پرش به محتوا

شبح جنگ بزرگ در اروپا – ایگناتیف – ا. م. شیری

شبح جنگ بزرگ در اروپا

آرتیوم ایگناتیف (ARTYOM IGNATIEV)

ا. م. شیری

اتحادیۀ اروپا و ناتو برنامه‌ای برای انتقال سریع نیروها و تجهیزات نظامی از غرب به شرقاروپا آماده می‌کنند.

ماه نوامبر با مجموعه‌ای از اعلامیه‌ها در بارۀ آیندۀ نزدیک ما نشانه‌گذاری شد. نگاه اجمالی به این بیانیه‌ها و آنچه که در اوکراین اتفاق می‌افتد، نشان می‌دهد که جهان در آستانۀ یک بحران نظامی قرار گرفته است.

همه چیز با این گفتۀ چارلز ریچارد، رئیس ستاد فرماندهی راهبردی نیروهای مسلح ایالات متحده در ۴ نوامبر آغاز شد: «درگیری اوکراین، که ما اکنون در آن به سر می‌بریم، فقط یک تمرین است. بحران بزرگ هنوز در راه است. وال استریت ژورنال به نقل از او نوشت: و ما در آیندۀ نزدیک از یک آزمون قدرت، قدرتی که زمان زیادی است آزمایش نشده، عبور خواهیم کرد.

هنگام انتشار این بیانیه، نقشۀ شدت پروازهای هوایی کشورهای ناتو به فرودگاه رزسزاوشو لهستان در نزدیکی مرز اتحادیۀ روسیه و بلاروس به صورت ذیل بود:

این پروازها فقط در یک ماه- از اول اکتبر تا اول نوامبر انجام شده است. رزسزاوشو مرکز ارسال تسلیحات، مهمات و تجهیزات نظامی غرب به اوکراین است. در ۷ نوامبر، لهستان اعلام کرد که حضور ناتو را در کشور گسترش خواهد داد. در شهر پوویدز، آشیانه‌ها، انبارها و یک پایگاه سوخت آمریکایی پدیدار می‌شود. ماریوش بلاشژاک، وزیر دفاع لهستان تصریح کرد که هم اکنون در آنجا یک تیپ هوانوردی جنگی ایالات متحدۀ آمریکا مجهز به هلیکوپترهای تهاجمی آپاچی مستقر است.

در ۱۴ نوامبر معلوم شد که آلمان در حال تهیۀ یک طرح برای جنگ با روسیه است. این مطلب را اشپیگل با اشاره به سند محرمانۀ «راهنمای عملیاتی نیروهای مسلح» که توسط ابرهارد زورن، بازرس کل نیروهای مسلح آلمان امضا شده، گزارش داد.

رسانه‌های فرانسوی در ۱۵ نوامبر گزارش دادند که «فرانسه برای آغاز یک جنگ با شدت بالا در مقیاس بزرگ تدارک می‌بیند» و در سال ۲۰۲۳، پاریس میزبان بزرگترین رزمایش نظامی از زمان پایان جنگ سرد خواهد بود. ستاد کل فرانسه می‌گوید که این تصمیم را به دلیل «تغییر وضعیت ژئواستراتژیک» و «چشم‌انداز یک درگیری بزرگ» گرفته است. به گفتۀ ژنرال ایو متایر، مسئول سازماندهی عملیات در نیروهای مسلح فرانسه، تمام امکانات ارتش بسیج خواهد شد.

در ۱۶ نوامبر، رئیس سازمان ضد جاسوسی بریتانیا- ام آی ۵- روسیه را تهدید اصلی خواند و گفت: «انگلیس با تهدیدات امنیتی جدی از سوی سه کشور روسیه، چین و ایران مواجه است که برای دستیابی به منافع خود از زور، ارعاب و حتی خشونت در خاک کشورهای خارجی استفاده می‌کنند». به گفتۀ مک کالوم، این خطر وجود دارد که مسکو، پکن و تهران بتوانند با «افزایش نیروهای خود» به یکدیگر کمک کنند.

ژاپن نیز به طور جدی در حال افزایش زرادخانۀ موشکی خود است. این را می‌توان از گزارش تقدیمی کارشناسان به فومیو کیشید، نخست وزیر مشاهده کرد.

ژنرال کارل رژشکا، رئیس ستاد کل ارتش چک، در سخنرانی در نشست فرماندهان ارتش چک، خواستار آمادگی برای جنگ با روسیه شد. ژنرال رژشکا گفت: «بسیاری از سامانه‌های تسلیحاتی که امروز اوکراین را نابود می‌کنند، به خاک ما نیز خواهند رسید». در صورت بروز درگیری بین روسیه و ناتو، نیروهای مسلح چک از همان دقایق نخست فعالانه در آن شرکت خواهند کرد.

در ماه نوامبر، مشخص شد که اتحادیۀ اروپا بمنظور افزایش «تحرک نظامی» و برای انطباق زیرساخت‌های غیرنظامی و رویه‌های قانونی جهت انتقال نیروها به شرق اروپا یک برنامه تدوین و تنظیم می‌کند. انگلستان نیز به طرح اتحادیۀ اروپا می‌پیوندد. جوزپ بورل می‌گوید که برنامۀ «تحرک نظامی» به همکاری نزدیک‌تر بین اتحادیۀ اروپا و ناتو منجر خواهد شد. به گفتۀ او، تطبیق سریع زیرساخت‌ها با حرکت سریع نیروها و تجهیزات، عمدتاً از غرب به شرق، برای اروپا بسیار مهم است. تسهیل و تسریع مراحل اخذ اسناد برای انتقال ادوات نظامی از کشوری به کشور دیگر، یک وظیفۀ جداگانه است (این کار در حال حاضر ۵ روز طول می‌کشد، که به عقیدۀ ارتش اروپا، «خیلی زیاد است»).

در متن همۀ این اظهارات، سخنان هنری کیسینجر در پایان ماه می به یادها می‌آید: «مذاکرات در مورد صلح باید ظرف دو ماه آینده آغاز شود. در غیر این صورت، اوضاع متلاطم خواهد شد، تنش‌هایی بوقوع خواهد پیوست که غلبه بر آن‌ها آسان نخواهد بود. در حالت مطلوب، خط تقسیم باید بازگشت به وضعیت قبلی باشد. من معتقدم ادامۀ جنگ پس از این مرحله، آن را نه به یک جنگ برای آزادی اوکراین که توسط ناتو با روحیۀ انسجام عالی انجام می‌شود، بلکه به جنگ علیه خود روسیه تبدیل خواهد کرد».

برگرفته از تارنمای بنیاد فرهنگ راهبردی

۸ آذر ۱۴۰۱

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: