پرش به محتوا

«بولسوناریسم» باقی می ماند

پیروزی لولا در برزیل

اثر فولکر هرمزدورف
یونگه ولت
ترجمه مینا صابری

اکثریت جمعیت برزیل و دولت های آمریکای لاتین پیروزی لولا داسیلوا را در انتخابات ریاست جمهوری برزیل به عنوان نور امیدی برای کشور و منطقه جشن می گیرند.
مطابق با انتظارات، رئیس جمهور آینده خود را به اهداف بلندپروازانه در روز انتخابات متعهد کرد.
او اعلام کرد که دولتش اولویت اصلی را به مبارزه با گرسنگی خواهد داد و برنامه مسکن «خانه من، زندگی من» و کمک به ادغام را برای رهایی خانواده ها از فقر از سر خواهد گرفت.
او همچنین می‌خواهد وزارتخانه‌ای برای مردم بومی ایجاد کند «تا هرگز با این جوامع به عنوان شهروندان درجه دوم مورد بی‌احترامی رفتار نشود.»
لولا همچنین متعهد شد که نظارت بر آمازون را از سر بگیرد و به قطع درختان غیرقانونی پایان دهد.
به گفته لولا، او می خواهد روابط با کشورهای بریکس را به عنوان یک هدف مهم سیاست خارجی تشدید کند.
در عمل اما، برآورده کردن خواسته های رهبر حزب کارگر (PT) دشوار خواهد بود. لولا روز یکشنبه با بیش از ۲.۱ میلیون رای در مقابل رقیب خود به برتری رسید، و توانست در مقایسه با دور اول به آرای زیادی دست پیدا کند. اما این نکته را نباید از نظر دور داشت که «بولسوناریسم» و اردوگاه جناح راست هنوز آنقدر قوی هستند که بتوانند پروژه های مترقی را با موفقیت مسدود کنند یا حداقل مانع آن شوند.

در پارلمان، احزاب دست راستی به رهبری حزب لیبرال بولسونارو (PL)، تعداد نمایندگان بیشتری در مجلس نمایندگان و سنا نسبت به ائتلاف تحت رهبری PT «امید برزیل» دارند.
با وجود معاون تجاری، جرالدو آلکمین، در کنار رهبر حزب کارگر، لولا همچنین در آینده نیز نماینده ای چندان قابل اعتمادی در کنار خود نخواهد داشت. فرماندار محافظه‌کار سابق سائوپائولو در دوران تصدی خود علیه کارگران و اتحادیه‌های کارگری وارد عمل شد و از روند استیضاح رئیس‌جمهور چپ‌گرا دیلما روسف در سال ۲۰۱۶ حمایت کرد که راه را برای تغییر مسیر نئولیبرالی در کشور هموار کرد. جرالدو آلکمین، مروج سیاست خارجی دوستانه تری نسبت به ایالات متحده است.

دولت آینده همچنین با یک چشم‌انداز رسانه‌ای محافظه‌کار راست روبه‌رو خواهد شد که در آن مهم‌ترین ایستگاه‌های تلویزیونی، رادیویی و رسانه‌های مکتوب در اختیار چند خانواده کارآفرین با نفوذ سیاسی هستند.

راست برزیل همچنین می تواند بر بخش بزرگی از گروه های نظامی و انجیلی که اکنون بیش از ۳۰ درصد جمعیت را تشکیل می دهند، تکیه کند. و آینده سیاسی ژایر بولسونارو هر چه باشد، آنهایی که می‌خواهند به کسب سود از جنگل‌زدایی ادامه دهند و هنوز ابزار بسیج میلیون‌ها نفر برای اهداف خود را دارند، صحنه را ترک نکرده‌اند.

بنابراین موفقیت لولا در دور دوم می تواند به خوبی تبدیل به یک پیروزی پر هزینه برای او حزبش شود.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: