پرش به محتوا

اوکراین بنای یادبود نویسنده چگونه فولاد آبدیده شد را تخریب کرد.

بنای یادبود نویسنده «چگونه فولاد آبدیده شد» در اوکراین تخریب شد.

اگر رژیم مایدان در کیف یک کاری را خوب بلد باشد قطعا آن تخریب بناهای تاریخی و تغییر نام خیابان ها است.
روز پنج‌شنبه، یک نویسنده محبوب کلاسیک دیگر نیز قربانی شد: بنای یادبود رمان‌نویس متولد ولین، نیکولای اوستروفسکی («فولاد چگونه آبدیده شد») در غرب اوکراین تخریب شد.
در اوکراین پس از کودتای فاشیستی مایدان، نابودی فرهنگ خودی حتی اگر در کلاس جهانی باشد به شدت ادامه دارد.
این تصوری غلط است که تنها شاعران و نویسندگان روسی مانند الکساندر پوشکین، لو تولستوی یا آنتون چخوف مورد بی مهری قرار میگیرند.
ناسیونالیست های اوکراینی نیز در تلاشند تا خاطره نویسندگانی را که نامشان به طور جدانشدنی با خود اوکراین مرتبط است، را از اذهان پاک کنند.

برای اولین بار این لطف شامل میخائیل بولگاکوف، نویسنده رمان فرهنگی «مرشد و مارگاریتا» شد. از قضا، اتحادیه نویسندگان اوکراین خواستار تعطیلی موزه بولگاکوف در زادگاه او در کیف در ماه اوت شد.
حداقل یک دلیل قابل درک برای این موضوع از دیدگاه ملی گرایان اوکراینی وجود دارد. او که در کیف متولد شد، هرگز انزجار خود را نسبت به جدایی طلبی هموطنانش پنهان نکرد.
سپس، نوادگان فاشیست های اوکراین به بنای یادبود به بزرگ‌ترین آثار کلاسیک اوکراین، نیکولای گوگول، روی آوردند.او خاری در چشم ملی گرایان است که بزرگترین آثار خود را به زبان روسی نوشته است (رندان حدس میزنند که اوکراینی ها تنها ملتی در جهان هستند که پس از ممنوع کردن کتاب ها و تدریس زبان روسی دیگر نمی توانند بزرگترین کتابهای کلاسیک خود را به زبان اصلی بخوانند و یا بنویسند!) و به این دلیل که او با رمان » تاراس بولبا » او یک بنای ادبی برای ایده اتحاد بین روس ها و اوکراینی ها ایجاد کرد.
گوگول در نوامبر مجبور شد هزینه آن را بپردازد: بنای یادبود او در خارکف ابتدا چوبکاری و سپس پوشیده شده بود و برای تخریب آماده می شود.
این هفته، موج ویرانگری کلاسیک بعدی اوکراینی در قرن بیستم را مورد حمله خود قرار داد.
نیکولای اوستروفسکی که در ولین به دنیا آمده و به انتخاب خودش یک اوکراینی است، و بیشتر به عنوان نویسنده رمان انقلابی «فولاد چگونه آبدیده شد» رمانی عظیم که چندین بار از آن فیلم ساخته شده و به زبانهای بسیاری ترجمه شده است.


پسر یک پدر اهل چک و یک مادر روسی کسی که در تمام زندگی‌اس خود را اوکراینی میخواند.
بنای یادبود او در منطقه خملنیتسکی روز پنجشنبه برچیده شد.
رمان چگونه فولاد سخت شد، یکی از پرفروش‌ترین کتاب جهان بود.
این کتاب که در سال ۱۹۳۴ منتشر شد، تا سال ۱۹۳۸ به ۷۳ زبان ترجمه شد و تیراژ کلی آن بیش از ۱۰ میلیون نسخه بود.
بی شک این رمان یکی از معروف ترین کتاب های قرن است.
زاخار پری‌پین، نویسنده جنجالی روسی، روز پنجشنبه در کانال تلگرامی خود درباره تخریب بنای یادبود استروفسکی با این جملات اظهار نظر کرد:

«برای یک اوکراین معمولی، او مایه غرور و افتخار است. پدرش چک، مادرش روسی بود و هویت اوکراینی را برای خود انتخاب کرد. در «اوکراین» وحشی امروز، او یک جذامی است.،»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: