پرش به محتوا

انتقاد عربستان از آمریکاعربستان از آمریکا به دلیل دستکاری در قیمت سوخت انتقاد کرده است

به گزارش رسانه های روسیه، همانطور که مشخص است، نوسانات ذخایر استراتژیک نفت آمریکا بر بازار جهانی تأثیر می گذارد. افزایش ارائه آنها به بازار معمولا قیمت ها را پایین می آورد. زمینه ژئوپلیتیکی تا حدودی پیچیده تر است.
استفاده آمریکا از ذخایر استراتژیک اضطراری نفت عربستان سعودی را نگران کرده است
شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان آل سعود، وزیر انرژی عربستان سعودی روز سه شنبه از چندین کشور به دلیل استفاده از ذخایر نفت اضطراری خود برای دستکاری بازارهای سوخت انتقاد کرد.
به گفته وزیر، دولت ها باید به جای اینکار با راهکارهای دیگری هرگونه کمبود در عرضه نفت را جبران کنند. عبدالعزیز در کنفرانسی در ریاض گفت:

«این متعهدم که برای دنیا روشن کنم که آزادسازی ذخیره اضطراری می‌تواند در ماه‌های آینده دردناک باشد.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، این اظهارات انتقاد آشکاری از ایالات متحده بود، پس از آن که دولت جو بایدن تصمیم گرفت نفت خام ذخایر استراتژیک ملی را به منظور کاهش قیمت بنزین در آستانه انتخابات میان دوره ای در ۸ نوامبر آزادسازی کند.
مقامات آمریکایی این اقدام را با توجه به نیاز برای ارتقای امنیت انرژی کشور توجیه کردند.
تهدیدهای واشنگتن
روابط بین ایالات متحده آمریکا و پادشاهی خلیج فارس در اوایل اکتبر به وضوح تیره شده بود. پس از آن که سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی موافقت کرد که تولید سوخت را به میزان دو میلیون بشکه در روز از نوامبر کاهش دهد.
این تصمیم برای واشنگتن کاملاً غافلگیرکننده بود که مستقیماً خواستار جلوگیری از هرگونه کاهش تولید شده بود.
رئیس جمهور آمریکا از تصمیم کوته فکرانه اوپک پلاس ناامید شد. در همان زمان، بایدن به دلیل شک آمریکا به تبانی بین روسیه و عربستان سعودی پیامدهای خاصی را برای روابط دوجانبه با ریاض ارسال کرد.

ما با عربستان سعودی هستیم

وزیر انرژی عربستان در پاسخ به این سوال که چگونه می توان رابطه انرژی با واشنگتن را در زمینه انرژی به مسیر اصلی خود بازگرداند، پاسخ داد که کشورش تصمیم گرفته است «طرف معقول» این معامله بماند.

من مدام این جمله را می شنوم که شما «یابا ما هستی یا علیه ما؟» آیا جایی برای این جمله که «ما با عربستان سعودی و برای مردم عربستان سعودی هستیم» در فرهنگنامه سیاسی آمریکا وجود ندارد؟
ایالات متحده آمریکا و پادشاهی نفت خیز خلیج فارس در واقع برای دهه ها شریک بوده اند.
اگرچه بایدن تابستان امسال از عربستان سعودی دیدن کرد، اما روابط همچنان تیره است، به ویژه به دلیل قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی.
خاشقجی چهار سال پیش در استانبول توسط یک جوخه ضربتی که از سوی ریاض ارسال شده بود به قتل رسید.
سرویس های اطلاعاتی آمریکا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان را مقصر این جنایت می دانند. او این اتهام را رد می کند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: