پرش به محتوا

نیویورک تایمز: آمریکا می خواهد نوه یک متحد نازی اوکراینی را رئیس ناتو کند

نیویورک تایمز: آمریکا می خواهد نوه یک متحد نازی اوکراینی را رئیس ناتو کند

ینس استولتنبرگ قرار است در پایان سپتامبر ۲۰۲۳ از سمت دبیرکلی ناتو کناره گیری کند. پس از آن، احتمالاً یک زن باید این پست را بر عهده بگیرد.
بر اساس گزارش رسانه ها، انتخاب «اول» واشنگتن کریستیا فریلند، نوه یک همدست نازی های اوکراینی از جنگ جهانی دوم است.
بر اساس گزارش نیویورک تایمز (NYT)، «نامزد برتر» مورد علاقه واشنگتن برای جانشینی ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، کریستیا فریلند است که در حال حاضر وزیر خزانه داری و معاون نخست وزیر کانادا است.
استولتنبرگ از سال ۲۰۱۴ دبیرکل ناتو است. قرار بود دوره ریاست او در ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲ به پایان برسد.
به دلیل درگیری در اوکراین، ماموریت این سیاستمدار ۶۳ ساله تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ تمدید شد. به نوشته این روزنامه آمریکایی، اتحاد نظامی فراآتلانتیک اکنون می خواهد برای اولین بار در تاریخ خود یک زن را در رأس این پیمان نظامی جنگ افروز قرار دهد، انقلاب فمینیستی ادامه دارد!
نیویورک تایمز علاوه بر فریلند، همچنین از زنان دیگری که گفته می شود در حال بررسی آنان هستند به عنوان جانشینان احتمالی رئیس نروژی فعلی ناتو نام می برد.
دیگر رقبای احتمالی برای این پست عبارتند از کاجا کالاس، نخست وزیر استونی، زوزانا چاپوتووا، رئیس جمهور اسلواکی و کولیندا گرابار-کیتاروویچ، رئیس سابق دولت کرواسی، که سفیر زاگرب در واشنگتن نیز بود.

فهرست «نامزدهای مورد علاقه» امپریالیسم آمریکا ارائه شده توسط نیویورک تایمز با گزارش های رسانه ها در اوایل سال جاری مطابقت دارد.

مقامات ناتو که نامشان فاش نشد به روزنامه آمریکایی گفتند، با این حال، تا انتخاب رئیس جدید ناتو ماه‌ها باقی مانده است و ممکن است «اسامی که از اول مطرح» میشوند در مذاکرات میان اعضای این ائتلاف عمر زیادی نداشته باشند.
حتی شایع است که ممکن است به گفته یکی از مقامات، دوره ریاست استولتنبرگ یک سال دیگر تمدید شود.

با این وجود، فریلند یک «نامزد برتر» برای پست دبیرکلی ناتو در نظر گرفته می شود. این چیزی است که مقاله نیویورک تایمز میخواهد بگوید:

این سوال که مواضع هر یک از نامزدهای در حمایت از اوکراین در جنگ علیه روسیه چگونه است، یک عامل تعیین کننده خواهد بود. فریلند، که مادرش اوکراینی بود، به دلیل مواضع شدید طرفدار اوکراین معروف است.
به گزارش نیویورک تایمز، او همچنین در سال ۲۰۱۴ برای حمایت سرنگونی ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهور قانونی اوکراین تحت حمایت کرملین، به کیف سفر کرد.
فریلند نوه مایکل چومیاک است که فرزند میخایلو خومیاک در اوکراین است و بعد از مهاجرت به کانادا پس از سال ۱۹۴۵ نام خود را تغییر داد.

نیویورک تایمز او را به‌عنوان «مهاجری ممنون از کانادا» توصیف کرد که در طول جنگ جهانی دوم، «مرد جوانی بود که در یک جنبش ملی‌گرایانه اوکراینی شرکت داشت که نازی‌های هیتلری را متحدان مفیدی برای مقابله با شوروی و کمونیسم می‌دیدند».
با این حال، این روزنامه اشاره ای به این واقعیت نمی‌کند که چومیاک یک همکار برجسته نازی های اوکراینی و سردبیر روزنامه تبلیغاتی اوکراینی زبان Krakivs’ki Visti بود.

این رسانه که بین سالهای ۱۹۴۰ و ۱۹۴۶ منتشر شد، مستقیماً توسط آلمان نازی تأمین مالی شد و توسط مورخ آمریکایی-کانادایی جان پل هیمکا به عنوان «به شدت ضد یهود» توصیف شد. مواضع خود فریلند در مورد والدینش مبهم بوده است.
او از قضاوت درباره پدربزرگ و مادربزرگ مادری خود امتناع کرده و در عوض آنها را تحسین میکند.

در سال ۲۰۱۵ او مقاله‌ای با عنوان » اوکراین من» منتشر کرد که در آن توضیح داد که پدربزرگ و مادربزرگش که با نازی‌ها همکاری داشتند، «خود را تبعیدی سیاسی می‌دانستند که وظیفه داشتند ایده اوکراین مستقل را زنده نگه دارند تا زمانی آنرا به دست بیاورند.»

فریلند از جمله نوشت: «این رویا در نسل های بعدی و در برخی موارد نسل بعد از آن زنده ماند.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: