تجارت با روسیه برای دهلی نو مفید است اما..

وزیر خارجه هند در مسکو: روابط تجاری باید گسترش یابد و هند نفت بیشتری از روسیه خریداری خواهد کرد.

نوشته ساتیاجیت مالک
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه مینا صابری

پیام سوبرهمانیام جایشانکار وزیر امور خارجه هند واضح بود: او روز سه شنبه در اولین سفر خود به مسکو از زمان آغاز جنگ در اوکراین، در مورد روابط تجاری رو به رشد کشورش با روسیه گفت: «اگر این تجارت به نفع ما باشد، دوست داریم به آن ادامه بدهیم».
جایشانکار امسال برای پنجمین بار در پایتخت روسیه با همتای خود سرگئی لاوروف دیدار کرد. هند به خرید نفت خام روسیه ادامه خواهد داد، زیرا این کار در زمان فعلی به دسترسی به “مطلوب ترین شرایط” در بازارهای انرژی در سراسر جهان کمک می کند.
هدف از سفر به روسیه که در جریان آن هیئتی متشکل از نمایندگان بلندپایه هفت وزارتخانه او را همراهی می کردند، تعیین مسیر آینده همکاری دولت در دهلی نو با روسیه بود.
علاوه بر دیدار با لاوروف، جایشانکار با معاون نخست وزیر روسیه دنیس مانتوروف نیز دیداری داشت آنها ریاست مشترک جلسه کمیسیون بین دولتی همکاری های تجاری، اقتصادی، علمی، فنی و فرهنگی را با بر عهده دارند.

با وجود اینکه وزیر خارجه هند بر لزوم پایان دادن به جنگ اوکراین در بحبوحه افزایش ناامنی انرژی و غذایی در جهان تاکید کرد، مسکو و دهلی نو با قاطعیت بر گسترش روابط اقتصادی توافق کردند.

روزنامه هندی هندوستان تایمز به نقل از این دیپلمات نوشت که جیشانکار توضیح داد که این نه تنها “در خدمت منافع ملی ما خواهد بود، بلکه ما به عنوان اقتصادهای مهم گروه ۲۰ نیز به ثبات اقتصاد جهانی کمک می کنیم.”

وزیر روابط دو کشور را “در جهانی چند قطبی و متعادل” “فوق العاده باثبات و امتحان پس داده” توصیف کرد.

لاوروف گفت که روسیه می تواند صادرات منابع انرژی خود را به هند گسترش دهد. هر دو کشور “چشم انداز خوبی برای همکاری در زمینه انرژی” داشتند، از جمله توسعه انرژی هسته ای و تولید نفت و گاز در فلات یخی قطب شمال و در خاور دور روسیه.
وزیر خارجه روسیه خاطرنشان کرد: تجارت دوجانبه در سپتامبر امسال نسبت به سال گذشته ۱۳۰ درصد رشد داشته است.

روزنامه آنلاین هندی The Wire گزارش داد که با توجه به حجم معاملات ۱۷ میلیارد دلاری، این خوش بینی وجود دارد که حجم معاملات به زودی به مرز ۳۰ میلیارد دلار برسد.
از زمان آغاز درگیری در اوکراین، هند واردات نفت خام روسیه را افزایش داده تا جایی که روسیه از عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تامین کننده نفت این کشور پیشی گرفته است.

بر اساس آخرین آمار ماه اکتبر، حجم واردات از ۴۳۴۰۰ بشکه در روز به ۹۳۵۵۵۶ بشکه در روز رسید که حدود ۲۲ درصد از کل واردات هند در سال جاری است.

روزنامه آنلاین هندو گزارش داد، بانک‌های مرکزی هند و روسیه همچنین در ماه‌های اخیر در حال مذاکره برای ایجاد مکانیزم پرداخت روپیه به روبل بوده‌اند که به آنها اجازه می‌دهد تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه مسکو را دور بزنند.
اگرچه هند از واردات نفت ارزان‌ روسیه سود می‌برد، اما دهلی نو نگران کسری تجاری فزاینده با روسیه است. بر اساس آخرین داده های وزارت بازرگانی هند، تجارت دوجانبه این کشور با مسکو تنها در پنج ماه (آوریل تا آگوست) سال مالی جاری (۲۰۲۲-۲۰۲۴) به بالاترین حد خود یعنی ۱۸.۲۲ میلیارد دلار رسیده است. همچنین گفته می شود واردات هند از روسیه ۱۷.۲۴ میلیارد دلار بوده است. بنابراین صادرات دهلی نو به مسکو تنها ۹۹۲.۷۴ میلیون دلار بوده که معادل تراز تجاری منفی ۱۶.۲۴ میلیارد دلار است.
به گزارش ایندیا تودی، جیشانکار در جریان سفر خود به مسکو اظهار داشت که “نگرانی طبیعی” در مورد این عدم تعادل وجود دارد.
بنابراین او با طرف روسی در مورد “چگونگی رفع موانعی که بر سر راه افزایش صادرات هند قرار دارد” صحبت کرد.