پرش به محتوا

بلگراد، بغداد، کیف: ریاکاری غرب

پیر لوی در این مقاله به سوابق جنگ های غرب و بر ریاکاری ایالات متحده و اتحادیه اروپا تمرکز می کند فریبکارانی که به سرعت به عنوان مدافعان بیوه ها و یتیمان اوکراینی و تمامیت و حاکمیت ملی اوکراین ظاهر می شوند.

نوشته پیر لوی
ترجمه مجله هفته
چهارشنبه، ۲۴ مارس ۱۹۹۰. یورش نیروی هوایی ناتو به سمت بلگراد آغاز شد.تگرگ بمب هایی که بر صربستان می ریزد ۷۸ روز ادامه دارد. این کشور در نهایت مجبور شد اجازه جدایی کوزوو را بدهد و مقدمه ای برای اعلام استقلال برای این استان تاریخی صربستان باشد، جایی که پایگاه نظامی عظیم ایالات متحده در آن ساخته شد.
اسلوبودان میلوشویچ، که غرب قول سرنگونی او را داده بود، سال بعد سرنگون شد.
تعداد کشته ها و تخریب زیرساخت ها و صنایع این کشور وحشتناک است.
امروز، برخی از جمهوری‌های یوگسلاوی سابق توسط اتحادیه اروپا بلعیده شده‌اند، در حالی که برخی دیگر به کشورهای ضعیفی تبدیل شده و در اردوگاه ترنس آتلانتیک لنگر انداخته‌اند.
فقط صربستان است که سعی می کند کمی در برابر فشار فزاینده مقاومت کند.
پنجشنبه ۲۰ ماری ۲۰۰۳. تگرگ فولاد و آتش بغداد را درنوردید. در یک شب بیشتر از کل درگیری اوکراین در دو ماه اول جنگ، بمب و موشک بر سر پایتخت عراق ریخته شد.
صدام حسین هدف آمریکایی ها و متحدانشان بجز فرانسه و آلمان قرار گرفت.
بهانه آن وجود «سلاح های کشتار جمعی» بود که اکنون مشخص است هرگز وجود نداشته است.

«جنگ دوم عراق» بیش از هشت سال به طول انجامید و تقریباً آرزوی جیمز بیکر وزیر امور خارجه ایالات متحده در سال ۱۹۹۱ برای بازگرداندن کشور به «عصر حجر» را برآورده کرد.
نابودی عراق از یک دهه قبل با تحریم ها آغاز شده بود که پیامدهای وحشتناکی داشت.
چند سال بعد، وقتی از مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در مورد نیم میلیون کودکی که به دلیل تحریم های غرب و کمبود مراقبت های پزشکی و غذا جان خود را از دست دادند، پرسیدند، او گفت: «بله، ارزش این قیمت را داشت.» جنگ و اشغال عراق توسط آمریکا و متحدانش باعث به وجود آمدن چیزی شد که بعدا به نام دولت اسلامی شناخته شد.
عراق امروز از نظر اقتصادی یک کشور ویران شده و از نظر سیاسی شکست خورده است.
دولت افغانستان که از زمان تهاجم سال ۲۰۰۱ به مدت بیست سال تحت کنترل غرب بوده است، فاجعه بارتر است.

سوریه نیز مورد هدف غرب قرار گرفت که رویای سرنگونی بشار اسد را در سر می پروراند. از آنجایی که این هدف محقق نشد، اکنون کشور از نظر اقتصادی خفه کرده است.
و لیبی که در سال ۲۰۱۱ برای خلاص شدن از شر سرهنگ قذافی مورد حملات هوایی قرار گرفت چطور؟
اکنون این یک «دولت شکست خورده» است که در آن، بیش از ده سال بعد، طایفه ها بدون ظهور هیچ قدرت مشروعی در حال جنگ و مبارزه هستند، نتیجه این دخالت بشر دوستانه یک اقتصاد از هم پاشیده است.
این سوابق آشکار به این معنا نیست که هرگونه انتقاد از حمله ۲۴ فوریه روسیه باید کنار گذاشته شود. با این حال، ریاکاری ایالات متحده و اتحادیه اروپا را نشان می دهد که به سرعت به عنوان مدافعان بیوه ها و یتیمان اوکراینی و تمامیت و حاکمیت ملی ظاهر می شوند.

با این حال، مهم‌تر از همه، بر بی‌اعتباری افسانه های تأکید می‌کند که مدام توسط سیاستمداران غربی تکرار می‌شود و بر اساس این قصه ها ظاهران تجاوزات مسکو «نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین را که پس از پایان جنگ جهانی دوم پدید آمد» را نابود کرده است. اما واقعیت این است که پس از انقراض اتحاد جماهیر شوروی، اردوگاه ترانس آتلانتیک معتقد بود که می تواند هر کاری انجام دهد.
یکی از پیامدهای جنگ های غرب، ظهور امواج عظیم مهاجرت بود.
موج مهاجرت امروز پس از اوج گیری در سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶، منبع نگرانی رهبران اتحادیه اروپا است، زیرا از افزایش نفوذ بیشتر «پوپولیسم» هراس دارند.
پس از لغو محدودیت‌های کرونا، تعداد مهاجرانی که از مسیرهای مدیترانه غربی (مراکش)، مرکزی (لیبی) یا شرقی (ترکیه، بالکان) وارد می‌شوند دو یا حتی سه برابر می‌شود.
اما علیرغم سال ها مذاکره، ۲۷ کشور عضو همچنان بر سر رویه های پناهندگی و «تقسیم بار» با هم اختلاف دارند.
این امر قبلاً به یک بحران دیپلماتیک بین پاریس و رم منجر شده است و اکنون پس از بحران انرژی و اقتصادی – همه مسائلی که به اختلافات بین کشورهای عضو دامن می‌زند – می‌تواند موضوعی جدید و انفجاری برای رویارویی ایجاد کند.
به عنوان مثال، در حالی که کرواسی در مسیر پیوستن به منطقه شنگن است، مرز شمالی آن می تواند از اسلوونی بسته شود، که به نوبه خود به اقدامات محدودکننده اتریش واکنش نشان می دهد – و غیره و غیره. این آزادی حرکت را که زمانی افتخار ادغام اروپا بود، پاره پاره می کند. تا آنجا پیش می رود که برخی در بروکسل از آغاز فروپاشی هراس دارند.
این فقط یک نتیجه عادلانه و شایسته برای جنایات غرب خواهد بود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: