پرش به محتوا

بایدن دبه میکند!

به گزارش رسانه های روسیه، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، به دلیل نتایج انتخابات میاندوره‌ای سیاست خود را برای رویارویی بیشتر و تشدید تنش احتمالی نسبت به جمهوری خلق چین تقویت شده احساس میکند. بایدن در نشست روز دوشنبه جی ۲۰ با شی جین پینگ رئیس جمهور چین دیدار کند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، موضع خود در قبال چین را با نتایج انتخابات کنگره و سنای ایالات متحده پیوند زده و آنرا تقویت و تایید شده از سوی رای‌دهندگان آمریکایی ارزیابی میکند.

به اعتقاد بایدن این نتایج او را قادر می سازد تا با رئیس جمهور چین شی جین پینگ در بیافتد. انتظار می رود رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه در اجلاس سران گروه ۲۰ در بالی اندونزی با رئیس جمهور چین دیدار کند.

این اولین بار از زمان روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا است است که او با رهبر جمهوری خلق چین دیدار می کند.

رئیس جمهور ایالات متحده در جریان سفر به کامبوج به مناسبت اجلاس سران آسه آن در پنوم پن به خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا خود را پس از انتخابات میان دوره ای پر قدرت احساس میکند گفت:

«من مشتاقانه منتظر چند سال آینده هستم. البته که تقویت شدم، و از این انتخابات پیروز بیرون آمدو اما باید تاکید کنم در واقع به آن نیازی نداشتم.»

او در ادامه مدعی شد:«من شی جین پینگ را می شناسم… من همیشه گفتگوهای بسیار مستقیمی با او داشته ام. سوء تفاهم بین ما کم بوده. ما فقط باید بفهمیم که خطوط قرمز برای یکدیگر کجاست تا موجب سو تفاهم نشود.»

اگرچه کاخ سفید پیش از این گفته بود که «تلاش برای حفظ و تعمیق کانال های ارتباطی» و «مدیریت مسئولانه رقابت» مورد بحث قرار خواهد گرفت، اما انتظار می رود موضوع تایوان نیز در دستور کار این نشست قرار گیرد.

پیش از این، دولت ایالات متحده بر تشدید تنش متکی بود. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا، گفت که ایالات متحده تایوان را در مورد نتیجه نشست بایدن و شی «به روز رسانی» خواهد کرد.

این موضع گیری که نشان از تغییر سیاست بر اساس پرنسیب ببینم چه پیش می‌آید و بعدا سیاستمان را بر اساس پیش آمده ها تغییر میدهیم، منجر به اعتراض چین شد که با دمدمی مزاجی آمریکا سیاست مدون و تایید شده توسط ایالات متحده یعنی اصل سیاست چین واحد در خط نقض شدن میبیند.
چین در این رابطه به پروتکل های دیپلماتیک و توافقات دوجانبه اشاره می کند.
اصل چین واحد نه تنها توسط آمریکا و اروپا بلکه همچنین نیز توسط مجمع عمومی سازمان ملل پذیرفته شده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: