پرش به محتوا

از خارج برنامه ریزی شده.

بر اساس گزارش ایران عاملان خارجی در کشتار مسجد شاهچراغ شیراز دست داشتند. بجز داعش هنوز هیچ کس مسئولیت این عملیات را به عهده نگرفته است.

نوشته کنوت ملنتین
یونگه ولت
ترجمه سیما صابریبر اساس اطلاعات ایران، فقط غیرایرانی های از آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان در این کشتار دست داشته اند.. وزارت اطلاعات در تهران اعلام کرد روز دوشنبه ۲۶ نفر که گفته می شود در حمله تروریستی به زیارتگاهی در شیراز در جنوب ایران در ۴ آبان ماه دست داشتند، دستگیر شدند.

این حمله تنها توسط یک نفر انجام شد که با مسلسل وارد زیارتگاه شیعیان معروف به حرم شاه چراغ شد و به زائران و اطراف خود شلیک کرد.

او حداقل ۱۵ نفر از جمله یک زن و دو کودک را کشت و ۱۹ نفر دیگر را زخمی کرد و سپس مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت. به گفته این وزارت یک شهروند تاجیکستانی، که عامل این جنایت بود بعداً در اثر شدت جراحات وارده در بیمارستان درگذشت.
این در حالیستکه مقامات ایرانی در اولین گزارش ها از دو یا سه مرد مسلح صحبت کرده بودند. روند واقعی رویدادها به وضوح توسط دوربین های نظارتی ثبت شده است.

گزارش اطلاعاتی غیرمتقاعدکننده

در گزارش روز دوشنبه وزارت اطلاعات همچنین از یک افغان که در این حمله «نقش کمک کننده»داشته نام برد.

اما نوع همکاری او توضیح داده نشده. به گفته این وزارتخانه، مهم‌ترین «هماهنگ‌کننده» در محل یک شهروند آذربایجانی بود که با هواپیما از باکو پایتخت این کشور آمده و با شبکه تروریستی بین‌المللی «دولت اسلامی» که معمولاً در ایران «داعش» نامیده می‌شود، در ارتباط بوده.
در مجموع ۲۶ تروریست «تکفیری» – یکی دیگر از اصطلاحات رایج در ایران که البته صحبتی از «اسلامیست» نمی شود – در استان های مختلف کشور ردیابی شدند و تعدادی دیگر در تلاش برای فرار از مرزهای شرقی دستگیر شدند.
در بیانیه این وزارت توضیحی داده نشده است که آیا آنها می خواستند به ترکمنستان، افغانستان یا پاکستان فرار کنند.
همچنین مشخص نیست که چرا و چگونه حداقل ۲۶ خارجی از سه کشور در حمله ای که عملاً توسط یک نفر انجام شده است، دست داشته اند.
این فرض که هیچ حامی ایرانی در این ماجرا وجود نداشته است نیز قانع کننده نیست.

حمله دیگری هم برنامه ریزی شده بود؟

در این بیانیه که روز دوشنبه از سوی وزارت تهران منتشر شد، همچنین آمده است که برخی از دستگیرشدگان – نه به تعداد آنها و نه به جزئیات آنها اشاره شده – در یک حمله تروریستی دیگر در زاهدان، مرکز جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان دست داشتند.
این استان که با افغانستان و پاکستان هم مرز است، شاهد حوادث مکرر جدایی طلبان مسلح و باندهای قاچاق مواد مخدر بوده است.
داعش با انتشار بیانیه‌ای از طریق شبکه خبری اعماق، مسئولیت حمله به حرم شیراز را بر عهده گرفت.
ویدئویی مرد مسلح را قبل از جنایت نشان می‌داد. حملات «دولت اسلامی» تقریباً منحصراً علیه بخش‌هایی از جامعه جهانی اسلام، به‌ویژه شیعیان است که متعصبان سنی آن‌ها را «کافر»، «مرتد» و «رافضی» می‌دانند.
آخرین عملیات بزرگ قبل از حمله کنونی، حمله مضاعف در ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ در تهران بود که به طور همزمان ساختمان مجلس و مقبره اولین «رهبر انقلاب» روح‌الله خمینی را هدف گرفت.
در آن زمان پنج مرد مسلح درگیر بودند. آنها ۱۷ نفر را کشتند و ۴۳ نفر را مجروح کردند.
پیش از بیانیه روز دوشنبه وزارت اطلاعات، چند تن از سیاستمداران ایرانی حمله در شیراز را به تظاهرات ادامه دار پس از کشته شدن مهسا امینی ۲۲ ساله در بازداشت پلیس و همچنین دخالت مستقیم آمریکا مرتبط دانسته بودند. و آن را ساخته اسرائیل دانستند. اما در گزارش این وزارتخانه به این موضوع اشاره نشده است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: