پرش به محتوا

هزینه جنگ و نگرانی از حمله جدید روسیه، آمریکا را به فکر مذاکره انداخته؟

گروهی از اعضای دموکرات‌های مجلس نمایندگان آمریکا از دولت بایدن خواسته‌اند تا در مناقشه اوکراین با مسکو مسیر دیپلماتیک در پیش بگیرد. تا کنون، این حزب به اتفاق آرا خواستار ارسال تسلیحات به کیف بوده است.

حدود ۳۰ مقام دموکرات در واشنگتن از جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا می خواهند تا به دنبال راه های دیپلماتیک برای پایان دادن به درگیری در اوکراین، از جمله «مذاکرات مستقیم با روسیه» باشد. با این حال، رهبری حزب دموکرات همچنان مصمم است که کیف را در دراز مدت مورد حمایت تسلیحاتی قرار دهد..
این فراخوان روز دوشنبه توسط اعضای دموکرات کنگره ایالات متحده، از انجمن موسوم به «جمعیت مترقی کنگره» منتشر شد.

این یکی از سه ائتلاف رسمی این حزب در مجلس است و طبق نظر غالب سیاسی، نماینده جناح چپ دموکرات های ایالات متحده است. پرامیلا جایپال، رئیس مشترک انجمن در نامه‌ای به کاخ سفید، به عنوان دلایلی برای تلاش برای یافتن راه حل مذاکره. ویرانگری اوکراین، تهدید جنگ هسته‌ای و آشفتگی اقتصادی اروپا را نام برد.

جایپال تاکید کرد که تصمیم نهایی برای بازگشت به میز مذاکره با اوکراین است. با این حال، این واقعیت که ایالات متحده ده ها میلیارد دلار در مبارزه برای بقای کی یف هزینه کرده است، واشنگتن را ملزم می کند که «تمام گزینه ها، از جمله گفتگوی مستقیم با روسیه برای کاهش آسیب و اوکراین را به طور جدی بررسی کند. از دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز حمایت کنید».

امضاکنندگان این نامه مستقیماً از رئیس جمهور ایالات متحده خواسته اند که حمایت اقتصادی و نظامی ایالات متحده از اوکراین را با «فشار دیپلماتیک پیشگیرانه و تلاش برای ایجاد چارچوبی واقع بینانه برای اوکراین» ترکیب کند. تلاش برای برقراری آتش بس را چند برابر کنیم».
این نامه با تکرار درخواست برای آغاز «مذاکرات مستقیم با روسیه» به پایان رسید، بدون اینکه گفته شود نمایندگان پارلمان اروپا چه نوع مصالحه‌هایی را برای صلح باید انجام دهند. امضاکنندگان نامه شامل مترقیان برجسته ای مانند رو خانا (پنسیلوانیا)، ایلهان عمر (مینسوتا) و الکساندریا اوکاسیو کورتز (نیویورک) بودند.
همانطور که واشنگتن پست در مورد این نامه گزارش داد، برای اولین بار، قانونگذاران دموکرات ایالات متحده خواستار «تغییر چشمگیر» در استراتژی ایالات متحده در درگیری شدند.
دولت بایدن از فوریه تاکنون بیش از ۶۰ میلیارد دلار کمک نظامی و اقتصادی به کیف ارائه کرده است و کنگره احتمالاً بسته کمکی 50 میلیارد دلاری دیگری را تا قبل از ژانویه تصویب خواهد کرد.

دموکرات های مجلس نمایندگان و سنا در ماه مه به اتفاق آرا به بسته کمکی ۴۰ میلیارد دلاری رای دادند، اما نامه جایپال به نظر می رسد نشان می دهد که بایدن اکنون ممکن است با مخالفت چپ با سیاست خود در اوکراین مواجه شود.

این دمکرات ها به اقلیت پر سر و صدای جمهوری خواهان می پیوندد که به کمک ۴۰ میلیارد دلاری رای منفی دادند.
با این حال، خود بایدن قول داده است که «تا زمانی که لازم باشد» به تامین تسلیحات ادامه خواهد داد و چندین بار اعلام کرده است که خود اوکراین شرایط خود را برای صلح نهایی تعیین خواهد کرد. رهبری دموکرات ها متحد است و نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه در نشست حامی اوکراین در کرواسی گفت که حمایت آمریکا از کیف دو حزبی است و متوقف نخواهد شد.

در واشنگتن اولین واکنش ها به نامه اتحاد مترقی دموکرات ها خود را نشان داد. چندین مقام آمریکایی ایده مذاکره مستقیم با مسکو بدون دخالت کیف را رد کردند. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه به خبرنگاران گفت:

ما همیشه بسیار واضح بودیم: هیچ چیز در مورد اوکراین بدون توافق اوکراین عملی نخواهد شد.

وی افزود: این تصمیمی است که رئیس جمهور اوکراین باید در مورد «هر نوع گفتگو با روسیه و هر نوع مذاکره» بگیرد.
با این حال، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین اخیراً اعلام کرد که تا زمانی که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در قدرت است، با روسیه مذاکره نخواهد کرد.

در عین حال، او متعهد شد که چهار منطقه را که اخیراً پس از همه پرسی به فدراسیون روسیه ملحق شده اند، و همچنین کریمه را که در سال 2014 به پیوستن مجدد به فدراسیون روسیه رأی داد، «آزادسازی» کند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز روز دوشنبه گفت که اوکراینی ها باید در مذاکرات آتی مشارکت داشته باشند. بر اساس گزارش واشنگتن پست، کربی گفت:
«ما بدون حضور اوکراینی ها با رهبری روسیه مذاکره نخواهیم کرد.»

وی در ادامه به نقل از روزنامه آمریکایی نوشت:

«زلنسکی مجاز است – زیرا کشور اوست – تعیین کند که پیروزی چیست و چه زمانی مذاکرات انجام می شود.»

کربی خاطرنشان کرد که دولت بایدن «نگرانی های بسیاری از نمایندگان را در نظر میگیرد» و از نمایندگان مجلس را قدردانی می کند، این در حالیست که در حالی که ژان پیر اعتراف کرد که نامه را نخوانده است. با این حال، هر دو تأکید کردند که پوتین می‌تواند «در هر زمانی» به درگیری پایان دهد.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: