پرش به محتوا

مسکو خواستار تحقیقات سازمان ملل است

گزارش روسیه به سازمان ملل

پوتین بار دیگر بر تمایل خود برای مذاکره تاکید کرد

نوشته اینا سمبدنر

ترجمه مجله هفتهروسیه روز پنجشنبه (به وقت محلی) از سازمان ملل خواست تا درباره «فعالیت های نظامی-بیولوژیکی» ایالات متحده در اوکراین تحقیق کند. وزارت امور خارجه آمریکا گفت: در جریان «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین، شواهد و موادی به دست آمد که «ماهیت واقعی فعالیت‌های نظامی-بیولوژیکی ایالات متحده در اوکراین را روشن می‌کند.»
به گزارش خبرگزاری فرانسه، مسکو این شکایت را با پیش نویس قطعنامه ای به شورای امنیت ارائه کرد و برای اثبات مدعای خود سندی ۳۱۰ صفحه ای را تنظیم کرد.
لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، این اتهامات را رد کرد. او در نیویورک گفت: «همه ما می دانیم که این ادعاها ساختگی خالص هستند که بدون هیچ مدرکی ساخته شده اند.»
کریستینا گاویشین، معاون سفیر اوکراین در سازمان ملل گفت که کشورش زیرساختی برای توسعه و تولید چنین تسلیحاتی ندارد.
پس از ادعاهای روسیه در مورد طرح‌های اوکراین برای ساختن یک «بمب کثیف»، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) اعلام کرده بود که می‌خواهد در اواخر هفته جاری به درخواست کی‌یف، دو تأسیسات در اوکراین را «بازبینی مستقل» کند .
ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نیز خواستار مأموریتی مشابه شده بود.
بر اساس اطلاعات مسکو، چنین بمب معمولی که مواد رادیواکتیو، شیمیایی یا بیولوژیکی را آزاد می کند، قرار است در دو تاسیسات اوکراینی ساخته شود.
آژانس یک ماه پیش بررسی یکی از این دو مکان را مورد تایید قرار داد و مدعی شد «هیچ فعالیت یا مواد هسته ای اعلام نشده‌ای» در آنجا یافت نشده است.

در عین حال، پوتین روز پنجشنبه در مجمع گفتگوی بین المللی والدای کلاب، بر آمادگی خود برای مذاکرات صلح تاکید کرد.

او در مسکو در توضیحاتی که درباره مذاکرات داد، تاکید کرد که اوکراین تحت تأثیر ایالات متحده تصمیم به مخالفت با چنین مذاکراتی گرفته است.

پوتین غرب را به برداشتن چند گام «با هدف تشدید اوضاع» متهم کرد:
دامن زدن به جنگ در اوکراین، تحریکات در اطراف تایوان و بی ثباتی بازارهای جهانی غذا و انرژی.

وی تأکید کرد که موارد نام برده شده «البته عمداً انجام نشده است»، بلکه «نتیجه یک سری تصمیمات اشتباه سیستماتیک مقامات غربی بوده است».

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: