بلینکن می خواهد زنگ بزند!

روابط و جنگ اوکراین: گفتگوهای وزیر خارجه چین و ایالات متحده

نوشته ینس والتر
یونگه ولت
مجله هفته

در بحبوحه جنگ اقتصادی که واشنگتن علیه پکن به راه انداخت، وزرای خارجه هر دو کشور در مورد روابط دوجانبه و جنگ در اوکراین گفتگو کردند.

خبرگزاری چینی شین هوا روز دوشنبه گزارش داد که وانگ یی و همتای آمریکایی اش آنتونی بلینکن به درخواست او در مورد روابط کنونی و آینده چین و آمریکا تبادل نظر کردند.
به گزارش شین هوا، وانگ گفت اگر روابط بین دو کشور “به مسیر توسعه پایدار بازگردانده شود” نه تنها منافع مشترک چین و ایالات متحده را تامین خواهد کرد.
همچنین با انتظارات “جامعه بین المللی” مطابقت دارد. وانگ در مورد مقررات کنترل صادرات اخیراً توسط واشنگتن علیه چین و توقف سرمایه گذاری در این کشور، گفت که ایالات متحده باید مهار و ظلم به چین را متوقف کند و موانع جدیدی برای روابط دوجانبه ایجاد نکند.

به گزارش شین هوا، وانگ توصیه کرد که ایالات متحده گزارش بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین را به دقت مطالعه کند، سیاست داخلی و خارجی چین “باز و شفاف” است. او نسبت به “نگاه کردن از پشت عینک های تیره هشدار داد و گفت نباید اجازه دادن که تعصبات ایدئولوژیک دید شما را تیره و تار کند.

بلینکن سپس از طریق سرویس پیام کوتاه توییتر توضیح داد که گفتگو با چین امری ضروری است تا رقابت بین دو کشور را بتوان عاقلانه تنظیم کرد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، «باز نگه داشتن خطوط ارتباطی» نیز مورد بحث قرار گرفت.