پرش به محتوا

۱۳۰۰ پایانه ماهواره ای اوکراینی از کار افتاده است.

۱۳۰۰ پایانه ماهواره ای اوکراینی از کار افتاده است

بنابر گزارش رسانه های آلمان، نگرانی ها مبنی بر اینکه استارلینک در اوکراین با مشکلاتی روبرو شود در هفته گذشته افزایش یافته است. این اشکالات به ارتش اوکراین که بشدت وابسته به این ماهواره ها است ضربه زده است.
سرویس ماهواره ای اینترنتی استارلینک برای ارتش اوکراین ضروری است. طبق گزارش سی ان ان به نقل از چند افشاگر، ۱۳۰۰ گیرنده نظامی استارلینک آفلاین شده اند. این تعطیلی تمامی پایانه هایی را که اوکراین در مارس ۲۰۲۲ از یک شرکت انگلیسی خریداری کرد، تحت تأثیر خود قرار می دهد.
یک منبع به سی ان ان گفت که اسپیس ایکس برای هر پایانه ماهانه ۲۵۰۰ دلار از ارتش اوکراین دریافت می کند تا این دستگاه ها را آنلاین نگه دارد و هزینه کل آنها را تا ماه سپتامبر به نزدیک به ۲۰ میلیون دلار می رساند. ظاهراً ارتش دیگر نمی تواند هزینه استارلینک را بپردازد.

طبق اطلاعات سی ان ان، آخرین خاموشی پایانه ها در ۲۴ اکتبر ۲۰۲۲ آغاز شد. یکی از مطلعان این موضوع را «مشکل بزرگ» برای ارتش اوکراین توصیف کرد. مخبر گفت که پایانه ها به دلیل کمبود بودجه تعطیل شده اند.

بر اساس این گزارش، در اوایل اکتبر ۲۰۲۲ قبل از تعطیلی پایانه‌ها، وزارت دفاع اوکراین از مقامات بریتانیایی درخواست کرد تا هزینه‌های ماهیانه ۳.۲۵ میلیون دلاری را تامین کنند. هنگامی که ترس از بسته شدن سرویس به وجود آمد، پایانه ها برای به حداقل رساندن آثار از کار افتادن آنها تعویض شدند.
بعد از اینکه ایلان ماسک شروع به طرح بحث تأمین مالی خصوصی استارلینک را کرد، گفت اگر دسترسی نتواند بودجه استفاده از امکانات ما را تامین کند ممکن است او استفاده از امکانات اسپیس ایکس را پایان دهد، این قطعی اینترنت در زمینه اطلاعاتی به طور ویژه جدی گرفته می شود.

به گزارش سی ان ان، با وجود ادعای ماسک مبنی بر اینکه اسپیس ایکس درخواست خود برای تامین مالی بدهی را پس گرفته است، مذاکرات بین اسپیس ایکس و وزارت دفاع همچنان ادامه دارد. یکی از مقامات ارشد پنتاگون به سی ان ان گفت: «مذاکرات در حال انجام است. همه در ساختمان ما می دانند که ما به آنها پول می دهیم. وی افزود که این وزارتخانه مشتاق دریافت تعهدات کتبی است «زیرا ما می ترسیم او نظرش را تغییر دهد». منظور از «او» ایلان ماسک است.
متمولین و الیگارش های اوکراینی نیز به صورت خصوصی برای استارلینک بودجه تدارک دیده اند.
در همین حال، تعداد زیادی از اوکراینی‌ها در توییتی ادعا کردند که در حال جمع آوری پول برای استارلینک هستند.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: