پرش به محتوا

حمله اسد به القاعده

شمال غرب سوریه: غیرنظامیان در حملات به مواضع جهادگران کشته شدند

نوشته کارین لوکفلد
یونگه ولت
ترجمه حمید علویدر حمله روز یکشنبه نیروهای سوری به اردوگاه آوارگان مرام در شمال غرب استان ادلب سوریه، دست کم ۹ نفر کشته شدند. خبر این حمله توسط «دیده بان حقوق بشر سوریه» (SOHR) مستقر در بریتانیا با اشاره به منبع خبر کلاه سفیدها منتشر شد و توسط رسانه های متعددی منتشر شد.

بیش از ۷۰ نفر نیز مجروح شدند. به گزارش «دیده بان حقوق بشر سوریه»، جنگنده های روسیه نیز در این حمله شرکت داشتند.

SOHR از جمله توسط وزارت خارجه بریتانیا تأمین مالی می شود. «کلاه سفیدها» توسط کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین توسط کانادا، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا حمایت می شود.

ارتباط نزدیک «کلاه سفیدها» با تروریست های جهادی مسلح در شمال و شمال غرب سوریه توسط تامین کنندگان مالی آنها تکذیب می شود.
شبکه خبری الجزیره قطر در گزارشی اعلام کرد که در این حمله، حدود ۳۰ موشک به پناهگاه های داخل و اطراف اردوگاه آوارگان مرام شلیک شد.

به گفته انجمن آلمانی کمک به گرسنگان که به «سازمان های شریک محلی» در این منطقه کمک می کند، این کمپ نزدیک به سایر کمپ های پناهندگان است.

مدیر پروژه جسکو ویکرت روز سه شنبه در رادیو حکومتی آلمان گزارش داد که در مجموع ۲۳ کمپ پناهجویان این حملات آسیب دیده اند.

بیش از ۲۵۰۰ خانواده – حدود ۱۲۵۰۰ نفر – در حال فرار هستند. این حملات آتش بس توافق شده در سال ۲۰۲۰ را نقض کرد.

شمال ادلب، از جمله مرکز استان ادلب، تحت کنترل هیئت تحریر الشام وابسته به القاعده (HTS، ترجمه شده «سازمان آزادی شام»، سابقاً جبهه النصره) است. بخش جنوبی ادلب در سال ۲۰۲۰ به تصرف نیروهای سوری درآمد.
به گزارش الجزیره، در پاسخ، «شورشیان» مواضع ارتش سوریه را با توپخانه هدف قرار دادند. هدف، مواضع در دشت الغاب و سراکب بود.

این مکان در شرق ادلب در دوشاخه دو بزرگراه مهم «M 5» (دمشق – حلب) و «M 4» (حلب – لاذقیه) قرار دارد.
شبکه شام اف ام مستقر در دمشق گزارش داد که حمله ارتش سوریه به مواضع هیئت تحریر الشام انجام شده است.
این را «مرکز روسی آشتی طرف‌های دشمن در سوریه» مستقر در حمیمیم، پایگاه نیروی هوایی روسیه در نزدیکی لاذقیه نیز تأیید کرد.
عامل حمله یک روز قبل از حمله هیئت تحریر الشام به یک پایگاه نظامی مهم در شمال غربی استان حماه بود. دو سرباز در این جریان کشته شدند.
دلیل دیگر آماده سازی حمله پهپادی هیئت تحریر الشام به پایگاه نظامی حمیمیم بود.
چهار حمله هوایی روسیه، مواضع هیئت تحریر الشام را در حومه ادلب منهدم کرد، از جمله «شبکه ای از مراکز فرماندهی، انبارهای مهمات و اردوگاه های آموزشی».
همزمان ارتش سوریه نیز حمله توپخانه ای سنگینی انجام داد که به گفته روس ها ۹ نفر کشته و بیش از ۷۰ نفر زخمی شدند. غیرنظامیان در میان کشته شدگان بودند.
طرف روسی فعلا انتظار گسترش جنگ را ندارد. در این بیانیه آمده است: «حمله گسترده‌تر زمینی از سوی نیروهای مسلح سوریه می‌تواند منجر به رویارویی نظامی با ترکیه شود که نیروهای نظامی زیادی در منطقه مستقر کرده است».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: