پرش به محتوا

تنها دمکراسی خاورمیانه!


خشونت علیه فلسطینی ها

ایدئولوژی کاهانیزم ستم را نه تنها از نظر نژادپرستانه، بلکه از نظر مذهبی نیز توجیه می کند

توسط ویلند هوبان
یونگه ولت
ترجمه میرفخرایی

در رابطه با تقویت راست افراطی اسرائیل، غالباً از کاهانیسم صحبت می شود، با اشاره به این که با ورود کاهانیست ها به ائتلاف دولت ظاهرا خط قرمز زیر پا نهاده می‌شود. این جنبش به افتخار مئیر کاهانه، خاخام ارتدکس نیویورکی که اتحادیه دفاع یهودیان را در سال ۱۹۶۸ تأسیس کرد، نامگذاری شد.

این گروه که در سال ۲۰۰۱ توسط اف بی آی به عنوان یک سازمان تروریستی رده بندی شد، خود را به عنوان یک گروه آگاه برای یهودیانی معرفی کرد که فقط می خواهند از خود در برابر یهودی ستیزی دفاع کنند.
در حقیقت، فعالیت های این گروه بسیار فراتر از این ادعا رفته است: آنها به بمبگذاری و حملات به موسسات عربی و یا موسسات اتحاد شوروی، افراد و نئونازی ها متهم هستند.
کاهانه چندین بار بخاطر به این حملات محکوم شده‌اند، اما پس آنکه مدت کمی را پشت میله های زندان گذراندند دوباره آزاد شدند.
در سال ۱۹۷۱ کاهانه به اسرائیل نقل مکان کرد و در همان سال حزب کاخ را تأسیس کرد. در آنجا نیز بارها دستگیر شد، اما توانست رای آورده و به پارلمان اسرائیل کنست راه یابد.
او در پارلمان فعال بود تا اینکه او و ناخ در سال ۱۹۸۸ به دلیل نژادپرستی شدیدش از انتخابات محروم شدند یعنی صلاحیت آنها رد شد.


کاهانه در سال ۱۹۹۰ ترور شد. پیرو او باروخ گلدشتاین، یک شهرک نشین از نیویورک، در سال ۱۹۹۴ قتل عامی را در شهر الخلیل کرانه باختری انجام داد.
در بخش مسلمان نشین غار پدرسالاران، او ۲۹ نمازگزار را به ضرب گلوله کشت و حداقل ۱۵۰ نفر را زخمی کرد و سپس توسط حاضران در صحنه مورد حمله قرار گرفت و کشته شد. در حالی که این عمل به وضوح در جریان اصلی اسرائیل محکوم شد، گلدشتاین به نمادی برای کاهانی ها تبدیل شد.

یک بنای یادبود هنوز در هبرون تا به امروز پابرجاست و ایتامار بن گویر که در سازمان جوانان کاخ فعال بود، سال‌ها تصویری از گلدشتاین در خانه اش آویخته بود.
وجه تمایز چهره هایی مانند کاهانه، رهبر شهرک نشینان باروخ مارزل یا بن گویر از سیاستمداران معتبری مانند نتانیاهو یا ژنرال سابق بنیامین گانتز، که مشترکا مسئول بمباران غزه در سال ۲۰۱۴ و کشتار حدود ۲۰۰۰ غیرنظامی فلسطینی بودند، تنها محیط و پایگاه اجتماعی آنهاست.

کاهانی ها متعلق به تشکیلات ثروتمندان جامعه نیستند، بلکه متعلق به کف خیابان ها هستند. دستگاه خشونتی آنها نیروهای انتظامی و ارتش نیستند، بلکه ابزارخشونتی آنها تروریست های بی سروپا و اراذل و اوباش مردمی است.
بن‌گویر نیز چندین بار محکوم شد و دیدگاه‌های او به حدی راست تلقی شد که از خدمت سربازی تعلیق شد.
تعصب مذهبی هم مزید بر علت است. او در مقایسه با طبقه سیاسی سکولار حاکم، خشونت را نه تنها از نظر نژادپرستانه، بلکه به لحاظ مذهبی نیز توجیه می کند.
در حالی که شهر و ساکنان تل آویو خود را به عنوان بهشت دگرباش می فروشد، این سیاستمداران مایلند بی فوت وقت همجنس گرایی را ممنوع کنند. بنابراین، ظهور آنها نه تنها نشان دهنده افزایش خطر برای فلسطینیان و حامیان آنها است، بلکه با خود پتانسیل یک جنگ فرهنگی در جامعه اسرائیل را نیز حمل میکند.

نظرتان را درباره این مطلب بنویسید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: