اولین مرحله از شکر خوری عربستان سعودیبه گزارش رسانه‌های روسیه، پس از افزایش انتقادات آمریکا از رفتار عربستان سعودی در مواجهه با عملیات ویژه روسیه در اوکراین، رهبری ریاض اخیرا وعده کمک های بشردوستانه به کیف را داده است. به گفته یک دیپلمات ارشد آمریکایی، از دید دولت بایدن چنین اقدامات ظاهری از سوی عربستان، تصمیم اخیر اوپک پلاس برای کاهش شدید تولید نفت را جبران نمی کند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت: اقدامات اخیر عربستان سعودی برای کمک به اوکراین و محکوم کردن «الحاق جمهوری های خلق به روسیه» در سازمان ملل، تحولات مثبتی است اما نمی تواند تصمیم «اشتباه» اوپک پلاس برای کاهش تولید نفت را خنثی کند.
«بلینکن گفت: «اینها تحولات مثبتی هستند، آنها تصمیم اوپک پلاس را جبران نمی کنند (…) اما ما به آن توجه خواهیم کرد.»
مهمترین کشورهای تولیدکننده نفت به رهبری عربستان سعودی در اقدامی دیدنی در چارچوب اوپک پلاس تصمیم گرفتند تولید نفت خود را به میزان دو میلیون بشکه در ماه نوامبر کاهش دهند.
تصمیم اخیر اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی و روسیه سیلی بر صورت کاخ سفید بود، زیرا ایالات متحده تنها در صورتی می تواند از بحران اوکراین پیروز بیرون بیاید که بتوان از افزایش قیمت نفت و گاز جلوگیری کرد.
پس از افزایش انتقادات آمریکا از رفتار عربستان سعودی در مواجهه با عملیات ویژه روسیه در اوکراین، رهبری ریاض تصمیم گرفت ۴۰۰ میلیون دلار (۴۱۱ میلیون یورو) کمک بشردوستانه برای کیف ارائه کند.
علاوه بر این، نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل اخیرا الحاق چهار منطقه در اوکراین به روسیه را محکوم کرده است.
در رویدادی که روز چهارشنبه توسط بلومبرگ ترتیب داده شد، بلینکن موضع ایالات متحده را تکرار کرد که واشنگتن «عمدا» روابط با عربستان سعودی را مورد ارزیابی مجدد قرار خواهد داد تا اطمینان حاصل شود که آنها در خدمت منافع ایالات متحده هستند.