پرش به محتوا

همبستگی سوسیالیستی

فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی

پایان سفر دیاز-کانل: توافق در مورد پروژه های زیرساختی. پکن ۱۰۰ میلیون دلار به کوبا کمک مالی کرد

با وجود تشدید محاصره ایالات متحده، اهمیت کوبا برای نظم جهانی چندقطبی جدید همچنان رو به افزایش است.
سفر رئیس جمهور میگل دیاز-کانل به الجزایر، روسیه، چین و ترکیه، که در آخر هفته به پایان رسید، پیوندهای این جمهوری جزیره سوسیالیستی با اقتصادهای نوظهور را به سطح جدیدی ارتقا داد.
روزنامه انگلیسی زبان گلوبال تایمز چین در توضیح این مطلب نوشت: کوبا یک کشور نمونه در آمریکای لاتین و پیشتاز نیروهای چپ، ضد امپریالیست و سوسیالیست در منطقه است زیرا در برابر فشار و محاصره ایالات متحده مقاومت کرده است.
در ملاقات بین رئیس جمهور شی جین پینگ و دیاز کانل روز جمعه (به وقت محلی) در پکن شی این روابط را به عنوان «نمونه ای از همبستگی و همکاری میان کشورهای سوسیالیستی و الگویی برای حمایت از کشورهای در حال توسعه» ستود.

دولت چین بیانیه شی جینپینگ را با کمک ۱۰۰ میلیون دلاری و تعهد برای ادامه محموله های دارو، تجهیزات پزشکی، غذا و مواد خام مورد تاکید قرار داد.
امضای دوازده توافقنامه و یادداشت ها در مورد افزایش همکاری به عنوان بخشی از پروژه چینی «جاده ابریشم جدید» («ابتکار کمربند و جاده») احتمالاً برای منطقه مهم تر خواهد بود.

به طور خاص، چین متعهد شده است، از جمله، سرمایه گذاری در مزرعه بادی لا هرادورا در شمال لاس توناس، ساخت یک سیستم فتوولتائیک 100 مگاواتی و ساخت سه نیروگاه آفت کش های زیستی را انجام دهد.

نوسازی اسکله شناور، امکانات تولید برای رسانه های چاپی و همکاری برای بهبود امنیت سایبری نیز مورد توافق قرار گرفت.
به گفته دیاز-کانل، همکاری های آینده باید بر روی «سه ستون» بیوتکنولوژی، تامین انرژی و کامپیوتری، از جمله امنیت سایبری متمرکز شود.

به گزارش گلوبال تایمز، این دیدار به تعمیق همکاری عملی تحت طرح همکاری کمربند و جاده، تقویت موضع مشترک در امور بین‌المللی و منطقه‌ای و ارتقای سوسیالیسم با ویژگی‌های محلی کمک کرد».
پیش از این، هیئت کوبایی همچنین توانسته بود در روسیه، الجزایر و ترکیه قراردادهای دوجانبه منعقد کند.

مسکو که امیدوار است با حفظ روابط خوب با هاوانا نفوذ خود را در آمریکای لاتین گسترش دهد، در ازای آن وعده سرمایه گذاری های جدیدی را داد.

اینها شامل نوسازی بزرگترین کارخانه فولاد کوبا، «Antillana de Acero»، مرکز تعمیر و نگهداری خودروساز روسی کاماس در منطقه صنعتی ماریل و حجم بالاتر تولید در میدان نفتی «Boca de Jaruco» با مدیریت مشترک در شرق هاوانا است.
رئیس دولت ولادیمیر پوتین اطمینان داد که مسکو خواهان گسترش بیشتر همکاری است.
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه نیز اظهارات مشابهی را مطرح کرد. اردوغان بر علاقه کشورش به پروژه های مشترک تاکید کرد: کوبا یکی از مهم ترین شرکای ما در منطقه است.

در اولین ایستگاه، دیاز کانل در الجزایر قبلا تعهداتی را برای کاهش بدهی، تامین سوخت و اهدای یک نیروگاه فتوولتائیک دریافت کرده بود.

دیاز کانل در آخر هفته گفت: «نتایج سفر فراتر از انتظارات ما بود.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: