اوکراین سی ان ان و اسکای نیوز را از خرسون اخراج کرد!

خرسون: نیروهای اوکراینی اعتبارنامه خبرنگاران سی ان ان و اسکای نیوز را لغو کردند

ارتش اوکراین مجوز خبرنگاران اسکای نیوز و سی ان ان را برای تهیه گزارش از خرسون لغو کرده است.

به ادعای ارتش اوکراین این روزنامه‌نگاران قبل از تکمیل «اقدامات تثبیت» منطقه بدون «رضایت» نیروها در شهربه کار تهیه عکس و خبر پرداخته‌اند.

نیروهای مسلح اوکراین در فیس بوک اعلام کردند که اعتبار چندین روزنامه نگار به دلیل نقض مقررات مربوط به فعالیت در زمینه عملیات نظامی لغو شده است.

وب سایت اوکراینی مدیا دتکتور به نقل از منابع خود می گوید که حداقل شش خبرنگار از جمله خبرنگاران CNN و Sky News به دلیل پخش زنده آنها از خرسون تحت تعقیب و ممنوعیت خبررسانی قرار گرفته اند. در گزارش نیروهای مسلح اوکراین آمده است:

«اخیراً برخی از نمایندگان رسانه‌ها بر خلاف ممنوعیت‌ها و هشدارهای موجود، بدون موافقت فرماندهان ذیربط و روابط عمومی یگان‌های نظامی اقدام به فعالیت‌های اطلاع‌رسانی در شهرستان خرسون کردند آن هم قبل از اقدامات تثبیتی ارتش. چنین اقداماتی نقض فاحش الزامات دستور فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین است.»
کارمندان این شبکه های تلویزیونی از خرسون که به گفته رئیس جمهور اوکراین، ولادیمیر زلنسکی، در ۱۱ نوامبر توسط نیروهای ویژه اوکراینی اشغال شده بود، به صورت زنده برنامه پخش می کردند.

وزارت دفاع روسیه پیشتر اعلام کرده بود که نیروهای روسی از خرسون به ساحل چپ دنیپر منتقل شده اند.

خبرنگاران سی ان ان پس از ورود نیروهای اوکراینی به شهر، شروع به پخش برنامه کردند. نیک رابرتسون، کارمند ایستگاه، با ساکنان محلی صحبت کرد. الکس روسی، خبرنگار اسکای نیوز و تیم دوربینش نیز از وضعیت شهر فیلمبرداری کردند.

بسیاری از روزنامه نگاران مستقل روسی و مخالف اوکراینی تصاویری از به اصطلاح “اقدامات ثبات” توسط نیروهای اوکراینی در خرسون منتشر کردند.

آناتولی شاری، روزنامه نگار اپوزیسیون اوکراینی در کانال تلگرامی خود عکسی از “آزادسازی خرسون” را منتشر کرد.

همین عکس توسط روزنامه های غربی مانند دیلی میل و آسوشیتدپرس منتشر شده است.
پس گرفتن اعتبارنامه روزنامه نگاران همزمان شد با حادثه ای که در آن بینندگان ساکنی را دیدند که پرچم اوکراین را در دست داشت و در گزارش CNN در مورد خرسون سلام نازی ها را می داد. این فیلم در شبکه های اجتماعی دست به دست شد.

در ۹ نوامبر، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروهای روسی از خرسون به ساحل چپ دنیپر عقب نشینی کرده اند و اعلام کرد که بیش از ۳۰۰۰۰ سرباز و ۵۰۰۰ قطعه تجهیزات نظامی از این منطقه خارج شده اند.

در ماه مارس، نیروهای روسیه کنترل شهر و کل قلمرو منطقه خرسون را به دست گرفتند.

در ماه سپتامبر، یک همه پرسی در این منطقه برگزار شد که منجر به پذیرش آن به فدراسیون روسیه شد.

در ۱۱ نوامبر، الکساندر کوبز، شهردار خرسون اعلام کرد که هنوز ۸۰۰۰۰ تا ۱۰۰ هزار غیرنظامی در شهر وجود دارد.

در اواسط اکتبر، مقامات منطقه خرسون مردم را از ساحل راست دنیپر به ساحل چپ تخلیه کردند. بیش از ,۱۱۵ هزار نفر در منطقه چپ رودخانه اسکان داده شدند.