پرش به محتوا

پیشنهادات بایدن و ماکرون فقط موجب خنده پوتین میشود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، شروط بایدن، رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره با پوتین را غیرقابل قبول دانست. 

پسکوف گفت که ایالات متحده مناطق جدید به روسیه پیوسته را به رسمیت نمی شناسد و خواستار خروج کامل روسیه از اوکراین است که جستجو برای یافتن مبنایی برای امکان توافق را پیچیده می کند. 

دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه در توضیح درخواست بایدن گفت: جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، خروج ارتش روسیه از این کشور را پیش شرط مذاکرات با مسکو در مورد اوکراین نامید که یافتن مبنایی برای گفتگو را دشوار می کند. 

بایدن گفت: «اولین کاری که پوتین باید انجام دهد این است که اوکراین را ترک کند. او معتقد است که خروج روسیه دلیلی بر آمادگی پوتین برای مذاکره است. 

 ایالات متحده سرزمین های جدید در فدراسیون روسیه را به رسمیت نمی شناسد. این امر یافتن زمینه های مشترک و یافتن فرصت هایی برای توافق را بسیار دشوارتر می کند.»

پسکوف یادآور شد: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، برای حفظ منافع روسیه همیشه پذیرای مذاکره است و خواهد بود. پوتین سعی کرد قبل از شروع عملیات ویژه نظامی، مذاکراتی را با ایالات متحده آمریکا، ناتو و سازمان امنیت و همکاری اروپا آغاز کند. پسکوف در ادامه گفت: اما این ابتکار عمل متقابل نبود. پوتین آماده مذاکره است. البته یک راه صلح آمیز و دیپلماتیک همیشه بهترین راه است. 

روز قبل، بایدن در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید پس از گفتگو با همتای فرانسوی خود امانوئل مکرون، به این سوال که آیا در آینده نزدیک با پوتین مذاکره خواهد کرد یا خیر، پاسخ داد. بایدن گفت:

«یک راه معقول برای پایان دادن به این جنگ وجود دارد: پوتین باید اوکراین را ترک کند. این راه شماره یک است. اما به نظر نمی رسد که او این کار را انجام دهد. او بهای بسیار بالایی را برای عدم انجام آن می پردازد.»

همچنین رئیس جمهور آمریکا مدعی شد:

«من هیچ برنامه فوری برای تماس با پوتین ندارم. پوتین… اجازه دهید کلماتم را با دقت انتخاب کنم… اگر او واقعاً علاقه زیادی به یافتن راهی برای پایان دادن به جنگ داشته باشد، حاضرم با پوتین صحبت کنم. اما او این کار را نمی کند.» 

«اگر واقعاً چنین خواسته ای وجود داشته باشد، پس از مشورت با فرانسه و دیگر دوستان ناتو، خوشحال خواهم شد که با پوتین ملاقات کنم تا بفهمم او چه می‌خواهد، چه چیزی در ذهنش است.»

ماکرون نیز به نوبه خود گفت که فرانسه و ایالات متحده هرگز اوکراینی ها را تحت فشار قرار نمی دهند تا تصمیماتی بگیرند که دوست ندارند. او دوباره توضیح داد:

«ما باید به حق اوکراینی ها برای انتخاب زمان مذاکرات احترام بگذاریم.» 

آخرین تماس تلفنی پوتین و بایدن در ۱۲ فوریه ۲۰۲۲ بود. 

روسیه در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ عملیات نظامی ویژه ای را در اوکراین آغاز کرد. 

به گفته رئیس جمهور روسیه، هدف آنها محافظت از ساکنان دونباس در برابر نسل کشی رژیم کی یف و تلاش برای نازی‌زدایی و غیرنظامی کردن اوکراین است. 

پوتین بعداً گفت که کودتای خونین اوکراین در سال ۲۰۱۴ منجر به آغاز این عملیات ویژه شد و اقدامات روسیه فقط برخی از روندهای اجتناب ناپذیر را تسریع کرد. 

رئیس جمهور روسیه در پایان ماه اکتبر اعلام کرد: دلیل اول برنامه های توسعه ناتو به سمت شرق با هزینه‌ی اوکراین است، دلیل دوم امتناع کی یف از اجرای توافقات مینسک است. 

برای ما این بدان معنا بود که باید کاری با دونباس انجام دهیم. ما نمی توانستیم فقط جمهوری‌های خلق را به رسمیت بشناسیم و سپس آنها به سادگی بدست سرنوشتشان بسپاریم تا کیف، آنها را نابود کند. 

پوتین اضافه کرد که روسیه می‌دانست که کیف چه چیزی را در نهان آماده میکند و بنابراین تصمیم گرفت این عملیات ویژه را برای جلوگیری از اقدامات برنامه‌ریزی شده نیروهای اوکراینی در دونباس آغاز کند. 

در واکنش به اقدامات مسکو، اوکراین روابط دیپلماتیک خود را با روسیه قطع کرد، حکومت نظامی را در این کشور وضع کرد و بسیج عمومی را اعلام کرد. 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: