پرش به محتوا

عملیات پهپادی یمن علیه تانکر نفتی خارجی

عملیات پهپاد انصارالله نفتکش های خارجی را در حضرموت هدف قرار داد
این عملیات همزمان با سفر سفیر آمریکا به استان حضرموت بود که در آنجا با مقامات دولت مورد حمایت عربستان دیدار کرد.


عملیات پهپادی انصارالله نفتکش خارجی را در حضرموت هدف قرار داد
شامگاه نهم اکتبر ماه، جنبش مقاومت انصارالله یمن با حمله پهپادی به یک نفتکش خارجی در بندر قینه در استان شبوه در منطقه رادوم، دومین عملیات یمن را علیه کشتی‌های سوخت‌رسانی که قصد غارت منابع طبیعی این کشور را داشتند، هدف قرار داد.

سرتیپ یحیی سریع، سخنگوی رسمی ارتش، از طریق توییتر گفت: «نیروهای مسلح به یاری خداوند، تلاش برای غارت نفت خام از طریق بندر قنا را که توسط [ائتلاف دشمن و متحدانش] برای قاچاق استفاده می‌شد، خنثی کردند.»
به گفته یک مقام امنیتی در استان شبوه، این حمله خسارت یا تلفات جانی در پی نداشت، اما برخی صدمات جزئی به کشتی وارد کرد و باعث وحشت خدمه کشتی شد.

اگرچه برخی رسانه ها این حمله را سومین حمله انصارالله به یک کشتی خارجی توصیف کرده اند، اما رسانه رسمی ارتش یمن بدون اشاره به حمله دیگری، آن را دومین حمله عنوان کرده است. اولین مورد در ۲۱ آوریل رخ داد. اکتبر و یک نفتکش یونانی را که قصد غارت نفت از بندر الدبه حضرموت را داشت، هدف قرار داد.

در بیانیه مشترک سفارت آمریکا، سفرای فرانسه، بریتانیا و آمریکا این حمله را محکوم کردند.

در بیانیه سفارت آمریکا آمده است: «ما سفرای فرانسه، بریتانیا و ایالات متحده، حمله تروریستی ۹ نوامبر حوثی ها به یک نفتکش پهلو گرفته در بندر قنا یمن را به شدت محکوم می کنیم.»

وی افزود: «حوثی‌ها با حمله دیگری به کشتیرانی بین‌المللی و جریان نیازهای اولیه، یک بار دیگر شکست مفتضحانه خود را در اولویت دادن به منافع مردم یمن نشان دادند».

حسین العزی، معاون وزیر امور خارجه یمن در دولت نجات ملی (NSG) در صنعا، این بیانیه را محکوم کرد و گفت که این بیانیه محکومیت حفاظت یمن از ثروت طبیعی خود و بی توجهی به دزدی مستمر منابع طبیعی و نفت این کشور توسط عربستان سعودی و متحدانش است.
حمله انصارالله همزمان با سفر استفان فاگین سفیر ایالات متحده به استان حضرموت بود، جایی که وی با مقامات شورای رهبری ریاست جمهوری (PLC) مورد حمایت عربستان سعودی دیدار کرد.

روز بعد، انصارالله بیانیه ای صادر کرد و سفر فاگین را محکوم کرد و آن را افزایش «توطئه » آمریکا علیه یمن خواند.

در این بیانیه همچنین حضور غیرقانونی نظامی آمریکا در این کشور و ادامه حمایت این کشور از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی محکوم شده است.

در همین حال، شرکت نفت یمن (YPC) در همان روز اعلام کرد که ائتلاف دو کشتی سوخت بشردوستانه دیگر را که در بندر اصلی حدیده که از سال ۲۰۱۵ در محاصره قرار دارد، در حال تردد بودند، توقیف کرده است.

طبق معمول، کشتی ها تخلیه و توسط سازمان ملل مورد بازرسی قرار گرفتند.

یمن به طور مداوم به ائتلاف و شرکت های نفتی بین المللی فعال در این کشور درباره سرقت نفت این کشور هشدار داده است.

این دو عملیات اخیر علیه نفتکش های خارجی نشان دهنده جدیت انصارالله و نیروهای مسلح است که قول داده اند از منابع کشور محافظت کنند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: