پرش به محتوا

عمران خان علیه سازش

پس از حمله به نخست وزیر سابق پاکستان: تلاش برای میانجیگری بین قربانیان و دولت شکست خورد

نوشته توماس برگر
یونگه ولت
ترجمه میرفخراییتا اینجا بیهوده: رئیس جمهور پاکستان عارف علوی از آخر هفته دو بار علناً پیشنهاد داده است که میان اردوگاه های سیاسی مخالف میانجیگری کند تا حداقل در مورد مسائل اساسی به توافق برسد. این در حالیست که، همه چیز حاکی از تشدید بیشتر درگیری است.

حزب تحریک انصاف پاکستان (PTI) به رهبری عمران خان، نخست وزیر سابق پاکستان می خواهد پنج شنبه به راهپیمایی به اصطلاح طولانی خود در اسلام آباد پایتخت پاکستان ادامه دهد.

راهپیمایی که در پایان ماه اکتبر از لاهور شروع شد و در نیمه راه در وزیرآباد در روز ۳ نوامبر پس از اصابت گلوله به عمران خان رهبر مخالفان که روی یک کامیون کانتینری که از آن به عنوان صحنه سخنرانی استفاده می شد، متوقف شد.

مظنون به سو قصد در ابتدا تحت کنترل قرار گرفت و سپس دستگیر شد. هنوز مشخص نیست که آیا او به تنهایی عمل کرده یا همدستی داشته است – شاهدان عینی گفته می‌شود که می‌خواهند علاوه بر شلیک تپانچه، صدای شلیک یک سلاح خودکار را نیز شنیده باشند. عمران خان نسبتاً سالم از این حمله جان سالم به در برد.

چندین گلوله به ناحیه پا اصابت کرد و به همین دلیل مجبور شد در کلینیک لاهور مورد عمل جراحی قرار بگیرد. با این حال، جراحات جانی او را تهدید نمی کند. از زمان ترور، این سیاستمدار چندین بار از بیمارستان اظهاراتی داشته است.
او خواستار آن شد که قوه قضائیه باید از نخست وزیر شهباز شریف، وزیر داخله رعنا ثناالله و یک افسر بلندپایه نظامی به عنوان طراحان اصلی حمله تحقیق کند.
گفته می شود که بدون ذکر صریح نام آنها، شکایت فرمانده پلیس ایالت پنجاب که وزیرآباد در آن قرار دارد، روز دوشنبه به دستور دیوان عالی کشور به رسمیت شناخته نمی شود.

قضات به او ۲۴ ساعت فرصت داده بودند تا این کار را انجام دهد. تاکنون تنها فرد دستگیر شده که نوید نام دارد به عنوان متهم تروریسم، قتل و اقدام به قتل ذکر شده است.

یکی از اعضای حزب تحریک انصاف کشته و هفت تن از مقامات حزب که برخی از آنها بلندپایه بودند، زخمی شدند.
هواداران عمران خان که برای اولین بار در تاریخ کشور با رای عدم اعتماد از سمت ریاست دولت برکنار شد، بشدت عصبانی و بی اعتماد شده اند.
طی چند روز گذشته، درگیری‌های شدیدی با نیروهای امنیتی در چندین شهر از جمله کراچی رخ داده است که با شدت بیشتری به سرکوب معترضان می‌پردازند. قوه قضائیه همچنین باید به درخواست مقامات دولتی اتهامات جدیدی را علیه عمران خان آماده کند.
خود عمران خان از بیمارستان اعلام کرد که با دو حزب رهبری ائتلاف حاکم – حزب مسلم لیگ نواز پاکستان (PML-N) نخست وزیر شریف و حزب خلق (PPP) به وزیر امور خارجه بلاول بوتو زرداری، «هیچ سازشی» وجود نخواهد داشت.

حزب خلق بلافاصله پس از حمله ابراز تاسف و از طریق توییتر برای خان آرزوی بهبودی کرد.

چنین همدردی مدت هاست با در پوشش پلمیک و تقابلی مطرح میشوند. حزب تحریک انصاف نمی خواهد تا زمانی که تاریخ برگزاری انتخابات جدید فوری و قبل از ۷ می قطعی نشده است به «راهپیمایی طولانی» خود پایان دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: