پرش به محتوا

اختلاق‌نظر در آسیای جنوب شرقی

جنگ در اوکراین بر نشست سران آسه آن سایه افکنده است. هیچ بیانیه ویدیویی از زلنسکی در کار نخواهد بود.

نوشته یورگ کرونائر
یونگه ولت
ترجمه حمید علوی

با برگزاری اجلاس سران آسه‌آن در کامبوج در روز پنج‌شنبه، یک سلسله اجلاس ده روزه فوق‌العاده از اجلاس‌های مهم بین‌المللی در جنوب شرق آسیا آغاز شد. بیش از چیز هر این نشست تحت الشعاع جنگ اوکراین و مبارزه قدرت رو به رشد غرب علیه چین قرار گرفته است.

ناظران هشدار می دهند که موضوعات مهمی که در ابتدا برنامه ریزی شده بودند، مانند بهبود اقتصادی پس از همه گیری کووید ۱۹، به دلیل بالا گرفتن درگیری های سیاسی بزرگ در معرض این خطر قرار دارند که به مرتبه موضوعات بی اهمیت سقوط کنند.

میزان فشاری که جنگ اوکراین بر نشست‌های سران وارد می‌کند از همان ابتدا مشهود بود. در آنجا این نکته به چشم میخورد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه حضور خود را در نشست آسه آن اعلام نکرده بود.

کامبوج اما بر این واقعیت تأکید کرد که آنها به طور رسمی از پوتین نخواستند که در نشسی شرکت نکند. اما وزارت خارجه کامبوج تایید کرد که نشست معمول آسه آن و روسیه در سال جاری برگزار نخواهد شد.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نمایندگی کشورش در پنوم پن را به عهده خواهد داشت.

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین که معاهده دوستی و همکاری در جنوب شرقی آسیا را در پنوم پن امضا کرد، پیش از این وارد این شهر شده بود. بنابراین اوکراین پنجاهمین کشوری است که به طور رسمی با آسه آن همکاری می کند.

درخواست رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی برای اجازه دادن به ارسال پیام ویدئویی به نشست سران آسه آن مورد تایید قرار نگرفت – حداقل تا کنون: درگیری اوکراین تاثیر خود را بر جنوب شرقی آسیا نهاده است.

اجلاس سران آسه آن که تا یکشنبه ادامه دارد و شامل نشست های جداگانه فدراسیون با چین، آمریکا، هند و سایر کشورها خواهد بود. این اولین اجلاس سران آسیای شرقی در پنوم پن است که با حضور آسه آن و هشت کشور دیگر از جمله چین، ایالات متحده آمریکا، روسیه و هند برگزار می شود.

نشست سران گروه ۲۰ در جزیره بالی اندونزی قرار است سه شنبه و چهارشنبه برگزار شود. این سلسله اجلاس ها با اجلاس سران APEC در روزهای جمعه و شنبه هفته آینده در بانکوک به پایان می رسد.

APEC (همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه) شامل ۲۱ کشور در دو سوی اقیانوس آرام است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: