پرش به محتوا

حفظ قدرت یا تحکیم دموکراسی

مکزیک: تظاهرات بزرگ علیه اصلاحات انتخاباتی برنامه ریزی شده

نوشته آننوشکا اکهارت
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی

صبح یکشنبه (به وقت محلی) در شصت و نهمین سالگرد تولد آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهور مکزیک، بزرگترین اعتراضات مخالفان در دوره ریاست جمهوری او برگزار شد و این هدیه خوبی برای او نبود .
دلیل این اعتراضات اصلاحات انتخاباتی برنامه ریزی شده توسط دولت مکزیک بود.
بر سر تعداد افرادی که در پایتخت مکزیکو سیتی تظاهرات کردند، بحث و جدل ادامه دارد. حامیان دولت تعداد معترضان را بین ده هزار تا دوازده هزار تخمین می زنند، سازمان دهندگان تظاهرات از صدهزار تا دویست هزار شرکت کننده صحبت می کنند.

حتی با در نظر گرفتن تعداد کمتر، راهپیمایی یکشنبه بزرگترین راهپیمایی مخالفان تا به امروز علیه لوپز اوبرادور در چهار سال اول ریاست شش ساله او است.

تجمعات همچنین در ۲۵ شهر دیگر در سراسر کشور و همچنین در ایالات متحده (لس آنجلس) و اسپانیا (مادرید) برگزار شد.
پول کمتر برای کمپین های انتخاباتی و نمایندگانی در موسسه ملی انتخابات که مستقیماً توسط شهروندان انتخاب می شوند – اصلاحات برنامه ریزی شده توسط لوپز اوبرادور لزوماً ضد دموکراتیک به نظر نمی رسد.

با این وجود، منتقدان او را متهم می کنند که می خواهد تغییر را صرفاً به دلایل حفظ قدرت انجام دهد.

علاوه بر این، نوآوری ارائه شده توسط رئیس جمهور در ماه آوریل، لغو مؤسسات انتخاباتی محلی و تبدیل موسسه ملی انتخابات به «موسسه ملی انتخابات و رفراندوم» را پیش بینی می کند، که پس از آن تنها «موسسه ملی انتخابات و رفراندوم» نهاد مسئول برای انتخابات خواهد بود.

علاوه بر این، کاهش تعداد نمایندگان در دو مجلس در نظر گرفته شده است، بنابراین تعداد کرسی های مجلس سفلی از ۵۰۰ به ۳۰۰ و مجلس سنا از ۱۲۸ به ۹۶ کاهش می یابد.

احزاب سیاسی باید پول کمتری از دولت برای انتخابات دریافت کنند و همچنین زمان پخش کمتری برای تبلیغات انتخاباتی در طول مبارزات انتخاباتی داشته باشند.

مانند سایر اصلاحات نهادی پیشنهاد شده توسط رئیس جمهور مکزیک، این پروژه نیاز به اصلاح قانون اساسی دارد. برای چنین اکثریت دو سوم در مجلس عوام لازم است.
در تظاهرات در مکزیکوسیتی، خوزه ولدنبرگ، اولین رئیس مؤسسه انتخابات فدرال در آن زمان (IFE، سازمان قبلی موسسه ملی انتخابات )، دولت را به برنامه ریزی برای «تخریب نهادهای محلی» و «دادگاه های محلی» و اعلام کرد که دولت خواستار مهندسی انتخابات بنا بر میل خود است.
وی در پایان سخنان خود گفت: نه به استبداد، آری به دموکراسی، بله به مکزیک دموکراتیک.

حامیان حزب لوپز اوبرادور Movimiento Regeneración Nacional (جنبش تجدید ملی، مورنا) با این ادعاها مخالفت کردند.

ماریو دلگادو، رهبر ملی مورنا، در بیانیه‌ای مخالفان اصلاحات انتخاباتی را متهم کرد که نمی‌خواهند «در یک دموکراسی واقعی زندگی کنند».

راهپیمایی ظاهراً در دفاع از موسسه ملی انتخابات چیزی نیست جز دفاع از رهبری انتخاباتی که معتاد به تجمل و رانت خواری شده است.
دلگادو گفت که این اصلاحیه لغو مؤسسه ملی انتخابات را پیشنهاد نمی کند، بلکه برعکس، تقویت آن، دادن قدرت بیشتر به مردم و کاهش هزینه های سیاسی است.
به گفته ناظران، در جریان انتخابات ریاست جمهوری در سال های ۲۰۰۶ و 2012 رخ داد که در آن لوپز اوبرادور شکست خورد بی نظمی هایی و تقلب هایی رخ داد که رئیس فعلی موسسه ملی انتخابات مقصر آن بود.
زیراهوئن ویمار، وابسته مطبوعاتی سفارت مکزیک در برلین، روز دوشنبه به روزنامه مارکسیستی یونگه ولت گفت: «مکزیک یک دموکراسی کثرت‌گرا است که در آن حق آزادی بیان رعایت می‌شود».

سباستین رامیرز، رئیس مورنا در مکزیکو سیتی و سخنگوی سابق دولت پایتخت در زمان شهردار کلودیا شینبام، به پورتال آنلاین Animal Político گفت:

«هر چقدر هم که راهپیمایی کنند، اصلاحات انتخاباتی انجام می‌شود و هزینه انتخابات را کاهش می‌دهیم و مردم در سال ۲۰۲۴ دوباره پیروز می‌شوند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: