پرش به محتوا

تراز تجاری چین و روسیه به کدام سو؟

تحلیل: تجارت چین با روسیه علیرغم کاهش در ماه سپتامبر در طول سال رشد می کند

رسانه های روسی گزارش میدهند، بر اساس آمار چین، تجارت بین روسیه و چین در سپتامبر گذشته نسبت به ماه قبل کاهش یافته است. اما در مقایسه با سال گذشته، حجم تجارت بیش از ۲۰ درصد افزایش یافته است.
حجم مبادلات تجاری روسیه و چین در ماه سپتامبر در مقایسه با آگوست کاهش یافته است که عمدتاً به دلیل کاهش محموله های سوخت معدنی روسیه است.
روزنامه روسی RBC گزارش داد که اطلاعات مربوطه توسط اداره کل گمرک چین در ۲۴ اکتبر اعلام شد. محموله های چینی کالا به روسیه تقریباً بدون تغییر نسبت به ماه قبل و به ۸ میلیارد دلار رسیده است.
با این حال، صادرات کالاهای روسیه به چین با ۵.۷ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۱۰.۶۶ میلیارد دلار رسید.
این در حالی است که در مقایسه با سپتامبر سال گذشته واردات از روسیه ۱.۵ برابر بیشتر بوده است.
معاون اول رئیس سرویس گمرک فدرال روسیه روسلان داویدوف در یک کنفرانس مطبوعاتی در ۲۴ اکتبر گفت: چین به دلایل عینی تجارت خود با روسیه را به طور فزاینده ای افزایش می دهد.
تجارت با چین در سال های اخیر به طور پیوسته افزایش یافته است، اما رویدادهای امسال به طور قابل توجهی روند تسریع تجارت با چین را تسریع کرده است.
بر اساس گزارش گمرک چین، تجارت بین روسیه و چین در ژانویه تا سپتامبر امسال به ۱۳۶ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۲ درصد افزایش داشته است.
RBC افزود: در عین حال، دلیل اصلی کاهش واردات از روسیه در ماه سپتامبر، تامین مواد معدنی است. واردات نفت، فرآورده های نفتی، گاز طبیعی و زغال سنگ روسیه در ماه سپتامبر به ۷.۶۳ میلیارد دلار رسید که ۹ درصد کمتر از اوت است. صادرات نفت خام ۱۰.۵ درصد کاهش یافت.
با این حال، واردات زغال سنگ روسیه به چین در مقایسه با سپتامبر سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.
واردات نفت روسیه به چین نیز در ماه سپتامبر نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۱.۶ درصد افزایش یافت.
مقامات چین آمار تجارت خارجی ماه سپتامبر را ده روز دیرتر از زمان برنامه ریزی شده منتشر کردند.
رسانه های چینی از پدیده نادر سخن به میان آوردند و گمانه زنی کردند که رهبری چین نمی خواهد آمارهای اقتصادی کنگره پنج ساله حزب کمونیست را تحت الشعاع قرار دهد.
شی جین پینگ، رهبر کنونی چین بار دیگر برای سومین دوره تاریخی انتخاب شد.
در اوایل سپتامبر، کشورهای گروه ۷ توافق کردند که سقف قیمتی برای نفت روسیه وضع کنند.
این مکانیسم اساساً شامل این واقعیت است که قیمت‌هایی که با بازار مطابقت ندارند، بر خریداران عمدتا آسیایی سوخت روسیه، مانند چین یا هند، تحمیل می‌شود. همانطور که طراحان این محودیت امیدوارند، با این راهکار مصرف کنندگان مجبور خواهند شد نفت روسیه را با قیمت های پایین تر خریداری کنند، زیرا در غیر این صورت نمی توانند از خدمات مهم تامین کنندگان غربی استفاده کنند, به عنوان مثال، بیمه نفتکش ها، اعتبار خریدها، خود حمل و نقل نفت، خدمات بندری و غیره استفاده کنند.
تاکنون کشورهای گروه ۷ بر سر سقف قیمت توافق نکرده اند.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: