پرش به محتوا

اردوغان و حزبش و قاچاق کوکائین.

اردوغان و حزبش و قاچاق کوکائین.

کسب و کار بزرگ
ترکیه مرکز بزرگ مواد مخدر.

مخالفان دولت ترکیه را به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر متهم می کنند. کشور محبوب باندهای جنایتکار

نوشته امره شاهین
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

پس از ۲۰ سال حکومت حزب عدالت و توسعه، ترکیه در سطح بین المللی عمدتاً با زن کشی، زندانی کردن خودسرانه اعضای اپوزیسیون، رسوایی های فساد، جنگ علیه کردها و وضعیت اقتصادی ویران شده معروف است.

به طور معجزه آسایی، تجارت پررونق مواد مخدر تاکنون در این فهرست قرار نگرفته است، هرچند این کشور سال هاست که اصلی ترین نقطه انتقال مواد مخدر به اروپا، شبه جزیره عربستان و قفقاز بوده است.

در آغاز ماه نوامبر، کمال قلیچداراوغلو، رهبر بزرگترین حزب اپوزیسیون CHP با گرایش کمالیست، با انتشار ویدئویی سروصدا به پا کرد.

وی در این بیانیه، حزب حاکم را به دست داشتن در پولشویی و قاچاق مواد مخدر متهم کرد تا کسری حساب جاری کشور در حال تضعیف اقتصادی را جبران کند.

هفته گذشته، ائتلاف دولتی حزب عدالت و توسعه و MHP درخواست تحقیقات پارلمانی CHP و HDP در این زمینه را رد کرد. در عوض، سلیمان سویلو وزیر کشور روز جمعه گفت که از کیلیچداراوغلو به دلیل اتهاماتی که به حزب اردوغان مطرح نموده شکایت کرده است.
دلیل اصلی اتهامات سیاستمدار CHP احتمالاً جنگ کوچکی است که دو ماه است در کشور بین گروه های جنایتکار موسوم به «مافیای بالکان» در جریان است.

در اواسط سپتامبر، جان ووکوتیچ، رئیس «اسکالجاری» در وسط استانبول به ضرب گلوله کشته شد.

در نتیجه، در پایان همان ماه، ۱۳ نفر از «کاواچ»، دشمنان «اسکالجاری»، از جمله میلان ووجوتیچ، مافیایی بلندپایه دستگیر شدند.

در ۵ نوامبر، اورژانس استانبول همچنین موفق شد رئیس «کاواچ» ژلیکو بویانیچ را دستگیر کند.
اما چطور شد که ترکیه به مرکزی برای چنین فعالیت هایی تبدیل شد؟
در سال ۲۰۱۷ پلیس هلند موفق شد رمزگذاری PGP گوشی های هوشمند بلک بری را که از جمله توسط کارتل های مواد مخدر استفاده می شد، بشکند.
در نتیجه، چندین کشف و ضبط مواد مخدر در مقادیر بی سابقه در بنادر روتردام، آنتورپ و هامبورگ گزارش شد.
در مقایسه با این مناطق و بنادر، اکنون ترکیه شرایط تقریباً مطلوبی را به مجرمان ارائه می دهد:
وضعیت اقتصادی فاجعه بار – تورم در حال حاضر به طور رسمی بیش از ۸۰ درصد است، اما در واقع احتمالاً بسیار بالاتر است – فساد را تشویق می کند.

کاهش ذخایر ارزی و کنترل اندک بر سرمایه های شناور نیز کشور را مستعد پولشویی می کند.

ترکیه به طور فزاینده ای به عنوان مرکزی برای کارتل های آمریکای لاتین عمل می کند.
به عنوان مثال، در ژوئن ۲۰۲۰ حدود پنج تن کوکائین به مقصد ترکیه در بندر بوئناونتورا در کلمبیا کشف شد.
در ماه مه ۲۰۲۱، ۶۱۶ جعبه موز پر از کوکائین در پاناما و حدود ۸۵۰ کیلوگرم مواد مخدر در گوایاکیل، اکوادور در پایان ژوئن سال جاری کشف و ضبط شد.

یک محموله مواد مخدر در فورتالزا، برزیل، قبلاً در آگوست ۲۰۲۱ توجه خاصی را به خود جلب کرده بود: بازرسان ۱.۳ تن کوکائین را در یک جت شخصی با شماره ثبت TC-GVA کشف کردند که قبلاً هواپیمای خدماتی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بوده است.
اینکه ترکیه و به ویژه «گرگ‌های خاکستری» چقدر در تجارت مواد مخدر درگیر هستند، در ویدئویی که در سال ۲۰۲۰ از کارتل سینالوآ مکزیکی به سازمان فاشیست ترکیه درود میفرستد قابل مشاهده است: اعضای کارتل با همراهی موسیقی نظامی امپراتوری عثمانی به فاشیستهای و نژادپرستان ترکیه «سلام گرگ» ارسال می کنند.

تقریباً بدون استثنا، مقصد بخش عمده کوکائین کشف شده در آمریکای لاتین، بندر شهر مرسین در جنوب ترکیه بود، در حالی که در بسیاری از موارد نقطه شروع، بندر پورتو بولیوار اکوادور بود.
پورتو بولیوار توسط هلدینگ یلپورت ترکیه اداره می شود که گروه ییلدیریم هولدینگ وابسته به حزب عدالت و توسعه در آن سهام دارد.
در سال ۲۰۱۶، یلپورت امتیاز ۵۰ ساله بندر را دریافت کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: