پرش به محتوا

چین: آمریکا اصل چین واحد را زیر پا می گذاردوزارت دفاع چین: آمریکا اصل چین واحد را زیر پا می گذارد

وی فنگه وزیر دفاع چین طی یک نشست رسمی در کامبوج به همتای آمریکایی خود لوید آستین هشدار داد که ایالات متحده در حال تحریف اصل چین واحد است. البته طبق معمول واشنگتن قاطعانه! اتهامات چین را رد کرد.

وی فنگه وزیر دفاع چین در حاشیه نشست وزرای دفاع انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا در کامبوج (به اختصار ASEAN) در مورد موضوع بحران تایوان صحبت کرد.

وی در گفتگو با لوید آستین، رئیس پنتاگون، اظهار داشت که ایالات متحده اصل «چین واحد» را تضعیف و تحریف می کند.

تانگ کفی، سخنگوی وزارت نظامی چین به نقل از وزیر دفاع گفت:

«برای مدتی، ایالات متحده به طور مداوم اصل چین واحد را با ارسال مکرر تسلیحات به تایوان، کمک به آموزش ارتش تایوان و اعزام مقامات ارشد به جزیره، فرسایش، تخریب و تحریف اصل چین واحد را تحریف کرد و به تنش ها در تنگه تایوان دامن زد.»

وی همچنین تاکید کرد که چین با اقدامات متقابل قوی و موثر «به تلاش های بیشتر ایالات متحده» برای تشدید تنش ها در اطراف تایوان پاسخ خواهد داد.

آستین نیز به نوبه خود بر تعهد ایالات متحده به سیاست چین واحد تأکید کرد. در همین حال، وزیر دفاع آمریکا از شریک چینی خود خواست تا وضعیت موجود را حفظ کند.

او (آستین – یادداشت سردبیر) بر مخالفت خود با تغییرات یکجانبه در وضعیت موجود تأکید کرد و از جمهوری خلق چین خواست از اقدامات بی‌ثبات‌کننده بیشتر علیه تایوان خودداری کند.
آخرین دیدار وزرای دفاع چین و آمریکا در ماه ژوئن در سنگاپور به عنوان بخشی از اجلاس امنیت منطقه ای شانگری لا دیالوگ برگزار شد.
با این حال، پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در ماه اوت، روابط بین پکن و واشنگتن به شدت تیره شد. گفت و گوی دفاعی عملا به حالت تعلیق درآمد.
تایوان از سال ۱۹۴۹ وضعیت استثنایی خودگردانی را دارد، اما پکن بدرستی و براساس اسناد غیر قابل انکار تاریخی آن را استانی از چین می داند. این موضع مورد حمایت اکثر کشورها از جمله آلمان و روسیه است.

واشنگتن حتی در سال ۱۹۷۹ روابط دیپلماتیک خود را با تایپه قطع کرد و با جمهوری خلق چین روابط برقرار کرد. با این حال، ایالات متحده به حفظ تماس با دولت در تایپه و تامین تسلیحات جزیره ادامه می دهد.

وی در این خصوص خاطرنشان کرد که موضوع تایوان «نخستین خط قرمز در روابط چین و آمریکا است که نباید از آن عبور کرد.»

آستین به نوبه خود تاکید کرد که ایالات متحده «به پرواز، کشتی و عملیات در جایی که قوانین بین المللی اجازه دهد، ادامه خواهد داد.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: