پرش به محتوا

موفقیت برای اورتگاپاک کردن نتیجه

اتحاد حزب حاکم FSLN اکثریت را در تمام شهرداری های نیکاراگوئه به دست آورد. جناح راست اپوزیسیون انتخابات را تحریم کرد

اثر فولکر هرمزدورف
منتشر شده در یونگه ولت
ترجمه میر فخرایی

در انتخابات محلی نیکاراگوئه ائتلافی به رهبری حزب حاکم چپگرای جبهه آزادیبخش ملی ساندینیستا ۷۳.۷درصد آرا را به دست آورد.

پنج حزب مخالف با هم تقریباً ۲۶.۳ درصد را به دست آوردند. شورای عالی انتخابات روز دوشنبه اعلام کرد که جبهه آزادیبخش ملی ساندینیستا در انتخابات روز گذشته اکثریت را در تمام ۱۵۳ شهرداری کشور به دست آورد.

بیش از ۳.۷ میلیون نیکاراگوئه برای انتخاب شهرداران، معاونان شهردار و سایر مقامات محلی در این کشور آمریکای مرکزی فراخوانده شدند.

ائتلاف جناح راست اپوزیسیون «وحدت ملی آبی و سفید» با حمایت ایالات متحده و سایر کشورهای غربی خواستار تحریم انتخابات شده بود.

مشارکت ۵۳ درصدی رای دهندگان

هکتور مایرنا، سخنگوی «وحدت ملی آبی و سفید» از کاستاریکا، با اشاره به مشارکت ۵۳ درصدی، گفت: نتیجه انتخابات محلی یک «مضحک» بود زیرا «بخش بزرگی از مردم انتخابات را رد کردند.»

خورخه کاپلان، روزنامه نگار اروگوئه ای، که از سال ۲۰۰۹ در نیکاراگوئه زندگی می کند در مقابل گفت، در واقع، ۱.۹۵ میلیون از حدود ۳.۷ میلیون واجد شرایط رای دادن رای دادند که خود این به طور قابل توجهی بیشتر از بسیاری از کشورهای دیگر مانند کاستاریکا کشور همسایه نیکاراگوئه بود که در آن تنها ۲۵.۴ درصد از واجدین شرایط در انتخابات محلی ۲۰۲۰ شرکت کردند.

احزاب اپوزیسیون که در انتخابات شرکت کردند نیز نتایج را تایید کردند. طبق گزارش شورای عالی انتخابات، حزب لیبرال اصلاح طلب ۱۲.۶ درصد آرا، اتحاد لیبرال نیکاراگوئه ۴.۶ درصد، اتحاد برای جمهوری ۳.۹ درصد، اتحاد حزب لیبرال مستقل ۴.۲ درصد چرا بدست آوردند.
ائتلاف بومی یاتاما، که تنها یک نامزد در سواحل کارائیب است، به کمتر از یک درصد رسید.
رئیس جمهور دانیل اورتگا پیشتر گفته بود: «صرف نظر از اینکه رای دهندگان به کدام حزب رای داده اند، مهم است که نیکاراگوئه، صلح و استقلال کشور را انتخاب کنید.»به گفته مقام عالی انتخابات کشور، در آرامش و نظم اجرا شد و برندا روشا، رئیس شورای عالی انتخابات از رای دهندگان تشکر کرد، اپوزیسیون راست تبعیدی خواستار تجمعات اعتراضی در سن خوزه (کاستاریکا) در روز انتخابات شدند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: