پرش به محتوا

داعش؟ نه، کار خودشونه!

چگونه رسانه های «معتبر» آلمانی حمله تروریستی داعش در ایران را کم اهمیت می دانند

برای رسانه های آلمانی حمله تروریستی در ایران اصلا وقت مناسبی انجام نشد. آنها احتمالا به احیای ناآرامی های بدلیل مراسم چهلم مهسا امینی امید بسته بودند. رسانه های غالب آلمان با وجود چنکه داعش مسئولیت این عملیات را رسما به عهده گرفته است از یک «تیراندازی» یا «حمله مشکوک» صحبت کردند.

سید علیرضا موسوی
روسیه امروز
ترجمه حمید علویدر حمله تروریستی روز چهارشنبه در شهر شیراز ایران دست کم ۱۵ نفر از جمله زنان و کودکان کشته شدند. اکنون گروه دولت اسلامی (داعش) مسئولیت حمله به زیارتگاه شیعیان شاه چراغ را بر عهده گرفته است.

مرگ یک زن ۲۲ ساله ایرانی به نام مهسا امینی – که در هنگام بازداشت گشت ارشاد اتفاق افتاد – موجی از اعتراضات را در هفته های اخیر در ایران برانگیخت که به سرعت به شورش و خشونت تبدیل شد که از پشتیبانی هماهنگ غرب جمعی نیز برخوردار است.
با این حال، ناآرامی هایی که از اواسط شهریور پس از مرگ مهسا آغاز شده بود، به تدریج فروکش می کند. در ایران عزاداری به طور سنتی ۴۰ روز طول می کشد.

در پایان این ایام سوگواری، عزاداران مجددا گرد هم می آیند و یاد آن مرحوم را گرامی می دارند.

در همین راستا، رسانه‌های آلمانی در مراسم عزاداری روز چهارشنبه در زادگاه مهسا، ساکس، تمام تلاش خود را برای احیای اعتراضات در ایران انجام دادند.

اما به نظر نمی رسید حمله خونین شیراز برای رسانه های غربی در زمان مناسبی انجام شده باشد. پس از اولین گزارش ها از حمله، سازماندهان فکری و رسانه ای سعی کردند در گزارش های خود این حادثه را کم اهمیت جلوه دهند.

رسانه‌ها ابتدا مهاجمان را «افراط‌گرایان سنی» توصیف کردند تا آنرا یک حمله تلافی‌جویانه توسط سنی‌های علیه شیعیان ایرانی جلوه دهند.

رسانه حکومتی ایالت باواریا حتی ادعا کرد که این حمله یک کمپین پرچم دروغین بوده است، یعنی توسط خود حکومت ایران صحنه سازی شده است.

این رسانه به برخی حساب‌های جعلی در توییتر اشاره کرد که حدس می‌زدند که این «اقدامی تحت کنترل دولت» برای «انحراف تمرکز از تظاهرات در ایران» صورت گرفته است.

پس از اینکه گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت، رسانه ها ناگهان نام افراط گرایان سنی را به جهادگران سنی تغییر دادند.

در مجموع، رسانه های آلمانی زبان با وجود اعتراف داعش به حمله، با صحبت از «تیراندازی» یا «حمله احتمالی» در شیراز، حقایق را با تیترهای گمراه کننده کاملاً نادرست جلوه دادند.

اگرچه چندین زن و کودک در میان قربانیان حمله داعش بودند، اما رسانه های غالب توجه چندانی به این حادثه نکردند.
در این میان، حتی گروه های مسلح حاضر در اعتراضات در ایران در رسانه های غالب به عنوان تظاهرکنندگان مسالمت آمیز توصیف می شوند.

رسانه‌های آلمانی که از آخرین ناآرامی‌ها در زاهدان، مرکز استان سیستان و بلوچستان در شرق ایران گزارش می‌دهند، خاطرات درگیری سوریه را زنده کردند، جایی که سازماندهان فکری غربی گروه‌های تروریستی اسلام‌گرا را «اپوزیسیون» توصیف کرده بودند.

حدود سه هفته پیش، پس از درگیری‌های خیابانی بین گروه تروریستی جیش‌العدل و نیروهای امنیتی ایران، وضعیتی شبیه به جنگ داخلی در زاهدان حاکم شد.

اسلام گرایان مسلح بیهوده تلاش کردند به سه ایستگاه پلیس در شهر یورش ببرند. رسانه های آلمانی تنها یکسویه از تیراندازی پلیس به سمت «تظاهرات کنندگان» در زاهدان خبر منتشر کرد.

علی خامنه‌ای، رهبر حکومت ایران اخیراً گفته است که ناآرامی‌های اخیر در ایران به خاطر «حقوق زنان» نیست، بلکه به خاطر ایجاد بی‌ثباتی هدفمند در ایران است.

ناتو و سیا مدت‌هاست که سخت تلاش می‌کنند تا «اعتراضات» در ایران را به جوش و خروش بیاورند و واشنگتن رویای «سوری‌سازی» این کشور را در سر می‌پروراند. رسانه های پروپاگاندا چی در خط مقدم این پروژه هستند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: