پرش به محتوا

عقب نشینی ارتش روسیه از خرسون

وزیر دفاع شویگو به سربازان روسیه دستور داد تا خرسون را ترک کنند

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، با پیشنهاد سرگئی سوروویکین، فرمانده گروه مشترک نیروهای روسی در اوکراین برای سازماندهی دفاع در منطقه خرسون در ساحل چپ دنیپر موافقت کرد. سوروویکین گفت:
«پس از ارزیابی جامع از وضعیت فعلی، پیشنهاد می‌شود که دفاع در ساحل چپ دنیپر آغاز شود. من درک می کنم که این یک تصمیم بسیار دشوار است.
در عین حال، مهمتر از همه، ما جان نیروهای خود و اثربخشی کلی رزمی گروه نیروها را نجات خواهیم داد، نگه داشتن آن در ساحل راست در منطقه محدود بی معنی است. علاوه بر این، برخی نیروها و دارایی‌هایی را که برای عملیات‌های فعال از جمله اقدامات تهاجمی در جهت‌های دیگر در صحنه عملیات مورد استفاده قرار خواهند گرفت، آزاد خواهیم کرد.»

وی تصریح کرد: مانورهای نظامی در آینده نزدیک انجام می شود، تشکیلات و یگان ها خطوط دفاعی و مواضع آماده شده فنی را در ساحل چپ دنیپر خواهند گرفت. سوروویکین توضیح داد:

«امنیت خرسون و سکونتگاه های مجاور نمی توانند به طور کامل تامین شوند و کار کنند، زندگی مردم دائما در خطر است.»

وی تاکید کرد که نیروهای اوکراینی به گلوله باران سد کاخوفکا ادامه می دهند – این می تواند باعث خرابی سد و سیل شود که تلفات قابل توجهی را به همراه خواهد داشت.

این فرمانده همچنین خاطرنشان کرد که دشمن به تأسیسات دولتی محلی، مدارس، بیمارستان ها و سایر اهداف و ساختمان‌های مهم اجتماعی حمله می کند. وی افزود که بیش از ۱۱۵ هزار نفر از این منطقه خارج شده اند.

سوروویکین افزود: در طول کل خط تماس، نیروهای روسی با موفقیت در برابر تلاش های تهاجمی دشمن مقاومت کردند. تنها در منطقه خرسون، خسارات نیروهای مسلح اوکراین در ماه اوت تا اکتبر برابر با:

بیش از ۹۵۰۰ کشته و زخمی؛
بیش از ۲۰۰ تانک؛
۵۰۰ خودروی زرهی؛
حدود ۶۰۰ وسیله نقلیه با اهداف مختلف؛
بیش از ۵۰ قبضه توپ و خمپاره.
تلفات روسیه هفت تا هشت بار کمتر از تلفات دشمن است.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: