پرش به محتوا

سیلی به واشنگتن

سیلی به واشنگتن

نویسنده: فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
مترجم میرفخرایی

سفر هیئت دولت کوبا به الجزایر، روسیه، چین و ترکیه فقط از دیدگاه هاوانا موفقیت بزرگی نبود. جمهوری خلق چین با کمک ۱۰۰ میلیون دلاری، ارسال دارو و غذا از خلق کوبا که بیش از ۶۰ سال است از محاصره آمریکا رنج می برند، حمایت می کند.
الجزایر طلب های خود از کوبا را لغو می کند، سوخت کوبا را تامین می کند و به کوبا نیروگاه خورشیدی می دهد.
روسیه به نوسازی صنعت و تاسیسات تولید نفت خود در کمک می کند.
و ترکیه کوبا را مهمترین شریک خود در آمریکای لاتین اعلام می کند. سیاست نابهنگام واشنگتن در کوبا، که همچنین مبتنی بر تغییر رژیم در دوره ریاست جمهوری جوزف بایدن است، اکنون سیلی کوبنده دیگری از سوی چهار بازیگر مهم جهانی دریافت کرده است.
میگل دیاز کانل، رئیس جمهور کوبا با رضایت خاطر گفت: «نتایج فراتر از انتظارات ما بوده است».
اما دولت های کشورهای میزبان نیز می توانند به این سفر به عنوان سفری موفقیت آمیز نگاه کنند.
آنها با گسترش روابط خود با کوبا در آمریکای لاتین از امتیازات ویژه ای برخوردار خواهند شد.

نفوذ هاوانا زمانی افزایش بیشتری خواهد یافت که لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا برای در برزیل در اوایل سال ۲۰۲۳ دوباره به قدرت برسد، این زمانی است که شش اقتصاد بزرگ منطقه توسط روسای جمهور چپ هدایت می شوند.

مانند کوبا، آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، مکزیک و پرو نیز در برابر اینکه به عنوان حیاط خلوت آمریکا دیده شدن مقاومت می کنند.

گلوبال تایمز چین به مناسبت سفر کوبایی‌ها تاکید کرد در حالی که غرب تلاش می‌کند جهان را از طریق رویارویی بلوکی و ایدئولوژی تقسیم کند، نفوذ قوی‌تر این کشورها به ایجاد نظم جهانی عادلانه‌تر کمک می‌کند.

این روزنامه هشدار داد که چین باید به دلایل ژئوپلیتیکی در منطقه ای که واشنگتن آن را حوزه نفوذ خود می‌داند، در برابر تلاش‌های آمریکا برای کنار زدن این کشور از خود مقاومت نشان دهد.
روسیه نیز که مانند کوبا از تحریم های غرب رنج میبرد تحریم هایی که مورد حمایت اکثر کشورهای آمریکای لاتین قرار ندارد.
الجزایر که در ابتدای نوامبر برای عضویت در کنفدراسیون بریکس که توسط برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی تشکیل شده است، درخواست داده است، مانند ترکیه ظاهراً فرصت های بیشتری را در گسترش روابط با آمریکای لاتین نسبت به روابط مورد علاقه دولت های اتحادیه اروپا که منجر به وابستگی بیشتر به ایالات متحده می شود می بیند.

بنابراین حمایت از کوبا به نفع کشورهای است که رئیس جمهور جزیره سوسیالیستی از آنها بازدید کرد.

امضا توافق نامه به همان اندازه که برای مردم کوبا مفید است، برای دو طرف نیز سودمند است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: