پرش به محتوا

ایران: اوکراین زیر فشار آمریکا و آلمان سر قرار حاضر نشد.

تهران: کی‌یف از برگزاری نشست‌ها بر سر ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه شانه خالی کرد


کی‌یف نشست اوکراین و ایران درباره تحویل پهپادهای جنگی ایران به روسیه را متوقف کرد.
به کزارش خبرگزاری های روسیه و به نقل از خبرگزاری تسنیم حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در این باره گفت:

«ما با وزیر خارجه اوکراین توافق کرده ایم که اگر شواهدی دال بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین دارد، باید ارائه کند… قرار بود دو هفته پیش چنین دیداری در یکی از کشورهای اروپایی برگزار شود. هیئت ما به آنجا رفت اما متاسفانه در طول ۹۰ دقیقه انتظار نماینده اوکراین حاضر نشد. »

هم روسیه و هم ایران ادعاهای مطرح شده توسط سیاستمداران غربی و اوکراینی در رسانه های غربی مبنی بر اینکه ایران پهپادهای جنگی را برای ماموریت های جنگی در اوکراین به روسیه می دهد را رد کرده اند.

به گزارش رسانه های داخلی ایران «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران امروز شنبه در حاشیه «نخستین نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد» با بیان اینکه «مناسبات ما با روسیه بر اساس همسایگی و منافع متقابل است»، اظهارات مقامات برخی از کشورهای غربی درباره ادعای تحویل سلاح از سوی ایران به روسیه را هیاهو خواند و تأکید کرد که ادعای آنها مبنی بر ارسال موشک و پهپاد، بخش مربوط به موشک کاملاً غلط است ولی ایران ماه‌ها قبل از آنکه جنگ اوکراین شروع شود، تعدادی پهپاد به روسیه فروخته است.

امیرعبداللهیان در واکنش به ادعاهای مقامات اوکراین از جمله رئیس جمهور این کشور گفت که با همتای اوکراینی خود به توافق رسیده است چنانچه هرگونه مستندی دارند مبنی بر اینکه روسیه از پهپاد ایرانی در اوکراین استفاده کرده است، این اسناد را در اختیار ایران قرار دهد.

امیرعبداللهیان گفت که برای این منظور قرار بود دو هفته پیش در یک کشور اروپایی هیئت‌های سیاسی و دفاعی طرفین دور هم جمع شوند ولی طرف اوکراینی دقیقه ۹۰ به‌رغم حضور هیئت‌های ایرانی، از حضور در این نشست سر باز زد.
وزیر امور خارجه ایران کارشکنی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان را در به نتیجه نرسیدن این نشست دخیل دانست و گفت که آلمانی‌ها به کی‌یف گفته بودند که «در حالی که ما درصدد وضع تحریم علیه ایران به‌دلیل همین پهپادها هستیم ولی شما قصد دارید دور هم بنشینید و قهوه بنوشید».

امیرعبداللهیان گفت به‌رغم این کارشکنی‌ها بار دیگر توافق شده است که چنانچه طرف اوکراینی بر عهد خود پایبند بماند، طی روزهای آینده این موضوع بررسی شود.

وزیر امور خارجه ایران گفت چنانچه ثابت شود که روسیه در جنگ اوکراین از پهپادهای ایرانی استفاده کرده است، ایران در این مسئله بی‌تفاوت نخواهد ماند.
امیرعبداللهیان بر موضع ایران در این جنگ که توقف آن و بازگشت طرفین به مذاکره است، تأکید کرد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: