پرش به محتوا

پوتین به اشتباهاتش در مورد اوکراین اعتراف کرد.اعتراف پوتین به اشتباهات در مورد اوکراین: «باید جمهوری های دونباس را زودتر به رسمیت می شناختیم»

به گزارش رسانه های روسیه، ۱۷ تن از مادران سربازان روسی انتخاب شدند و به محل اقامت ولادیمیر پوتین در نوو-اگاریوو آمدند تا بدون هیچ سانسوری به رئیس جمهور روسیه بگویند که چه چیزی آنها را بیشتر نگران می کند و از چه چیزی گله مند هستند. این گفتگو چندین ساعت به طول انجامید. پوتین همچنین در این گفتگو به جزئیات ماجرای اوکراین و در مورد علت درگیری در اوکراین پرداخت.
رئیس جمهور روسیه روز جمعه با مادران سربازان در محل اقامت خود دیدار کرد.
در جمع شرکت کنندگان در این نشست همچنین مادرانی نیز بودند که پسرانشان به عنوان اعضای شبه نظامیان دونباس قبل از شروع عملیات نظامی در فوریه ۲۰۲۲ در جنگ جان باخته بودند.
سرنوشت هایی مادران و پسرانشان که در این درگیری های جان سپردند باعث شد تا ولادیمیر پوتین به دلایل درگیری اوکراین بپردازد و همچنین به قضاوت های نادرست خود در این زمینه اعتراف کند.
به عنوان مثال، پوتین گفت، اگر کودتا در سال ۲۰۱۴ در کیف رخ نمی داد، درگیری های جاری در اوکراین هرگز اتفاق نمی افتاد. اشاره او به سرنگونی خشونت آمیز رئیس جمهور منتخب ویکتور یانوکوویچ بود.

«میدان مورد حمایت غرب، فیوز نزدیک به یک دهه ناآرامی را روشن کرد.»

در نتیجه، نیروهای خارجی عملاً کنترل کشور همسایه را به دست گرفتند و روسیه را مجبور به مقاومت کردند. همچنین تسلیم ساده لوحانه منافع شخصی در روسیه در اواخر قرن حاضر وجود داشت.
پوتین گفت، «غیرخودی ها» با وعده های دروغین، روس ها را به «بازی در زمین خارجی» سوق دادند.
او افزود که همین نیروها در خارج از کشور شرایط فعلی را ایجاد کردند، «همچنین در منطقه عملیات ویژه نظامی».
پوتین بدون نام بردن از غرب گفت که افراد خارجی قبلاً نفوذ قابل توجهی در اوکراین داشتند، اما پس از سال ۲۰۱۴ کنترل کامل کشور را به دست آوردند.
پوتین تصریح کرد:
«من درک می کنم که ما اینجا گرد هم نیامده ایم تا به طور جدی در مورد مسائل سیاسی بحث کنیم، اما هنوز: اگر در سال ۲۰۱۴ کودتا در اوکراین رخ نمی داد، هیچ کدام از اینهایی که شاهدش هستیم اتفاق نمی افتاد. تاکید میکنم هیچ کدام از اینها امروز اتفاق نمی‌افتاد.»
ایالات متحده اعتراضات میدان را، به قول ننگین ویکتوریا نولند، معاون وزیر امور خارجه، «تحریک» کرده بود، که منجر به تسلط موفقیت آمیز توسط ناسیونالیست ها شد.
پوتین این ناسیونالیست ها را «نئونازی‌های علنی» که استپان باندرای همکار نازی‌ها را تمجید می‌کنند، باندی که روس‌ها، لهستانی‌ها، یهودیان و «همه را در یک صف» کرد و آنها را به دستور آدولف هیتلر به قتل رساندند، نامید.

رئیس جمهور روسیه گفت: «این چیزی است که بچه های ما در منطقه عملیات ویژه نظامی برای مقابله با آن می جنگند.» او استدلال کرد که بسیاری از اوکراینی‌هایی که با آنها مخالف هستند «حتی نمی‌دانند دارند چه می‌کنند».

رئیس جمهور روسیه گفت: «آنها بازی را به نفع دیگران انجام می دهند، اما ما باید برای منافع خود، برای مردممان، برای کشورمان بجنگیم. و این دقیقاً همان کاری است که ما انجام می دهیم.»
تا قبل از وقوع یک درگیری مسلحانه مستقیم بین روسیه و اوکراین که در راستای منافع خارجی کشورهای غربی عمل می کرد، روسیه در به اصطلاح فرآیند مینسک اصرار داشت که به جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک که در سال ۲۰۱۴ اعلام موجودیت کردند، وضعیت ویژه ای در اوکراین اعطا کند.

از دیدگاه کرملین، این در آن زمان واقعیت بود که میتوانست به موفقیت منجر شود، اکنون به وضوح ثابت شده است که یک قضاوت نادرست از سوی ما بود.

«امروز ثابت و آشکار شده است که این اتحاد مجدد [با روسیه] باید زودتر اتفاق می‌افتاد. شاید در آن صورت این همه تلفات غیرنظامی و این همه کودک در گلوله باران کشته نمی شدند.»
ما در مورد تلاش‌هایمان بسیار جدی بودیم اما سر آخر نتوانستیم روحیه مردم را درک کنیم. پوتین افزود: درک کامل آنچه در آنجا [در دونباس] اتفاق می افتد غیرممکن بود.
قراردادهای دیپلماتیک که به پروتکل مینسک نیز معروف است، با میانجیگری آلمان و فرانسه امضا شد و اولین بار در سال ۲۰۱۴ امضا شد.
پترو پوروشنکو رئیس جمهور سابق اوکراین اعتراف کرد که کیف تنها در ژانویه ۲۰۱۵ توافقات مینسک را روی کاغذ پذیرفت، اما در واقع هرگز قصد اجرای آنها را نداشت.
به گفته وی، مذاکرات مینسک برای خرید زمان و «ایجاد نیروهای مسلح قدرتمند» صورت گرفت.
در فوریه ۲۰۲۲، کرملین جمهوری های دونباس را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت شناخت و از اوکراین خواست رسماً خود را یک کشور بی طرف اعلام کند که هرگز به یک بلوک نظامی غربی نخواهد پیوست.
چندین ماه پیش از آن، مسکو فهرستی از خواسته‌ها را با نگرانی‌های امنیتی خود به ایالات متحده و ناتو ارائه کرده بود و تهدید کرده بود که در صورت رد درخواست، پاسخی «نظامی-فنی» خواهد داشت.
در ۲۴ فوریه، روسیه به این دلیل که کیف برخلاف توافقات مینسک، حمله ای به جمهوری های دونباس که اخیراً توسط روسیه به رسمیت شناخته شده اند، برنامه ریزی کرده بود، به اوکراین نیرو اعزام کرد. کیف اصرار دارد که حمله روسیه کاملاً بی دلیل بوده است.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: