اگر میخواهی به ما تعلق داشته باشی به وطنت خیانت کن!

بلگراد: اتحادیه اروپا از صربستان می خواهد تمامیت ارضی خود را نقض کند.

آنا برنابیچ، نخست وزیر صربستان، از اتحادیه اروپا به دلیل مخالفت با خواسته این کشور برای عضویت در اتحادیه اروپا انتقاد کرد.
اتحادیه اروپا انتظار از بلگراد انتظار دارد که روسیه را به خاطر تمامیت نقض ارضی اوکراین تحریم کند، اما در عین حال کوزوو را که بخشی از خاک صربستان میباشد را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت بشناسد.
آنا برنابیچ، نخست وزیر صربستان روز جمعه اعلام کرد، اتحادیه اروپا روی ارزش ها و اصول ظاهرا پافشاری میکند اما وقتی نوبت به ما میرسد از ما در همین موارد خواسته های «متضادب» را مطرح می کند.
بلگراد مصمم به پیوستن به اتحادیه اروپا است. اما این بسیار سخت و غیر منطقی است که بپذیریم که بروکسل بر تمامیت ارضی اوکراین اصرار دارد و
در عین حال از صربستان انتظار دارد که برای پیوستن به اتحادیه اروپا تمامیت ارضی خود را نقض کند.
برنابیچ پس از دیدار با امانوئل گیوفرت، رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در صربستان، با خبرنگاران در بلگراد صحبت کرد. در مقطعی از او خواسته شد به «توصیه‌هایی» که اخیراً توسط پارلمان اروپا تصویب شده است، پاسخ دهد.
برنابیچ گفت: “اتحادیه اروپا توصیه می کند که صربستان تنها در صورتی می تواند عضو اتحادیه شود که با تحریم روسیه به دلیل نقض تمامیت ارضی یک کشور به رسمیت شناخته شده بین المللی موافقت کند.”

“توصیه دیگری از این اتحادیه به ما می گوید که ما تنها در صورتی می توانیم به مسیر اروپایی خود ادامه دهیم که از تمامیت ارضی خود دست برداریم، یعنی اگر استقلالی را که دولت موقت کوزوو در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد به رسمیت بشناسیم.”
برنابیچ می‌گوید: «اگر تمامیت ارضی خدشه‌ناپذیر است، چرا از صربستان خواسته می‌شود که خودش آن را نقض کند؟»

پرداختن به تمامیت ارضی کشورهای به رسمیت شناخته شده بین المللی مانند اوکراین یا صربستان در توصیه های برخی نمایندگان مجلس در تضاد کامل با ارزش های ادعایی است.
او افزود که چنین خواسته هایی “نه برای مسیر اروپایی ما و نه برای گسترش اتحادیه اروپا مفید است” و محبوبیت اتحادیه اروپا در صربستان را نیز افزایش نخواهد داد.
بروکسل از فوریه صربستان را تحت فشار قرار داده است تا سیاست خارجی خود را با اتحادیه اروپا “هماهنگ” کند و روسیه را به دلیل درگیری در اوکراین تحریم کند.
الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان، بارها از سیاست استقلال و بی طرفی خود دفاع کرده است.
مردم صربستان به شدت با تحریم روسیه یا پیوستن به اتحادیه اروپا در صورتی که این به معنای کنار گذاشتن کوزوو باشد، مخالف هستند.
برنابیچ گفت، با وجود “اختلاف نظرهای معین”، صربستان “هماهنگی تدریجی و ترویج ارزش های اروپایی را ادامه خواهد داد.”
ما به عضویت در اتحادیه اروپا متعهد هستیم و معتقدیم که اتحادیه بهترین مکان برای شهروندان و اقتصاد ما است.
جیوفرت به خبرنگاران گفت که پیشرفت صربستان تنها به اصلاحات “حاکمیت قانون” و نتیجه مذاکرات با کوزوو بستگی دارد.
جام جهانی قطر: اتحادیه فوتبال کوزوو از پرچم “شوونیستی” خشمگین است
فدراسیون فوتبال کوزوو (FFK) پس از متهم کردن صربستان به رفتار “تهاجمی” در هنگام نمایش پرچم در جام جهانی قطر، از فیفا خواسته است تا اقدامات لازم را انجام دهد.
تصاویری که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود، پرچم را در رختکن تیم صربستان در آستانه بازی افتتاحیه جام جهانی روز پنجشنبه مقابل برزیل نشان می دهد.
این بنر نسخه ای از پرچم صربستان را با نقشه این کشور نشان می داد که کوزوو را بخشی از آن نشان می داد. شعار روی این بنر نوشته شده بود: «تسلیم نخواهیم شد».
فدراسیون فوتبال کوزوو روز جمعه در سایت خود درخواستی از فیفا منتشر کرد که در آن از “اقدام شوونیستی” خشمگین شد.

آنها مدعی هستند که این غیرقابل قبول است که این اقدام در سکوت فیفا به فراموشی سپرده شود و ما از فیفا می خواهیم که قوانین خود را به شدت اعمال کند و اتحادیه فوتبال صربستان را به دلیل این اقدام تهاجمی که مغایر با ارزش هایی است که فوتبال القا می کند مجازات کند.

کوزوو از سال ۲۰۱۶ به عضویت فیفا درآمده است و اختلافات سیاسی بین این منطقه و صربستان در گذشته بر فوتبال نیز تأثیر گذاشته است.