پرش به محتوا

روسیه امروز: تلفات بالا در درگیری های ایران.

به گزارش تارنمای روسیه امروز، ناآرامی های اخیر در ایران دست کم ۳۰۰ کشته برجای گذاشته است، قربانیان شامل معترضان، شورشیان مسلح و نیروهای امنیتی ایران میشود. ایران قدرت های خارجی را به تحریک ناآرامی در کشور متهم کرد.
روزنامه انگلیسی زبان تهران تایمز به نقل از یک ژنرال ایرانی گزارش می دهد که «دشمنان» جمهوری اسلامی در جریان ناآرامی های اخیر «جنگ هیبریدی» علیه این کشور به راه انداخته اند و ده ها سازمان اطلاعاتی خارجی در آن دخالت داشته اند.
تهران تایمز به نقل از سردار غلامرضا سلیمانی، فرمانده بسیج بسیج گفت که ناآرامی های اخیر قرار بود از ابتدای سال تحصیلی در ایران آغاز شود، اما زودتر اتفاق افتاد.

مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله – که گفته می شود در بازداشت پلیس جان باخت – بهانه کافی به سازمان های جاسوسی خارجی برای تحریک ناآرامی های اولیه در ایران را فراهم آورد.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: ،۴۷ سازمان جاسوسی جنگ هیبریدی را علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته اند.
ایران قدرت های خارجی را به تحریک ناآرامی در کشور متهم کرده است.
پس از مرگ امینی در ۱۶ سپتامبر، تظاهراتی در ایران رخ داد که بسیاری از این اعتراضات بعدها به خشونت کشانده شدند.
ناآرامی های اخیر صدها کشته برجای گذاشته است، از جمله معترضان، شورشیان مسلح و نیروهای امنیتی ایران وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای کمکی آن، بسیج یا پلیس نیز از قربانیان این درگیری ها هستند.
تهران اخیراً اولین آمار به روز رسانی کشته شدگان را از اواسط سپتامبر اعلام کرد. سرلشکر امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سخنرانی خود از حداقل ۳۰۰ کشته خبر داد.
وی افزود: «آمار فعلی را نمی‌دانم، اما فکر می‌کنم از آن حادثه… بیش از ۳۰۰ کشته شده اند از جمله قربانیان این اعتراضات مردم عادی از جمله کودکان بودند». سپاه پاسداران ادعا کرد که این تعداد شامل ده ها تن از نیروهای امنیتی نیز که در درگیری با تظاهرکنندگان کشته شدند نیز میشود.
روسیه امروز در ادامه مینویسد، در اواسط نوامبر، ایران تحت الشعاع یک سری حملات تروریستی در چندین شهر قرار گرفت. هفت نفر در یک بازار شلوغ در شهر کوچک ایذه در استان خوزستان ایران به ضرب گلوله آشوبگران مسلح کشته شدند.
در میان کشته شدگان دو کودک به نام های کیان پیرفلک نه ساله و آبتین رحمانی ۱۳ ساله دیده می شود.
پس از مرگ کیان، مادر این پسر بلافاصله نیروهای بسیج مستقر در منطقه را متهم کرد که در حال اقدام علیه اغتشاشگران مسلح بودند.
بسیج یک گروه شبه نظامی داوطلب است که با سپاه پاسداران ایران همکاری میکند.
اکنون تصاویر ویدئویی از آن روز منتشر شده است که وقایع منتهی به قتل پسر را ضبط می کند.
در این ویدئو صدای فریاد نیروهای بسیجی برای کمک شنیده می‌شود که می‌گویند غیرمسلح هستند و چند تن از اعضای آنها به ضرب گلوله کشته شده‌اند.
دولت بعداً تیراندازی که به کشته شدن کیان انجامید را «حمله تروریستی» توصیف کرد.
بر اساس سند منتشر شده توسط گروه هکر Black Reward، مقامات ایرانی تعدادی از نگرانی‌ها را در مورد توانایی گروه‌های بسیج برای پاسخگویی به ناآرامی‌ها فهرست کرده‌اند.
این نگرانی ها شامل بی نظمی ادعایی بسیج و عدم «آمادگی» آنها برای ناآرامی های داخلی است.
اگر سند فاش شده درست باشد، اظهارات اخیر دولت مبنی بر اینکه نیروهای امنیتی هنوز از گلوله جنگی استفاده نکرده اند، می تواند صحت داشته باشد.
جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا اخیرا اذعان کرد که تظاهر کنندگان ایرانی از شمال عراق تسلیحات دریافت می کنند.
ایران در اواخر سپتامبر حملات موشکی بالستیک و پهپادهای جنگی را به شمال عراق انجام داد.
نیروهای آمریکایی نیز در شهر اربیل در شمال عراق مستقر هستند.
تهران با این حملات هوایی گروه های جدایی طلب کرد فعال در شمال عراق را هدف قرار داد و آنها را به تحریک ناآرامی های اخیر در ایران متهم کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: