پرش به محتوا

شایعه به عنوان یک سلاح

تصویر سمبلیک است

شایعه به عنوان یک سلاح

«مقامات» ناشناس تنها شاهدان کلیدی تحویل ادعایی پهپادهای ایرانی به روسیه هستند

نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

روز چهارشنبه وب سایت آمریکایی اکسیوس به نقل از «مقامات» ناشناس ادعا کرد، اسرائیل در نظر دارد در آینده شایعات استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین را بیشتر مورد استفاده قرار دهد.
ادعا می شود که دولت اسرائیل عمداً تا بحال از این موضوع گیری تا نیمه دوم اکتبر عقب نشینی کرده است تا روابط با روسیه را تا حد ممکن به خطر نیندازد.

با این حال، از آن زمان، «تغییر رفتار» در مواضع این کشور در حال رخ دادن است: اسرائیل اکنون به «ده‌ها کشور غربی و ناتو» در مورد یافته‌های اطلاعاتی خود درباره فروش تسلیحات ادعایی ایران به روسیه اطلاعاتی ارسال کرده است تا فشار متحدانش بر تهران را افزایش دهد.

به گفته اکسیوس، «مقامات ناشناس» اسرائیلی نیز در حال برنامه ریزی یک کنفرانس بین المللی برای رسیدگی به اقدامات علیه تکثیر پهپادهای ایرانی هستند.
شایعه تحویل هواپیماهای بدون سرنشین ایران به روسیه اولین بار در ماه ژوئیه توسط اعضای دولت آمریکا آغاز شد. وضعیت فعلی داستان ها این است که پهپادهای ساخت ایران برای اولین بار در اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر علیه اهدافی در اوکراین مورد استفاده قرار گرفتند.

در حالی که حساب های غربی هنوز به تعداد نامشخص «صدها» پایبند هستند، تبلیغات دولت اوکراین در ابتدا از ۱۷۰۰ و بعداً از ۲۴۰۰ هواپیمای بدون سرنشین ایرانی تحویل داده شده یا سفارش داده سخن به میان آورد.
کیف مدعی است توانسته ۷۰ تا ۸۰ درصد از این پهپاد ها را سرنگون کند، ایران به طور کلی تامین سلاح برای روسیه در طول جنگ اوکراین را رد می کند.
اکنون رسانه های غربی به نقل از منابع اوکراینی یا منابع ناشناس گزارش می دهند که روسیه تا حد زیادی ذخیره پهپادهای ایرانی خود را مورد استفاده قرار داده است.
در این زمینه، واشنگتن پست در ۱۹ نوامبر مدعی شد که مسکو و تهران در اوایل ماه جاری مخفیانه توافق کردند که به زودی تولید پهپادهای ایرانی در روسیه را آغاز کنند.
هر دو دولت ایران و روسیه پس از انتشار ایم شایعات بلافاصله این گزارش را رد کردند. در واقع، مقاله واشنگتن پست، اگرچه به طور غیرعادی طولانی بود، اما فاقد جزئیات مشخص بود و تنها به مقامات ناشناس از ایالات متحده و دیگر سازمان های اطلاعاتی غربی که نامشان فاش نشده بود، متکی بود.

با وجود اینکه تمام این ادعا ها بر اساس شایعات متعدد و عموماً اثبات نشده هستند، اما ۱۶ سناتور آمریکایی از هر دو حزب اصلی خواستار تجهیز فوری اوکراین به پهپادهای مسلح MQ-1C هستند.
نامه سرگشاده ای با این محتوا به وزیر دفاع لوید آستین در ۲۳ نوامبر نوشته و فاش شد. خبرگزاری رویترز در اول ژوئن گزارش داد که دولت بایدن می خواهد چهار پهپاد از این نوع که به «عقاب خاکستری» نیز معروف است به اوکراین تحویل دهد.
ظاهرا در مورد مخالفت با این تصمیم و یا عدم ارسال این سلاح ها تا بحال نگرانی هایی به طور علنی مطرح نشده است.
پهپاد «عقاب خاکستری» به مراتب برتر از بیشتر پهپادهایی است که روسیه در اوکراین استفاده می کند – صرف نظر از اینکه آن طور که رسانه های غربی ادعا می کنند اصالتا ایرانی هستند یا تولید خودشان هستند.

در حالی که این پهپادها فقط می‌توانند یک هدف مورد حمله قرار دهند و در هنگام انفجار خود نیز تخریب میشوند، MQ-1C می‌تواند به چهار یا هشت موشک مجهز شود که هر کدام به صورت جداگانه قابل هدایت هستند. همچنین سرعت بیشتری دارد و برد بیشتری دارد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: