پرش به محتوا

وقتی اروپا و دکان های رسانه‌ایش لب ور می چینند!


ترجمه مینا صابری

«مرز طنز کجاست؟ – انتقاد وزارت خارجه فدرال پس از محکومیت سانسور ایران بر رسانه های آلمانی»

به گزارش روسیه امروز، وزارت خارجه فدرال تحریم‌های ایران علیه رسانه‌های آلمانی را «به شدت» محکوم کرده است. به همین دلیل، تعداد زیادی از کاربران در رسانه های اجتماعی، وزارت خارجه آلمان را به بکارگیری استانداردهای دوگانه متهم کردند و سانسور رسانه های روسیه از جمله مهمترین آنها RT DE را به عنوان دلیل خود یادآوری کردند.

در واکنش به تحریم های غرب علیه این کشور، ایران اکنون سیاستمداران اتحادیه اروپا و نهادهای اروپایی را نیز در فهرست تحریم ها قرار داده است.
رسانه های حکومتی و یک رسانه خصوصی نیز در فهرستی قرار گرفته اند که وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه آن را منتشر کرد.

از جمله، بخش فارسی دویچه وله (DW) رسانه حکومتی و تبلیغاتی آلمان فدرال و رسانه حکومتی رادیو بین المللی فرانسه (RFI)، سرویس بین المللی رادیو تبلیغاتی فرانسه، و همچنین یوهانس بوی سردبیر رنگین نامه جنجالی «بیلد» و الکساندرا وورزباخ، گزارشگر «بیلد» نیز در این لیست تحریمی قرار دارند. ایران این نهادها و افراد را به «حمایت از تروریسم» متهم می کند.

اتحادیه اروپا پیش از این در واکنش به عکس العمل دولت ایران به ناآرامی ها در این کشور، تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده بود.
پس از مشخص شدن این فهرست، بوئی در توییتی نوشت که ایران «دولت وحشت» است و گفت که «ترس از مطبوعات آزاد» و «خشم از گزارش ما در مورد ایران» باید بی حد و حصر باشد.
پیتر لیمبورگ، مدیر دویچه وله نیز از اقدامات ایران انتقاد کرد و مدعی شد که ایران «از مدت ها پیش همکاران ما در تیم تحریریه فارسی و خانواده های آنها را تهدید می کند». این غیر قابل قبول است»:

«رژیم تروریسم را در داخل و خارج ترویج می کند. من انتظار دارم که سیاست در آلمان و اروپا فشار بر رژیم را افزایش دهد.»

لیمبورگ گفت، با این حال، تحریم‌ها علیه دویچه وله مانع از رساندن «اطلاعات موثق به کاربران ما در ایران» توسط ما نخواهد شد. وزارت امور خارجه آلمان فدرال نیز در توییتر اظهار نظر کرده و نوشته است:
«ما به شدت تحریم های ایران علیه رسانه های آلمانی را محکوم می کنیم.
تحریم رسانه های آزاد بار دیگر نشان می دهد که چگونه ایران حقوق شناخته شده بین المللی برای آزادی مطبوعات و آزادی بیان را سرکوب می کند.»
با این حال، اظهارات وزارت خارجه آلمان فدرال در توییتر مورد استقبال قرار نگرفت: بسیاری از کاربران این وزارتخانه را به استانداردهای دوگانه متهم کردند و به تحریم رسانه های روسی و اقدامات سانسور علیه RT DE اشاره کردند. همانطور که یکی از کاربران نوشت:
«اما سانسور اینجا با ما مشکلی ندارد؟ RT Deutsch چطور؟ اخبار اسپوتنیک؟ شما واقعاً دیگر هیچ چیز حالیتان نمی‌شود. این رقت انگیز است.»
کاربر دیگری پرسید:
و چرا رسانه های روسی را تحریم کردید؟
برخی از مفسران به تشدید اخیر قوانین کیفری آلمان اشاره کردند:
«در «آلمان جدید» شما «رسانه های آزاد» بزرگی که نام میبرید کجا هستند؟

کاربر دیگری نوشت:
«خب پس! سریعا دوباره به RT اجازه فعالیت بده… نه؟ «
در خصوص سیاست تحریمی دولت فدرال به موارد زیر اشاره شد:
«وقتی شما تحریم می‌کنید خوب است، وقتی دیگران با تحریم‌ها پاسخ میدهند شاکی میشوید. به دور از هر منطقی ما در دنیای تحریم زندگی می کنیم. من هنوز منتظر تحریم های چین هستم تا با دنیای تجارت خداحافظی کنیم.»
برخی دیگر از کاربران سیاست وزارت خارجه آلمان را به طنز گرفته و میپرسند:
«مرز طنز کجاست؟»

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: