پرش به محتوا

دیدار رهبر چین با دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام در پکن

شی جین پینگ دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و رئیس جمهور چین دوشنبه در پکن با نگوین فو ترونگ دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام که بنا به دعوت شی جین پینگ از جمعه دیدار رسمی از چین را آغاز کرده است، ملاقات و گفت و گو کرد.

رهبران دو کشور در گفت و گوی روز دوشنبه متعهد شدند که برای ارتقای سطح روابط همکاری راهبردی جامع چین و ویتنام در عصر جدید به سطح جدید تلاش مشترک داشته باشند.

شی با اشاره به این که نگوین فو ترونگ اولین رهبر خارجی عازم چین پس از بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین بوده و این نیز اولین سفر خارجی نگوین فو ترونگ پس از سیزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست ویتنام است، گفت که این نشان می دهد هر دو طرف به توسعه روابط میان دو کشور و احزاب حاکم دو کشور اهمیت زیادی می دهند.

شی همچنین مدال دوستی جمهوری خلق چین را به مهمان ویتنامی اهدا کرد و گفت که این مدال نشان دهنده دوستی عمیق رفقا و برادران در چین و ویتنام است.

این مدال قاعدتا به کسانی اهدا می ‌شود که حامی مدرنیزاسیون کشور، ترویج مبادلات بین چین و جهان و صلح جهان شناخته می شوند.

نگوین فو ترونگ دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام گفت که به قول خود به شی عمل کرده است، زیرا پس از انتخاب مجددش به عنوان دبیر کل حزب کمونیست ویتنام در ژانویه 2021، متعهد شد که در اولین سفر خارجی خود به چین می رود.

پنج سال پیش در ماه نوامبر، شی جین پینگ پس از نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین، ویتنام را به عنوان اولین مقصد سفر خارجی خود تعیین و از آن کشور دیدار کرد.

خبرگزاری ویتنام در گزارش خود، سفر نگوین فو ترونگ به چین را سفر پاسخگویی به سفر فوق شی به منظور «تأیید سیاست باثبات ویتنام مبنی بر اهمیت و اولویت دادن به روابط با چین» عنوان کرد.

رهبران دو کشور در این دیدار درباره تداوم مدرنیزاسیون سوسیالیستی و هماهنگ سازی استراتژی های توسعه دو کشور و افزایش همکاری در زمینه های مختلف مانند بهداشت و امور پزشکی، توسعه سبز، اقتصاد دیجیتال و تغییرات آب و هوایی به توافق رسیدند.

شی جهت گیری صحیح سیاست های دو کشور را برای مکتب سوسیالیسم و روابط دوجانبه بسیار مهم دانست و گفت: دو طرف باید بنیان اقتصادی سوسیالیستی را تحکیم بخشند و چین نیز آماده است تا استراتژی های توسعه خود را با ویتنام هماهنگ کند.

شی گفت که چین توسعه روابط با آسه آن را یکی از اولویت های دیپلماتیک خود در منطقه و همکاری با آن را کلید همکاری های با کیفیت در چارچوب ابتکار «کمربند و جاده» می داند و به نقش ویتنام در آسه آن نیز اهمیت زیادی قائل است.

نگوین فو ترونگ نیز در دیدار گفت که ویتنام مایل است تا راهبرد «دو کریدور و یک حلقه اقتصادی» خود را با ابتکار «کمربند و جاده» بیشتر تطبیق بخشد.  

او تاکید کرد که کشورش قاطعانه به سیاست چین واحد پایبند است و با هر نوع فعالیت جدایی طلبانه به منظور جدایی تایوان از چین مخالف است و هیچ رابطه رسمی با تایوان ایجاد نخواهد کرد.

وی متعهد شد که ویتنام به هیچ کشوری اجازه نخواهد داد تا پایگاه نظامی در خاک ویتنام علیه دیگر کشورها ایجاد کنند و نیز با هیچ کشوری ائتلاف نظامی علیه دیگران تشکیل نخواهند داد.

پس از گفت و گو، رهبران دو کشور شاهد امضای اسناد همکاری دو طرف در زمینه سیاست، اقتصاد و تجارت، حفاظت از محیط زیست، فرهنگ و گردشگری، امور قضایی، گمرک و امور محلی بودند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: