پرش به محتوا

وزارت دفاع روسیه حمله به لهستان را تکذیب کرد.به گفته وزارت دفاع روسیه در مسکو، اظهارات رسانه‌ها و مقامات لهستانی درباره اصابت موشک‌های «روسی» در نزدیکی روستای پرژوودوف یک تحریک عمدی برای تشدید اوضاع است.

به گزارش خبرگزاری تاس، وزارت دفاع در مسکو روز سه شنبه پس از گزارش هایی مبنی بر سقوط یک موشک مشکوک روسیه در روستای پرژوودوف که منجر به کشته شدن دو غیرنظامی شد، اعلام کرد که روسیه هیچ حمله ای به اهدافی در نزدیکی مرز لهستان و اوکراین انجام نداده است. وزارت دفاع روسیه اعلام کرد قطعات موشکی که رسانه‌های لهستانی عکس‌های آن را در محل حادثه منتشر کردند، «هیچ ربطی به تسلیحات روسی ندارد».
ارتش افزود که روسیه هیچ حمله ای به این منطقه در امتداد مرز اوکراین با لهستان انجام نداده است.
به گفته ارتش روسیه، اظهارات رسانه‌ها و مقامات لهستانی درباره اصابت موشک‌های «روسی» در نزدیکی روستای پرژوودوف «یک تحریک عمدی برای دامن زدن به درگیری» است.
لهستان پس از گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن دست‌کم دو غیرنظامی بر اثر اصابت یک یا چند موشک در روستایی در منطقه لوبلین، درست در آن سوی مرز با اوکراین، جلسه اضطراری شورای امنیت ملی خود را برای عصر روز سه‌شنبه فراخوان داد.
خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک «مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا» که نامش فاش نشده، گزارش داد که موشک‌های روسی وارد لهستان شده‌اند، اما پنتاگون از تأیید این ادعا خودداری کرد.
سرتیپ نیروی هوایی پاتریک رایدر در پاسخ به سوالی درباره حادثه پرژوودوف به خبرنگاران گفت: می توانم به شما بگویم که ما در حال حاضر هیچ اطلاعاتی برای تایید این گزارش ها نداریم و در حال بررسی بیشتر هستیم.

پیوتر مولر، سخنگوی دولت لهستان از رسانه ها و مردم خواست «اطلاعات تایید نشده را منتشر نکنند».
مقامات بالتیک روسیه را مقصر دانستند و از لهستان خواستند که ماده ۵ ناتو را به عنوان تلافی جویانه مورد استناد قرار دهد.
در همین حال، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، روسیه را به «تروریسم» متهم کرد و گفت که ناتو باید در برابر این «حمله به امنیت جمعی» «اقدام» کند.
اوایل روز سه‌شنبه، شبکه تلویزیونی لهستانی ZET به نقل از منابع غیر رسمی اعلام کرد که دو موشک به کارخانه‌های خشک‌کن غلات در روستایی در شرق لهستان در مرز با اوکراین اصابت کرده است.
این حادثه در روستای پرژوودوف در Voivodeship لوبلین رخ داد. به گزارش رادیو، دو نفر کشته شدند. به گزارش تاس، منشا موشک ها در این گزارش ذکر نشده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: