پرش به محتوا

کوبا ۱۸۵ – ایالات متحده آمریکا ۲

رأی گیری در نیویورک: مجمع عمومی سازمان ملل تقریباً به طور کامل به رفع محاصره آمریکا علیه کوبا رأی داد. فقط آمریکا و اسرائیل مخالف برداشتن تحریم ها هستند

اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مینا صابری

سیلی جانانه ای بر صورت سیاست تحریم واشنگتن علیه کشورهای ناراضی نواخته شد. برای سی امین بار متوالی، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز پنجشنبه (به وقت محلی) محاصره اقتصادی، تجاری و مالی اعمال شده بر کوبا را برای بیش از ۶۰ سال محکوم کرد.

۱۸۵ کشور از ۱۹۳ کشور عضو سازمان ملل از قطعنامه ارائه شده توسط جمهوری جزیره سوسیالیستی حمایت کردند که یک رای بیشتر از سال قبل به دست آورد.
تنها ایالات متحده و اسرائیل رای مخالف دادند، اوکراین و برزیل که تا پایان سال هنوز توسط رئیس جمهور دست راستی ژایر بولسونارو اداره می شد، که روز یکشنبه رای منفی داد، رای ممتنع دادند.
چهار کشور در رای گیری مقر سازمان ملل در نیویورک شرکت نکردند.
برونو رودریگز، وزیر امور خارجه کوبا در توییتر از این نتیجه استقبال کرد: «جامعه بین‌الملل بار دیگر درخواست یکپارچه برای پایان محاصره و انزوای ایالات متحده را به دلیل سیاست ظالمانه‌ای که قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند تأیید می‌کند».

رئیس جمهور میگل دیاز کانل از دولت ایالات متحده پرسید: «دموکرات ها از این رای دموکراتیک توسط دموکراتیک ترین مجمع ملل چه نتیجه ای خواهند گرفت؟»

پیش از این، رودریگز نمونه‌های مشخصی از میزان تأثیر تحریم‌های آمریکا بر غذا، انرژی، مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و سایر بخش‌های کشورش را به مجمع عمومی ارائه کرد.

با این جمله: «بگذارید ما کوبایی ها در صلح زندگی کنیم. جهان بدون محاصره آمریکا بهتر خواهد بود.» این دیپلمات خواستار تصویب قطعنامه ارائه شده توسط هاوانا شد.
علیرغم رای صریح ۱۸۵ کشور، جان کلی، نماینده واشنگتن تلاش کرد تا مدت کوتاهی پس از رای گیری، محاصره را توجیه کند.

او با اشاره به ادعای سرکوب اعتراضات در ۱۱ ژوئیه ۲۰۲۱، مدعی شد که جنایتکاران که در اعتراضات از خشونت شدید استفاده کرده و دستگیر شده‌اند پس از آن به «زندانیان سیاسی» تبدیل شده اند و سپس ادعا کرد زندانیان زیر سن قانونی در زندان های کوبا وجود دارند.

او همچنین دولت هاوانا را متهم کرد که از اینترنت به عنوان ابزاری برای «ساکن کردن جامعه مدنی» استفاده می کند.

به همین دلیل آمریکا به قطعنامه پیشنهادی رای منفی داد. کلی به نمایندگی از دولت آمریکا گفت: «اما ما به دنبال راه هایی برای حمایت از مردم کوبا خواهیم بود».
یوری گالا نماینده کوبا در سازمان ملل در پاسخ گفت: «این دستور کار و پیام صریح رای‌گیری امروز نباید با القائات نادرست هیئت آمریکایی تحریف شود».

این دولت (آمریکا) چگونه می‌تواند استفاده از همه‌گیری کووید را برای تقویت محاصره غیرانسانی و ممانعت از دسترسی افراد بیمار به درمان توجیه کند؟

گالا گفت: اگر دولت آمریکا واقعاً به رفاه، حقوق بشر و تعیین سرنوشت کوبایی‌ها اهمیت می‌داد، می‌توانستند محاصره را بردارند.
انجمن دوستی آلمان و کوبا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای هشدار داد: نباید درباره سیاست‌های دولت آمریکا تحت رهبری جوزف بایدن توهم داشت.

این سازمان از دولت آلمان فدرال و اتحادیه اروپا می‌خواهد که از کوبا با اقدامات مشخصی از محاصره آمریکا علیه محاصره آمریکا علیه کوبا حمایت کنند.

پترا وگنر، رئیس انجمن پرسید: «تا کی می خواهید این فعالیت غیرقانونی را تماشا کنید.»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: