پرش به محتوا

پکن‌: فروپاشی امپریالیسم آمریکا اجتناب‌ناپذیر است

پیش به سوی مرکز جدید نظم جهانی

آناتولی کوشکین

ترجمۀ مجلۀ هفته

به دلایل واضح، جهان در وهلۀ اول در مورد فراز‌هایی از سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور فدراسیون روسیه در جلسۀ عمومی باشگاه والدای که بر وضعیت عملیات ویژۀ نظامی در اوکراین تأثیر می‌گذارد، اظهار نظر می‌کند. با این حال، رویکردهای استراتژیک رهبر روسیه به وضعیت جهان برای رهبری جمهوری خلق چین نیز مهم است.

چین دشواری‌های دهۀ آینده را که هم پوتین و هم شی جین‌پینگ دربارۀ آن صحبت می‌کنند، درک می‌کند. روزنامۀ چینی گوانچا با اشاره به سخنان رئیس جمهور روسیه می‌نویسد که روسیه خود را دشمن غرب نمی‌داند، آمریکا و اتحادیۀ اروپا را به چالش نمی‌کشد، اما قاطعانه از حقوق خود دفاع می‌کند. پوتین معتقد است که غرب به تدریج برتری خود را در امور جهانی از دست می‌دهد. برای روسیه، دهۀ آینده خطرناک‌ترین، غیرقابل پیش‌بینی‌ترین و در عین حال، بسیار مهم‌تر از پایان جنگ جهانی دوم خواهد بود.

پوتین طی سخنرانی خود دربارۀ اوضاع کنونی جهان گفت که غرب در ماه‌های اخیر به اقداماتی برای دامن زدن و تشدید درگیری‌های منطقه‌ای مانند بحران اوکراین و تایوان دست زده است. تخریب خطوط لولۀ انتقال گاز به اروپا نیز فاجعۀ کوچکی نیست. غرب هرگونه مخالفت را تهدیدی برای دموکراسی تلقی می‌کند و به اصطلاح «توطئه کرملین» را در همه جا ترویج می‌کند. رئیس جمهور روسیه معتقد است که مرکز جدید نظم جهانی باید گفتگو با غرب را هر چه زودتر آغاز کند.

واکنش کاربران چینی اینترنت به اظهارات رئیس جمهور روسیه به چگونگی درک چینی‌ها از سخنان رهبر یک کشور همسایه کمک می‌کند.

یک خواننده چینی با نام مستعار «صاعقه در سال ۲۰۲۴ بازخواهد گشت»، معتقد است که «کشورهای غربی تحت لوای به اصطلاح «دموکراسی»، «آزادی» و «حقوق بشر» مرتکب انواع جنایات، آتش افروزی در سراسر جهان، کشتار و غارت شده‌اند».

و گوآن_ ۱۵۸۵۳۵۹۴۵۶۱۷۲۱، با اشاره به روس‌ها، در یک جمله خلاصه می‌کند: «بنابراین، شما باید ده سال دیگر صبر کنید»…

خوانندۀ دیگری به نام Stock CCST ضمن مخالفت با این، می‌نویسد: «شما باید ده سال دیگر صبر کنید…، آیا این طنز اینقدر سطح پایین و مضحک است؟ صادقانه بگویم، در طول ده سال آینده، نه تنها روسیه، حتی ما هم باید مقاومت کنیم. زیرا فشاری که پکن در آیندۀ نزدیک با آن مواجه خواهد شد، بسیار شدیدتر از فشار بر مسکو خواهد بود»!

با این حال، گوآن_ ۱۵۸۵۳۵۹۴۵۶۱۷۲۱، با استفاده از سخنان شی جین‌پینگ، همچنان بر موضع خود تأکید می‌کند: «برای یک آزمایش بزرگ با بادهای قوی، با دریاهای مواج و حتی با یک طوفان تمام عیار آماده شوید».

کاربری با نام مستعار «درۀ ارواح وارث ندارد»، خاطرنشان می‌سازد: «پوتین معتقد است که در چنین شرایطی (مرکز جدید) نظم جهانی باید هر چه زودتر گفتگو با غرب را آغاز کند، هر چه زودتر بهتر.

با این حال، همه در چین نسبت به دهۀ آینده چندان خوش‌بین نیستند. کاربر «OvO Grass is Poisonous» (گیاه اوو سمی است) هشدار می دهد: «آرام نگیرید و مراقب تمجید باشید. در حالی که تولید ناخالص داخلی چین کمتر از ۲۰ تریلیون است، مجموع تولید ناخالص داخلی آمریکا و اروپا به ۶۰ تریلیون نزدیک می‌شود. اگرچه در حال حاضر وضعیت ما نسبتاً مساعد است، اما باید مراقب باشیم تا دهۀ آیندۀ قرن را پشت سر بگذاریم»!

یکی از شرکت کنندگان در بحث، «راهنمای ذهن» معتقد است که ولادیمیر. پوتین در نظر دارد مشکلات دهۀ آینده را خودش حل کند. او می‌نویسد: «با توجه به سن بایدن، پوتین می‌تواند ده سال دیگر کار کند».

خواننده‌ای با نام مستعار گوآن گوآن مطمئن است: «زمان قضاوت نهایی در بارۀ دوران استعمار فرارسیده است».

کاربری با نام «قلعه نبرد ۲۰۲۰» یک تصویر قابل تأمل از پیروزی آینده ترسیم کرده است:

«اگر ایالات متحده را با هیتلر مقایسه کنیم که مخالفان آن‌ را اتحاد شوروی متحد کرد، یعنی روسیه، همان لنینگراد، مرکز انقلاب است، که غم‌انگیزترین محاصره را پشت سر گذاشته و نماد روحیۀ قوی و شکست‌ناپذیرمی‌باشد! چین مسکو است، قلب اتحاد، عزم این کشور برای مبارزه تا مرگ به هر قیمتی، توهم یک حملۀ رعدآسای فاشیستی برای نابودی اتحاد جماهیر شوروی را در هم شکست! ایران، استالینگراد و کورسک است. پیروزی در نبردهای استالینگراد و کورسک کمر دشمن را شکست و استخوان‌های فولادی و آهنی شیطان را خرد کرد. به برکت آن‌ها نقطۀ عطفی در کل جنگ کبیر میهنی رخ داد! از آن زمان، ارتش سرخ شوروی وارد یک ضد حمله استراتژیک شده و به عنوان یک نیروی غیرقابل توقف به سمت غرب برای تصرف برلین حرکت کرد! توجه کنید، پرچمی با داس و چکش بر فراز رایشستاگ در برلین در اهتزاز است. هورا! هورا! هورا!»

یکی از کاربران بنام «نگاه به گذشتۀ جهان» نیز با ولادیمیر پوتین موافق است: «باید اعتراف کنم که پوتین درست می‌گوید. ده سال آینده نقطه عطفی خواهد بود که قدرت ملی چین در نهایت از هر لحاظ از ایالات متحده پیشی خواهد گرفت. امپریالیست‌های آمریکایی در مواجهه با فروپاشی سلطۀ خود، ناگزیر در برابر پکن مقاومت کرده و به ضدحمله دست خواهند زد. پکن باید برای این امر کاملاً آماده باشد.

این درک وجود دارد که ‌«در این دنیای متلاطم» چین نمی‌تواند نظاره‌گر باشد. Ddv۲۰۰۵ می‌نویسد: «هم ایالات متحده و هم روسیه گفته‌اند که ده سال آینده خطرناک‌ترین دوره خواهد بود. هر دو قدرت بزرگ در مورد این موضوع بسیار جدی صحبت می‌کنند. دنیا واقعاً در هرج و مرج فرو رفته است. مهم نیست که چین چقدر بخواهد بی سر و صدا و مسالمت‌آمیز توسعه یابد، اما واقعاً نمی تواند تنها بماند».۹

کاربر «Guancha۱۷۹۹۸۲» می‌گوید: «نظم و موازین بین‌المللی موجود تنها یکی است: قدرت سرمایه! بالاترین مرحلۀ سرمایه‌داری، سرمایه‌داری مالی، فقط به دنبال سود است. بنابراین، تمامی عواملی که قابل کنترل نیستند، باید حذف شوند. از این منظر، اکثر حکومت‌هایی که منافع مردم و کشور خود را لحاظ می‌کنند، دشمن هستند و هر دولتی که بخواهد سرمایه‌های آن‌ها را کنترل کند، دیکتاتور است. سرنگونی سلطۀ مالی غرب، سلطۀ نظامی، فرهنگی و بازگرداندن جهان به آیندۀ روشن‌تر، هدف تغییر بزرگی است که در هزار سال گذشته رخ نداده است. روند جهانی بسیار قدرتمند است، اگر از آن پیروی کنید موفق خواهید شد و اگر خلاف آن حرکت کنید، به هلاکت خواهید رسید».

با این حال، پیروزی به خودی خود به دست نخواهد آمد، به خواننده هشدار می‌دهد: «برای مبارزه با کشور سرکش مانند ایالات متحدۀ آمریکا، باید قدرت مبارزه تا سر حد مرگ و توان زنده ماندن و پیروزی به هر قیمتی داشته باشید»!

و «رزمندۀ کیبورد» معتقد است که نتیجه ده سال نه، بلکه خیلی زودتر از آن روشن خواهد شد: «آیا دهۀ آینده خطرناک‌ترین خواهد بود؟ به نظر من یکی دو سال بعد، حداکثر در سه یا چهار سال آینده. زیرا، امپریالیست‌های ایالات متحده و اتحادیۀ اروپا بیم دارند که توسعۀ بیشتر چین برای آن‌ها زیان‌بارتر شود و احتمالاً پیش‌تر اقدام خواهند کرد. آنچه با روسیه در حال رخ دادن است، تمرین و نشانۀ حملۀ امپریالیست‌های غربی به چین است.

کاربر Denshchik ارزیابی خود را از سخنان ولادیمیر پوتین به اشتراک گذاشته است: «آنچه پوتین گفت بسیار درست است: اگر روسیه شکست بخورد، برده خواهد شد. و اگر پیروز شود، به معنای فروپاشی هژمونی آمریکا خواهد بود».

بسیاری از چینی‌ها در واکنش خود به سخنرانی پوتین متوجه می‌شوند که «برای چین نیز یک دهۀ سرنوشت‌ساز» در پیش است و از فراخوان او برای اتحاد، یعنی تشکیل یک جبهۀ متحد ضد غربی برای مبارزه با برتری‌طلبی جهانی حمایت می‌کنند.

کاربر «Nickname» با ارزیابی نقش روسیه در روند جهانی می‌گوید: «غرب یک نیروی تهاجمی تندرو است. بقیه کشورها اکنون می‌توانند فقط به این دلیل که روسیه بخاطر همۀ آن‌ها می‌جنگد، از یک درگیری جبهه‌ای اجتناب کنند. کشورهای دیگر دو انتخاب بیشتر ندارند: یا در سایۀ جهان غرب زنده بمانند یا مانند روسیه بجنگند».

و این فکر در چین مانند یک اجتناب کردن به نظر می‌رسد: «کشورهایی که ظرفیت تولید واقعی در اختیار دارند، و کشورهایی که نیروی مادی واقعی در سرزمین خود دارند، ما باید برای ایجاد نظم نوین جهانی متحد شویم».

۱۶ آبان- عقرب ۱۴۰۱

 

 

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: