پرش به محتوا

بزهکاری در مسابقات جهانی فدراسیون جهانی فوتبال ۲۰۲۲

 

بزهکاری در مسابقات جهانی فدراسیون جهانی فوتبال ۲۰۲۲

مانلیو دینوچی

مسابقات جهانی فدراسیون بین المللی فوتبال 2022 در قطر واقعیت تراژیکی را پنهان می کند که جریان سیاسی و رسانه ای حاکم روی آن پردۀ سکوت کشیده است. و پیش از همه روی این موضوع که چرا این امیرنشین خلیج (فارس) بوده که از سوی فدراسیون بین المللی فوتبال برای میزبانی از مسابقات جهانی سال 2022 انتخاب شده است. فدراسیون بین المللی فوتبال قویاً بزهکار است، تا جائی که مسئولان ارشد آن به جرم بزهکاری و دزدی، باج خواهی و بازیافت پول بازداشت شده اند. در نتیجه جای شگفتی نیست که انتخاب قطر برای میزبانی از جام جهانی فوتبال از سوی «فیفا» همراه بود با اخراج روسیه از جام جهانی فوتبال.

جام جهانی 2022 پر هزینه ترین در تاریخ است : قطر 220 میلیارد دلار خرج کرده است ( در مقایسه با آلمان که در سال 2006 برای میزبانی 4 میلیارد دلار خرج کرده بود ).

امیرنشین قطر با کمتر از 3 میلیون نفر جمعیت که نیروی کار آن تا %95 با 2 میلیون مهاجر تأمین می شود، برای ساخت میدان ورزشی و زیر ساخت های جام جهانی کارگران مهاجر نپالی، بنگالادشی و کارگران دیگر کشورهای آسیائی را به خدمت گرفت. این کارگران که با قول و قرارهای فریبنده جذب شده بودند، در عمل تحت سخت ترین شرایط بهره کشی از نوع برده گی قرار گرفتند. گذرنامه هایشان را توقیف کرده بودند که از کشور خارج نشوند. ساعات کار طاقت فرسا در شرایط خطرناک در هوای 40 تا 50 درجه ای برای کارمزدی که خیلی کمتر از آن چیزی بود که به آنان قول داده بودند. کارگران مجبور بودند در محله های فقیر نشین و حلبی آبادهائی که فاقد امکانات بهداشتی بود زندگی کنند. شواهد موجود نشان می دهد که تقریباً 15 هزار نفر از آنان درگذشته اند، مرگ آنان را رسماً « امور طبیعی » اعلام کرده اند. در نتیجه به خانواده های آنان هیچ گونه جبران خسارتی پرداخت نکردند.

همۀ این رویدادها از سوی « جامعۀ بین المللی » نادیده گرفته شد زیرا قطر کشوری که در آن ابتدائی ترین حقوق انسانی رعایت نمی شود از سوی رئیس جمهور بایدن «مهمترین متحد غیر ناتوئیِ ایالات متحدۀ آمریکا» نامیده شده است. پایگاه هوائی عبیده در قطر بزرگترین پایگاه نظامی ایالات متحدۀ آمریکا در خاورمیانه است. دراین پایگاه از جمله بمب افکن های استراتژیک برای حملۀ اتمی نگهداری می شود. ایتالیا که 600 نفر نیروی نظامی برای حفاظت از استادیوم های ورزشی جام جهانی 2022 به قطر فرستاده، قراردادهای نظامی مهمی با این کشور دارد که شامل بالگردهای جنگی و دیگر تجهیزات نظامی می باشد.

 

Bref résumé de la revue de presse internationale Grandangolo Pangea de

la chaine TV italienne Byoblu, vendredi 25 novembre 2022 à 20h30

https://www.byoblu.com/2022/11/25/i-veleni-nella-coppa-del-mondo-grandangolo-pangea/

ترجمۀ حمید محوی

پاریس/26 نوامبر 2022

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: