پرش به محتوا

ضد طوفان

بیستمین کنگره حزب کمونیست چین
نوشته یورگ کرونائر
ترجمه سیما صابری

شما احتمالاً می توانید آن را به عنوان هدف ثانوی جمهوری خلق چین برای سال های آینده ببینید – شعاری که دبیر کل حزب کمونیست چین، شی جی

ن پینگ، در ابتدای سخنرانی خود در افتتاحیه بیستمین کنگره حزب استفاده کرد سپس در انتهای آن، در آخر هفته گذشته روزی که وی به عنوان رهبر جمهوری خلق در پست خود تایید شد:
«ما مرعوب بادهای تند، دریاهای مواج یا حتی طوفان های خطرناک نخواهیم شد.»
این پاسخ چینی به بیانیه استراتژی امنیت ملی جدید ایالات متحده است که جمهوری خلق را تنها کشوری در جهان میداند که نه تنها قصد، بلکه ظرفیت آن را نیز دارد که » نظم جهانی» را تغییر دهد و به همین علت نیز آمریکا آشکارا اعلام کرد که واشنگتن هر کاری که بتواند برای «رقابت با چین» انجام خواهد داد. به زبانی مؤدبانه، چند سال آینده پرتلاطم خواهد بود.
جمهوری خلق در تلاش است تا خود را برای این دوران پر تلاطم آماده و عبارتی «ضد طوفان» کند.
این واقعیت که شی، مانند صدراعظم آلمان، اکنون مجاز است بیش از دو دوره در مقام خود باقی بماند و لازم نیست دقیقاً در لحظه ای که طوفان کشورش را تهدید می کند استعفا دهد، به همان اندازه بخشی از راهکاری است که جریان های بازار محور را در داخل رهبری حزب از قدرت سیاسی در کنگره بیست عقب راند و موازی با آن خط شی را تقویت کرد.

این واقعیت که اعلام صریح «مخالفت قاطعانه چین با استقلال تایوان» در قانون اساسی حزب گنجانده شده است را می توان تاییدی بر این موضوع دانست که جدایی رسمی جزیره برای جمهوری خلق خط قرمز است و با ابزارهای خشن متناسب با خط قرمز به آن پاسخ داده میشود.

اینکه «شکوفایی مشترک» نیز به عنوان هدف در اساسنامه احزاب گنجانده شده بود، از یک سو به دنبال توزیع بهتر ثروت های موجود کشور و از سوی دیگر تقویت چرخه های اقتصادی داخلی است. این امر استقلال بیشتری را از طوفان های خارجی ایجاد می کند.
این سوال باقی می ماند که برلین و بروکسل چگونه خود را برای طوفان های که با رعد و برق همراهند و در حال نزدیک شدن هستند تنظیم می کنند که یک چیز واضح است:
آنها همچنین باعث می شوند که رعد و برق و رعد و برق در سراسر اروپا در یک شکل یا شکل دیگر خشمگین شوند.

آیا اتحادیه اروپا قادر خواهد بود
قطع روابط خود با چین مانند روابطش با روسیه، حداقل برای صنعت آلمان ضربه‌ای خواهد بود، که احتمالاً بدتر از قیمت‌های نجومی انرژی و کمبود گاز طبیعی به آن آسیب می‌زند.

بنابراین، اولاف شولز، صدراعظم می خواهد در ابتدای نوامبر به پکن پرواز کند تا نحوه حرکت در طوفان های آینده را روشن کند.

از سوی دیگر: شرکت‌های آلمانی همیشه توانسته‌اند در برابر رقبای فراآتلانتیک خود دفاع کنند. آیا می توان مطمئن بود که آنها می توانند این کار را در برابر غول های شرکتی چینی نیز انجام دهند؟
مدتهاست در بروکسل بحثی در جریان است، آیا زمان آن فرا نرسیده که با شدت بیشتری در برابر جمهوری خلق به عنوان یک رقیب قرار بگیرند.
هواشناسی برای اروپا وضعیت جوی طوفانی و ناپایداری را پیش بینی می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: