تایوان نیز ادعای مالکیت آنها را دارند.
درگیری‌های جزیره‌ای در دریای چین جنوبی اخیراً کمی آرام شده بود – احتمالاً از دیدگاه ایالات متحده کمی زیادی آرام شده است!

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: