پرش به محتوا

اوکراین از آمریکا خواست به ایران حمله نظامی کند.یکی از معتمدین زلنسکی خواستار حمله به تولیدکنندگان هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی شدمیخائیل پودولیاک، مشاور مدیر دفتر ولادیمیر زلنسکی، معتقد است که بدلیل اینکه ایران به روسیه پهپاد فروخته است حملات نظامی علیه تولیدکنندگان پهپاد ایرانی پاسخ مناسبی خواهد بود.

ریانووستی با استناد به رسانه های اوکراینی گزارش داد، دلیل درخواست حمله نظامی به ایران برای رژیم فاشیستی مورد حمایت غرب تحویل هواپیماهای بدون سرنشین است که ادعا می شود تهران به روسیه فروخته است.

پودولیاک در یک برنامه ماراتن تلویزیونی اوکراین گفت: به نظر من می‌توان حملات هدفمند به مراکز نظامی تولید پهپادها، موشک‌های بالستیک و غیره را انجام داد و توضیح داد که ایران که گفته می‌شود به روسیه کمک می‌کند، « اکر این کار را انجام نگیرد. ایران ابن کار را بدون مجازات می‌تواند ادامه دهد».

پودولیاک، روزنامه‌نگار و مدیر رسانه‌ای سابق، یکی از اعضای حلقه نزدیک رهبران رئیس جمهور زلنسکی است.

او در چند هفته اول پس از آغاز عملیات نظامی روسیه در کیف، ریاست هیئت اوکراینی را در مذاکرات صلح بلاروس و استانبول برعهده داشت.
این درحالیست که ابوالفضل شکارچی معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح و سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران امروز (شنبه) در حاشیه جلسه عمومی در بوشهر در جمع خبرنگاران گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ دخالتی در جنگ اوکراین ندارد و ادعاهای استکبار جهانی در این زمینه تهمتی بیش نیست.

وی افزود: رژیم حاکم در اوکراین، جدا از بحث مردم این کشور به‌طور کامل وابسته به صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها است و با تزریق فکری آن‌ها، نطقی می‌کنند و ما بیشتر این ادعاها را به‌صورت نطق می‌بینیم.

سخنگوی ارشد نیروهای مسلح اظهار کرد: آن‌ها نظام جمهوری اسلامی و کشور ایران را آزموده‌اند؛ این حرف‌ها و اتهام‌هایی که رؤسای جمهور آمریکا و اوکراین به ایران نسبت می‌دهند، به‌طور کامل دروغ و تهمت است.

وی ادامه داد: مبادلاتی که ایران با روسیه دارد، مربوط به سال‌ها قبل از جنگ روسیه با اوکراین است. ایران دخالتی در جنگ بین این دو کشور ندارد و هر اتفاقی که می‌افتد، مربوط به خودشان است. استکبار جهانی عامل شروع جنگ اوکراین است و انواع و اقسام سلاح و تجهیزات نظامی را در اختیار ارتش این کشور می‌گذارد؛ اما ایران را متهم به دخالت در این جنگ می‌کند.

معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین درباره ادعای رئیس‌جمهور آمریکا درباره آزادی ایران گفت: رئیس‌جمهور آمریکا دچار آلزایمر و ناتوانی است و ما این گفته‌ او را که بیشتر شبیه شوخی است، جدی نمی‌گیریم. جمهوری اسلامی امروز بسیار قوی، منسجم و مقتدرتر از آن است که در مقابل تهدید دشمن بخواهد موضعی داشته باشد.

سردار شکارچی عنوان کرد: آمادگی نیروهای مسلح ایران اسلامی امروز بسیار بالاست و آمریکایی‌ها، رژیم صهیونیستی و اروپایی‌ها قدرت ایران اسلامی را درک کرده و آزموده‌اند.
لازم به یادآوری است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران امروز گفت:

«ما با وزیر خارجه اوکراین توافق کرده ایم که اگر شواهدی دال بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین دارد، باید ارائه کند… قرار بود دو هفته پیش چنین دیداری در یکی از کشورهای اروپایی برگزار شود. هیئت ما به آنجا رفت اما متاسفانه در طول ۹۰ دقیقه انتظار نماینده اوکراین حاضر نشد. »

هم روسیه و هم ایران ادعاهای مطرح شده توسط سیاستمداران غربی و اوکراینی در رسانه های غربی مبنی بر اینکه ایران پهپادهای جنگی را برای ماموریت های جنگی در اوکراین به روسیه می دهد را رد کرده اند.

به گزارش رسانه های داخلی ایران «حسین امیرعبداللهیان»، وزیر امور خارجه ایران امروز شنبه در حاشیه «نخستین نشست هماهنگ‌کنندگان ملی گروه دوستان دفاع از منشور ملل متحد» با بیان اینکه «مناسبات ما با روسیه بر اساس همسایگی و منافع متقابل است»، اظهارات مقامات برخی از کشورهای غربی درباره ادعای تحویل سلاح از سوی ایران به روسیه را هیاهو خواند و تأکید کرد که ادعای آنها مبنی بر ارسال موشک و پهپاد، بخش مربوط به موشک کاملاً غلط است ولی ایران ماه‌ها قبل از آنکه جنگ اوکراین شروع شود، تعدادی پهپاد به روسیه فروخته است.

امیرعبداللهیان در واکنش به ادعاهای مقامات اوکراین از جمله رئیس جمهور این کشور گفت که با همتای اوکراینی خود به توافق رسیده است چنانچه هرگونه مستندی دارند مبنی بر اینکه روسیه از پهپاد ایرانی در اوکراین استفاده کرده است، این اسناد را در اختیار ایران قرار دهد.

امیرعبداللهیان گفت که برای این منظور قرار بود دو هفته پیش در یک کشور اروپایی هیئت‌های سیاسی و دفاعی طرفین دور هم جمع شوند ولی طرف اوکراینی دقیقه ۹۰ به‌رغم حضور هیئت‌های ایرانی، از حضور در این نشست سر باز زد.
وزیر امور خارجه ایران کارشکنی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان را در به نتیجه نرسیدن این نشست دخیل دانست و گفت که آلمانی‌ها به کی‌یف گفته بودند که «در حالی که ما درصدد وضع تحریم علیه ایران به‌دلیل همین پهپادها هستیم ولی شما قصد دارید دور هم بنشینید و قهوه بنوشید».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: