پرش به محتوا

کلینزمن کیلویی چند؟

کلینزمن در مقام مربی تیم ملی آمریکا تصویر از : Imago

کلینزمن کیلویی چند؟

اظهارات نژادپرستانه و ضد ایرانی کلینزمن

سیما صابری

شکست ۲ بر صفر تیم فوتبال ولز توسط تیم ملی ایران واکنش‌های متفاوتی در داخل و خارج کشور به همراه داشته که در این میان «یورگن کلینزمن» سرمربی و کاپیتان اسبق تیم آلمان که از تابعیت آلمانی و آمریکایی برخوردار است و سالهاست در کالیفرنیا زندگی میکند،  در اظهاراتی ضد ایرانی، نژاد پرستانه و خارجی ستیز به فرهنگ ایران، تیم ملی و سرمربی تیم فوتبال کشورمان اهانت کرد.

 کلینزمن در ارزیابی خود از تیم ملی ایران و بازی این تیم با ولز به انتقاد از صحبت‌های مداوم کی‌روش و شاگردانش با داوری پرداخت و گفت: کارلوس واقعاً به خوبی با تیم ملی و فرهنگ ایران سازگار است، او در آمریکای جنوبی با کلمبیا شکست خورد و سپس نتوانست با مصر به جام جهانی صعود کند و درست قبل از جام جهانی با ایران به میدان آمد.

جایی که قبلا مدت زیادی با این تیم کار کرده بود. این تصادفی نیست، این بخشی از فرهنگ آنهاست. آنها مدام روی گوش داوران خط و و داور چهارم کار کردند و روی قضاوت آنها تاثیر گذاشتند. صحنه‌های زیادی وجود داشت که در تصاویر تلویزیونی ندیدیم. این فرهنگ آنهاست، آنها شما را از بازی خود خارج می‌کنند. نتیجه مسابقه با داور دیگر می‌توانست متفاوت باشد. بازیکنان ایران پنج نفری دور داور بودند و این به سود ولز نبود.

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی در واکنش به صحبت‌های کلینزمن در صفحه شخصی خود نوشت: یورگن عزیز! تو همیشه من را کارلوس صدا می‌کردی بنابراین فکر می‌کنم بهتر باشد من هم تو را یورگن صدا کنم. حتی با وجود این که من را نمی‌شناسی، شخصیت من را با یک پیش‌داوری زیر سوال بردی.

او ادامه داد: مهم نیست چقدر به تو بابت آنچه در زمین فوتبال انجام داده‌ای احترام می‌گذارم ولی آن صحبت‌ها درباره فرهنگ ایران، تیم ملی فوتبال ایران و بازیکنانم، مایه شرمساری در فوتبال است. هیچکس نمی‌تواند اتحاد ما را خدشه‌دار کند چرا که این مسائل در سطح ما نیست. حتی اگر هم باشد دوست داریم تو را به عنوان مهمان به کمپ تیم‌های ملی دعوت کنیم؛ با بازیکنان ایران آشنا شوی و از آنها درباره ایران، مردم ایران،‌ شاعران و هنرمندان، جبر (ریاضی) و تمام فرهنگ هزاران ساله ایران یاد بگیری و از بازیکنان ما بشنوی که چقدر آنها به فوتبال عشق می‌ورزند.

کی‌روش در ادامه نوشت: ما می‌دانیم که تو به عنوان یک آمریکایی-آلمانی از ما حمایت نمی‌کنی و مشکلی هم نداریم و با وجود اظهارات توهین‌آمیز تو در بی.بی.سی که تلاش کردی زحمت، فداکاری و توانمندی ما را زیر سوال ببری، ما به تو قول می‌دهیم که هیچ قضاوتی درباره فرهنگ،‌ ریشه و سابقه تو نداشته باشیم و همیشه از تو در بین خودمان استقبال می‌کنیم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران نوشت: در همین حال با تمام تمرکزمان می‌خواهیم تصمیم فیفا را در قبال پست تو به عنوان عضو گروه تحقیقات جام جهانی ببینیم چرا که انتظار داریم تو قبل از اینکه به کمپ ما بیایی، از این سمت استعفا کنی.

کی‌روش خطاب به کلینزمن: توهین‌هایت نمی‌تواند در اتحاد تیم ملی خدشه وارد کند.

مطبوعات آلمان نیز مفصلا به اظهارات جنجالی یورگن کلینزمن پرداختند شبکه ورزشی ورزش یک در صفحه اینترنتی خد نوشت: این اظهارات انفجاری نه تنها با انتقاد شدید کی روش مواجه شد، چرا که کلینزمن در حرف های خود همچنین تاکید کرد که کیروش در ایستگاه های خود در آمریکای جنوبی و مصر «شکست» خورده است. افراد مختلف نارضایتی خود را از اظهارات او در توییتر ابراز کردند و کلینزمن را به بیگانه هراسی یا حتی نژادپرستی آشکار متهم کردند. 

بی‌بی‌سی نیز در این مورد وضعیت خوبی نداشت – تا حدی به این دلیل که دو ولزی در هیئت کارشناسان خود در کنار کلینزمن دعوت کرده بود، اما هیچ ایرانی بی طرفی به جمع دعوت نشده بود. در ضمن هیچ اعتراضی به اظهارات کلینزمن نه از سوی حاضران و نه از سوی بی بی سی به حرفهای بشدت بو دار کلینزمن صورت نگرفت. 

اشپیگل نوشت: فدراسیون فوتبال ایران روز یکشنبه به فراخوان کی روش پیوست. 

او خواستار عذرخواهی کلینزمن شد و از فیفا توضیح خواست. این انجمن اعلام کرد که تیم ایران او را برای سخنرانی «درباره فرهنگ هزار ساله ایرانی و ارزش‌های فوتبال و ورزش» به اردوی خود دعوت کرد. 

مجله و تارنمای معتبر کیکر آلمان نیز با اشاره به صحبت های کلینزمن نوشت: 

عصبانیت از اظهارات کارشناس تلویزیونی سرمربی تیم ملی ایران خواستار استعفای کلینزمن از گروه فیفا شد. 

اظهارات یورگن کلینزمن به عنوان کارشناس تلویزیون در بی بی سی باعث خشم تیم ایرانی شد. سرمربی اسبق ملی پوشان از سبک بازی ایران انتقاد کرده و آن را بخشی از فرهنگ آنها توصیف کرده بود. 

به نظر بسیاری رفتار کلینزمن که قبلا مربی تیم ملی آمریکا بود برای تضعیف روحیه تیم ملی ایران صورت میگیرد، که موازی با حملات گسترده شبکه های مورد حمایت عربستان مانند ایران اینترنشنال، ایندیپندنت فارسی و یا بی بی سی فارسی و شبکه من و تو از بی بی سی انگلیسی پخش شد و هدفش ایجاد جو برای پیروزی آمریکا در مقابل ایران است. شبکه ها و افرادی مانند، مصی علینژاد و اسماعیلیون، رجوی، رضا پهلوی، سازمان های تجزیه طلب که چنین جوی را بوجود آورده اند که از ملی پوشان ایرانی می خواهند ببازند تا  عربستان و انگلیس و آمریکا بر مزار تیم ملی ایران پایکوبی کنند، تا عده ای از شادی خود از شکست ایران فیلم بگیرند و با وقاحت در شبکه های اجتماعی منتشر کنند یا با پرچم انگلیس که ایران را بارها تجزیه کرده، اشغال کرده و میلیونها ایرانی را با ایجاد قحطی به کشتن داده در خیابان های تهران!! رژه بروند و فیلمش را منتشر کنند تا چنین خائن ها و وطنفروشانی هستند کلینزمن کیلویی چند؟

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: